Foto: SITA

Počet infikovaných pacientov novým koronavírusom sa viac ako strojnásobil.

Za niekoľko dní sa situácia so šírením novoobjaveného koronavírusu poriadne zdramatizovala. Počet obetí a infikovaných vzrástol od konca minulého pracovného týždňa viac ako trojnásobne, prípady nákazy hlási už aj kontinentálna Európa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na 80 mŕtvych sa v pondelok zvýšil v Číne počet obetí nového koronavírusu. V najviac postihnutej provincii Chu-pej potvrdili 24 ďalších úmrtí a 371 nových prípadov nákazy. Aktualizované údaje z provincie Chu-pej, kde leží epicentrum šírenia vírusu – mesto Wu-chan, zvyšujú celkový počet potvrdených infekcií v Číne na viac ako 2300.

Foto: TASR

Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa, prípady sa objavili v najmenej 29 čínskych provinciách. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Malajzie a Austrálie. V piatok tiež potvrdili prvé prípady v Európe, keď o troch nakazených informovalo francúzske ministerstvo zdravotníctva. Krajiny, v ktorých sa nový koronavírus objavil, je možné sledovať na nižšie uvedenej interaktívnej mape.

Šíri sa počas inkubačnej doby

Mohutný nárast infikovaných počas tohto víkendu má spojitosť aj s ďalším odhalením vlastnosti koronavírusu. Nový vírus z čínskeho Wu-chanu sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, čo komplikuje snahy o zastavenie jeho šírenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Inkubačná lehota, teda obdobie, keď už človek má ochorenie, ale ešte sa u neho neprejavujú symptómy, sa podľa čínskych úradov u ľudí pohybuje od jedného do 14 dní. Už v tomto čase však nakazený môže vírus šíriť ďalej bez toho, aby o tom vedel.

Čínsky minister zdravotníctva Ma Siao-wej v nedeľu novinárom povedal, že schopnosť šírenia vírusu sa zjavne zosilňuje. Krajina je podľa neho vo veľmi vážnej situácii, v súvislosti s ktorou vláda posilňuje snahy obmedziť cestovanie a verejné zhromaždenia.

Foto: TASR

Uzavreté Mongolsko

Úrady po celej Číne príjmajú preventívne opatrenia. V Pekingu napríklad do odvolania zrušili veľké verejné podujatia, uzavreté sú chrámy, Zakázané mesto v centre Pekingu, Disneyland v Šanghaji a mnohé ďalšie turistické destinácie. Cestovným kanceláriám tiež prikázali zrušiť všetky skupinové zájazdy. Uzavretie svojich najväčších atrakcií – Disneylandu a Ocean Parku – v nedeľu oznámil aj Hongkong. Doprava bola zastavená v takmer dvoch desiatkach čínskych miest, od sveta je tak odrezaných niekoľko desiatok miliónov ľudí.

Foto: SITA

Bezpečnostné opatrenia prijímajú aj ďalšie krajiny, k tým najbežnejším patria kontroly na letiskách. Mongolsko však napríklad uzatvára všetky univerzity, rovnako aj hranice krajiny a to pre osobnú dopravu a chodcov, zrušené sú aj verejné podujatia. Japonsko zas svojich obyvateľov evakuuje, rovnakú myšlienku už vyjadrilo niekoľko krajín.

Liek z Ruska?

Kým v Nemecku už pred niekoľkými dňami dokázali vyvinúť spoľahlivý diagnostický test, ruskí vedci pracujú na výrobe účinnej vakcíny. Štátne výskumné stredisko virológie a biotechnológií Vektor pracuje na vývoji dvoch liekov, ktoré by mali začať byť testované v júni. S odvolaním sa na správu zverejnenú v časopise sibírskeho oddelenia Ruskej akadémie vied (RAN) Nauka v Sibiri o tom v pondelok informovala agentúra Interfax.

Čínske mesto Wu-chan, kde vírus prepukol medzičasom dokončuje špeciálnu nemocnicu určenú pre infikovaných pacientov, ktorá by mala byť dokončená do 3. februára. Miestne úrady počas víkendu avizovali aj výstavbu ďalšieho menšieho zdravotníckeho zariadenia.

Uložiť článok

Najnovšie články