Ilustračná foto: Unsplash

Pirátske weby s online filmami a seriálmi skončili. Takto ich môžete pozerať aj naďalej, navyše legálne a zadarmo, či za naozaj minimálny poplatok.

Pred niekoľkými dňami ukončil obľúbený pirátsky web na sledovanie online seriálov svoju funkciu. Pre množstvo nadšencov, ktorí si nechceli sťahovať ilegálny obsah alebo platiť za streamovacie služby, tak čakalo nepríjemné prekvapenie. Vaše obľúbené filmy a seriály si však aj naďalej môžete pozrieť online a navyše legálne a zadarmo. Tu je niekoľko spôsobov ako na to.

Článok pokračuje pod videom ↓

Web TopSerialy.to skončil po tom, ako boli servery Verystream, OpenLoad, Streamango či Rapidvideo nútené ukončiť prevádzku svojich služieb. Slúžili totiž ako úložisko na zdieľanie až 72 % celkového nahratého nelegálneho obsahu.

Nešlo teda iba o samotné seriály, ale aj o množstvo online filmov. Táto správa síce pobúrila ich sledovateľov, no predstavuje krok vpred pre vlastníkov autorských práv. To však nutne neznamená, že musíte skončiť s pozeraním vašich obľúbených filmov či seriálov alebo platiť za ne obrovské sumy. Práve naopak.

Ilustračná foto: Unsplash

Dá sa to totiž aj legálnym spôsobom a dokonca zadarmo, prípadne za malú sumu. Navyše sa nemusíte báť množstva zbytočných reklám či vírusov a škodlivého obsahu. Pozrime sa, ako si ich vychutnať aj naďalej a uvedomelo.

YouTube a Vimeo

Okrem toho, že sa na YouTube nachádza množstvo videí, nájdeme tam aj celý rad kompletných filmov, dokonca často aj s dabingom alebo titulkami. Filmové distribučné spoločnosti totiž na takýchto službách často uverejňujú okrem trailerov aj celé filmy. Ak patríte medzi fanúšikov béčkových filmov, nenechajte si ujsť kanály ako Blue Sky Film alebo VAPET. Filmové klasiky, komédie či rozprávky si môžete vychutnať na kanáli Filmy česky a zadarmo.

Už koncom minulého roka priniesla internetová databáza videí YouTube naozaj zaujímavú novinku. Sprístupnil približne 100 hollywoodskych filmov, ktoré si diváci môžu pozrieť online a zadarmo. Nechýbajú medzi nimi klasiky ako Rocky či Terminátor, ale ani množstvo komédií a akčných trilerov. Táto služba odštartovala v USA, no časom sa má rozšíriť do celého sveta.

Ilustračná foto: Unsplash

Vimeo funguje podobne ako YouTube, predovšetkým na zdieľanie audiovizuálnej tvorby. Umožňuje teda nahrávanie a zdieľanie svojej vlastnej tvorby. Služba Vimeo navyše bola priekopníkom HD videa a môžeme tu nájsť množstvo autorských filmov a diel, ale aj množstvo starších filmov.

Pre sledovanie dokumentárnych filmov môžete využiť nanpríklad portál Top Documentary Films, ktorý prináša online knižnicu tých najlepších dokumentov na rôzne témy. Pozrieť si ich môžete úplne zadarmo a navyše legálne, keďže sa nachádzajú priamo na YouTube alebo Vimeo.

Diela, ktoré už nepodliehajú autorským právam

Autorské práva sú spojené s ich autorom a zaväzujú sa k jeho vlastneníctvu až 70 rokov po jeho smrti. Po uplynutí tejto doby sa stáva dielo voľným a nepodlieha autorským právam. To znamená, že je pre nás legálne voľne dostupným. Ak ste fanúšikom predovšetkým staršej kinematografie, svoje obľúbené dostupné tituly môžete spokojne pozerať aj naďalej.

Ilustračná foto: MovieStillsDB

Výborným zdrojom na staré filmové klasiky  je napríklad projekt Classic Cinema Online, kde možno nájsť predovšetkým také snímky, ktoré sú dnes vo verejnom vlastníctve. Nechýbajú ani však klasiky 60. a 70. rokov a väčšina ich zdrojov pochádza priamo z YouTube. Za nás odporúčame hororovú klasiku od Friedricha Wilhelma MurnauaUpír Nosferatu, ktorý sa dokonca nakrúcal na Oravskom hrade alebo vo Vrátnej doline a patrí medzi priekopníkov svojho žánru.

Za málo peňazí množstvo zábavy

Je nepochybné, že budúcnosť patrí streamovacím službám, ktoré prinášajú stovky alebo dokonca tisíce najnovších a najobľúbenejších filmov či seriálov. Za naozaj iba pár eur mesačne môžete mať istotu, že vám už neujde žiadna novinka.

Ak vás lákajú najväčšie seriálové trháky ako Game of Thrones, Stranger Things, Černobyľ, The Haunting of Hill House či Watchmen alebo preferujete najnovšie filmy, táto možnosť je pre vás jasnou voľbou. Okrem toho si môžete vychutnať aj obľúbené klasiky ako Priatelia alebo Teória veľkého tresku a množstvo ďalších.

Netflix prináša pre všetkých divákov možnosť vyskúšať si ich služby prvý mesiac úplne zadarmo. HBO GO a Amazon majú zas 7-dňovú testovaciu lehotu. Ak sa teda neviete rozhodnúť, ktorú z nich uprednostniť, takto si ich môžete vyskúšať.

Ilustračná foto: Unsplash

Po vypršaní skúšobnej lehoty si môžete obľúbenú streamovaciu službu vychutnávať aj naďalej a to naozaj iba za niekoľko eur mesačne. HBO GO môžete získať už za 5,99 eur mesačne, Netflix od 7,99 eur za mesiac a Amazon prináša svojim divákom prvých šesť mesiacov iba za 5,99 mesačne.

Na Slovensku 1. novembra odštartovala aj Apple TV+ a v roku 2020 do Európy dorazia aj novinky v podobe služieb Disney+ či HBO Max, takže výber je naozaj pestrý. Okrem gigantov však fungujú aj menšie streamovacie služby, ktoré prinášajú zapožičanie alebo zakúpenie filmov hoc aj za pár centov.

tech21century.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články