Foto ilu: Pixabay.com

Branislav Blaško / / Veda
Vedci dokázali existenciu nového typu subatómovej častice, ktorá by mohla osvetliť jednu z kľúčových síl formujúcich náš svet, oznámil dnes výskumný inštitút CERN so sídlom v Ženeve.

Častica s označením Xicc++ bola síce známa v teórii, avšak v praxi sa jej existenciu až dosiaľ nepodarilo dokázať, uviedla agentúra DPA. Detekovaná bola v rámci experimentu na Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC).

„Častica existovala iba 0,0000000000005 sekundy a za tento čas sa pohla o približne jednu päťdesiatinu až jednu stomilióntinu metra,“ povedal vedúci výskumu CERN-u Giovanni Passaleva. Tento objav umožní fyzikom ďalší výskum teórie popisujúcej silu, ktorá drží pohromade častice v rámci atómov.

Silná interakcia hmotných objektov je jedna zo štyroch základných síl pôsobiacich vo vesmíre – popri slabej interakcii hmotných objektov, elektromagnetizme a gravitácii.

Xicc++ je baryón, trieda častíc, do ktorej tiež patria známejšie protóny a neutróny. To, vďaka čomu je Xicc++ osobitná, je skutočnosť, že sa neskladá len z jedného kvarku, ale z dvoch.

V roku 2012 priniesol priniesol urýchľovač LHC dôkaz o existencii Higgsovho bozónu, častice, ktorá vysvetľuje, ako fyzická látka získava hmotnosť. Dvom vedcom, ktorí predpovedali jej existenciu – Francoisovi Englertovi a Petrovi Higgsovi – o rok nato udelili Nobelovu cenu za fyziku.

Pozri aj: Francúzsko do roku 2040 zakáže predaj benzínových a dieselových áut. Do polovice storočia nechcú zanechávať žiadne skleníkové plyny

TASR
0
Komentovať (0)