Foto: TASR - Jaroslav Novák / Paulína Fialková

Teploty na ZOH v Pekingu klesajú až na hranicu -20 stupňov Celzia.

Nevyhovujúce podmienky na optimálny výkon sú nemilou súčasťou prebiehajúcej zimnej olympiády v čínskom Pekingu. Športovci sa ale napriek tomu snažia nájsť akýkoľvek spôsob na to, aby ich nízke teploty neobmedzovali. Najnovšie si na tvár lepia tejpy, čo však odborník na tieto pomôcky neodporúča.

O nepriaznivých podmienkach na ZOH v Pekingu sa píše takmer na dennej báze. Ako sme informovali aj v tomto článku, problémom pri vybraných disciplínach je najmäobrovská zima. A to aj napriek tomu, že počas zimnej olympiády sa prirodzene očakáva chladnejšie prostredie.

Foto: SITA/AP – Kirsty Wigglesworth / americký pretekár Jake Brown

Podľa pravidiel FIS sa nemôže pretekať v prípade, že teplota dosiahne menej ako -20 stupňov Celzia. Aj keď sa táto cifra ešte neobjavila, počas pretekov v bežeckom lyžovaní či biatlone už bolo aj -17 stupňov. Na to sa ohradila najmä švédska výprava, ktorá hovorí o silnom ľadovom vetre a oveľa nižšej pocitovej teplote.

Olympionici to vyriešili svojským spôsobom

Ako píše portál Insider, teploty na športoviskách sú v priemere až -17,8 stupňov Celzia, pričom k nevyhovujúcim poveternostným podmienkam sa pridáva aj ľadový vietor. Športovci, pre ktorých je účasť na olympiáde vrcholom kariéry, sa tak pri podaní najlepšieho možného výkonu veľmi trápia.

Pre zlepšenie výkonu a ochranu pred vetrom či zimou sa účastníci rozhodli pre doteraz nevídaný ťah. Na tváre si lepia tejpy, ktoré majú ochrániť ich svalstvo a zabezpečiť udržanie aspoň nejakého tepla.

Foto: SITA/AP -Frank Augstein / belgická pretekárka Lotte Lie

Tejpy sú v podstate elastické pásky, ktoré športovci využívajú na hojenie a podporu svalov a kĺbov. Po novom si ich pretekári v Pekingu lepia aj na tvár s cieľom zakryť odhalené časti tváre a zároveň predísť zraneniam od ľadového vetra.

Neexistuje dôkaz, že to funguje, tvrdí odborník

Do témy sa pridal aj Greg Venner, prezident a riaditeľ KT Tape. Vyjadril sa, že si nie je vôbec istý účinnosťou tejpov na tvári, no zároveň oceňuje vynaliezavosť športovcov. „KT Tape nepodporuje užívanie kineziologickej pásky na tvári, keďže tento spôsob nebol klinicky testovaný,“ načal Venner v rozhovore pre TODAY.

„Navyše, lepiaca látka, ktorá funguje dobre na miestach, kde má podporovať kĺby a svaly, nemusí ísť práve najľahšie dole z jemnej pokožky na tvári,“ dodal Venner.

V tomto modernom doplnku sa na trati objavili aj slovenskí športovci vrátane biatlonistiek Paulíny a Ivony Fialkových.

Uložiť článok

Najnovšie články