Foto: BodyFix.io, TASR

Séria cvičení má pomôcť pacientom po prekonaní koronavírusu s čo najrýchlejšou rehabilitáciou.

Každé ochorenie so sebou prináša zdravotné ťažkosti aj po jeho prekonaní, pričom platí, že dĺžka rekonvalescencie závisí od závažnosti tej či onej choroby. Platí to aj pri ochorení COVID-19. Pacienti, a to nie len tí, ktorých stav bol počas ochorenia vážny, majú po prekonaní koronavírusu naďalej najrôznejšie zdravotné problémy. Odstrániť ich možno cvičením a cielenou rehabilitáciou, teraz už aj vďaka slovenskej aplikácii.

Dychavičnosť a plytké dýchanie, ťažkosti s pohybom, bolesti a únava svalstva či celkové vyčerpanie. Aj také sú symptómy, ktoré pretrvávajú vo fáze zotavovania sa z ochorenia COVID-19. Pociťovať ich pritom môžu aj pacienti, ktorí sa z koronavírusu liečili v domácej karanténe pričom platí, že spravidla intenzívnejšie sú tieto symptómy vo finálnej fáze rekonvalescencie u tých pacientov, ktorí museli byť pre ťažký priebeh COVID-19 hospitalizovaní či dokonca pripojený na pľúcny ventilátor.

Ilustračná fotografia, TASR/AP

Pre Slovákov, ktorí prekonali či prekonajú ochorenie COVID-19 však existuje jednoduché riešenie ako dĺžku doliečovania čo najefektívnejšie skrátiť. Autori smartfónovej aplikácie BodyFix.io totiž do svojej ponuky najrôznejších fyzioterapeutických cvičení najnovšie pridali aj súbory cvikov a rehabilitačných plánov pre pacientov, ktorí nový koronavírus prekonali. Aplikácia je zadarmo, rovnako ako balík cvičení na COVID-19. Stiahnuť si ju môžete prostredníctvom Google Play či App Store.

Inšpirácia z Talianska

Za myšlienkou stojí fyzioterapeut a autor aplikácie Patrik Konrády. Spoločne so svojou kolegyňou fyzioterapeutkou Michaelou Šarmírovou do aplikácie implementovali rehabilitačné plány na COVID-19, ktoré vytvorila talianska univerzita v meste Ancona spoločne s miestnou neurorehabilitačnou klinikou. Dvojica slovenských fyzioterapeutov sa inšpirovala talianskou príručkou pre pacientov po COVID-19 a sériu cvičení pretvorili do svojej aplikácie.

Reprofoto BodyFix.io

„Komunikovali sme aj s Dr. Luciou Peppou z predmetných inštitúcii, ktorá je zodpovedná za tieto plány, ktorej sme aj poslali ukážku pretvorených cvikov pre našich slovenských pacientov, ktorá vyjadrila súhlas so zverejnením a vďaku, že takouto formou chceme pomôcť aj našej krajine,“ napísal nám v emaili fyzioterapeut a CEO BodyFix.io Konrády.

Dôležité informácie

Na webovej stránke bodyfix.io nájdete aj brožúru s pokynmi k cvičeniam v aplikácii, ktorá obsahuje niekoľko dôležitých upozornení. Rehabilitačné cvičenia po COVID-19 sú určené pre hospitalizovaných pacientov aj tých, ktorí sa z ochorenia liečili doma, je však dôležité, aby ich ľudia vykonávali až po vyliečení z akútneho zápalu pľúc. Cvičenia tiež nie sú vhodné pre ľudí s niektorými inými zdravotnými ťažkosťami ako napríklad ochorenie srdca.

Reprofoto BodyFix.io
Reprofoto BodyFix.io

Rehabilitačný balík pre pacientov po COVID-19 obsahuje posilňovacie cvičenia, dychové cvičenia aj dvojtýžďňové plány rehabilitácie pre hospitalizovaných pacientov, ako aj ľudí, ktorí sa z ochorenia liečili doma.

Každá skupina cvičení obsahuje niekoľko rôznych cvikov vo forme videolekcie so slovenským komentárom. V aplikácii BodyFix.io navyše nájdete aj rôzne iné balíky cvičení, napríklad pre deti či seniorov, z ktorých mnohé sú rovnako ako rehabilitačný plán pre COVID-19 celkom zadarmo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )