Foto: SITA

Počet infikovaných pacientov novým koronavírusom sa viac ako strojnásobil.

Za niekoľko dní sa situácia so šírením novoobjaveného koronavírusu poriadne zdramatizovala. Počet obetí a infikovaných vzrástol od konca minulého pracovného týždňa viac ako trojnásobne, prípady nákazy hlási už aj kontinentálna Európa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na 80 mŕtvych sa v pondelok zvýšil v Číne počet obetí nového koronavírusu. V najviac postihnutej provincii Chu-pej potvrdili 24 ďalších úmrtí a 371 nových prípadov nákazy. Aktualizované údaje z provincie Chu-pej, kde leží epicentrum šírenia vírusu – mesto Wu-chan, zvyšujú celkový počet potvrdených infekcií v Číne na viac ako 2300.

Foto: TASR

Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa, prípady sa objavili v najmenej 29 čínskych provinciách. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Malajzie a Austrálie. V piatok tiež potvrdili prvé prípady v Európe, keď o troch nakazených informovalo francúzske ministerstvo zdravotníctva. Krajiny, v ktorých sa nový koronavírus objavil, je možné sledovať na nižšie uvedenej interaktívnej mape.

Šíri sa počas inkubačnej doby

Mohutný nárast infikovaných počas tohto víkendu má spojitosť aj s ďalším odhalením vlastnosti koronavírusu. Nový vírus z čínskeho Wu-chanu sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, čo komplikuje snahy o zastavenie jeho šírenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Inkubačná lehota, teda obdobie, keď už človek má ochorenie, ale ešte sa u neho neprejavujú symptómy, sa podľa čínskych úradov u ľudí pohybuje od jedného do 14 dní. Už v tomto čase však nakazený môže vírus šíriť ďalej bez toho, aby o tom vedel.

Čínsky minister zdravotníctva Ma Siao-wej v nedeľu novinárom povedal, že schopnosť šírenia vírusu sa zjavne zosilňuje. Krajina je podľa neho vo veľmi vážnej situácii, v súvislosti s ktorou vláda posilňuje snahy obmedziť cestovanie a verejné zhromaždenia.

Foto: TASR

Uzavreté Mongolsko

Úrady po celej Číne príjmajú preventívne opatrenia. V Pekingu napríklad do odvolania zrušili veľké verejné podujatia, uzavreté sú chrámy, Zakázané mesto v centre Pekingu, Disneyland v Šanghaji a mnohé ďalšie turistické destinácie. Cestovným kanceláriám tiež prikázali zrušiť všetky skupinové zájazdy. Uzavretie svojich najväčších atrakcií – Disneylandu a Ocean Parku – v nedeľu oznámil aj Hongkong. Doprava bola zastavená v takmer dvoch desiatkach čínskych miest, od sveta je tak odrezaných niekoľko desiatok miliónov ľudí.

Foto: SITA

Bezpečnostné opatrenia prijímajú aj ďalšie krajiny, k tým najbežnejším patria kontroly na letiskách. Mongolsko však napríklad uzatvára všetky univerzity, rovnako aj hranice krajiny a to pre osobnú dopravu a chodcov, zrušené sú aj verejné podujatia. Japonsko zas svojich obyvateľov evakuuje, rovnakú myšlienku už vyjadrilo niekoľko krajín.

Liek z Ruska?

Kým v Nemecku už pred niekoľkými dňami dokázali vyvinúť spoľahlivý diagnostický test, ruskí vedci pracujú na výrobe účinnej vakcíny. Štátne výskumné stredisko virológie a biotechnológií Vektor pracuje na vývoji dvoch liekov, ktoré by mali začať byť testované v júni. S odvolaním sa na správu zverejnenú v časopise sibírskeho oddelenia Ruskej akadémie vied (RAN) Nauka v Sibiri o tom v pondelok informovala agentúra Interfax.

Čínske mesto Wu-chan, kde vírus prepukol medzičasom dokončuje špeciálnu nemocnicu určenú pre infikovaných pacientov, ktorá by mala byť dokončená do 3. februára. Miestne úrady počas víkendu avizovali aj výstavbu ďalšieho menšieho zdravotníckeho zariadenia.