Foto: FilmNation Entertainment / Tokyo Theaters Company

Takto to vyzerá, keď sa z ľudí stanú pokusné králiky. Ľudská stonožka má vážnu konkurenciu.

Kategória filmov, ktorá preverí ľudskú psychiku. Tvorcovia si v nich totiž vymysleli zaujímavé, častokrát však brutálne experimenty, ktoré siahajú za ľudskú dôstojnosť. Nachádzajú sa medzi nimi žánrové filmy a horory, ale niektoré majú aj silnejší presah s realitou. Toto je 10 šialených filmov o experimentoch, ktoré prebiehajú na ľuďoch. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zvrátené chirurgické a lekárske metódy, nebezpečné pokusy alebo psychologické experimentovanie priamo na ľuďoch. To všetko nájdeme v týchto 10 filmoch, ktoré nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Experiment / Das Experiment (2001)

ČSFD: 75 %

IMDb: 7,7/10

Snímka vychádzajúca zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v roku 1971. Takzvaný Stanfordský väzenský experiment bol šialený psychologický pokus, pri ktorom boli dve desiatky mužov najatých, aby si vyskúšali život väzňov a dozorcov v umelo vybudovanom väzení a za neustálych prítomností kamier. Bola im sľúbená finančná odmena, a preto dobrovoľníci do toho išli.

Spočiatku sa experiment niesol v dobrej atmosfére, tá však začala rýchlo hustnúť a spolu s ňou aj metódy „dozorcov,“ ktorí mali udržiavať poriadok.

Experiment Belko / The Belko Experiment (2016)

ČSFD: 64 %

IMDb: 6,1/10

Smrteľná hra, ktorá sa rozpúta v kolumbijskej spoločnosti Belko. V budove je zatvorených 80 ľudí, keď sa zrazu ozve hlas, ktorý im oznámi, že behom tridsiatich minút musia byť dvaja z nich zavraždení. To je iba jedna z nepríjemných úloh, ktoré čakajú na hrdinov tohto filmu.

Komu sa podarí prežiť a predovšetkým, koho pravé tváre vyplávajú na povrch? O scenár snímky sa postaral James Gunn, ktorý stojí aj za obľúbenými komiksovkami.

Diera / El hoyo (2019)

ČSFD: 73 %

IMDb: 7,0/10

Kontroverzná snímka, ktorá má však až priveľa spoločného s naším skutočným svetom. Ukazuje experimentálne väzenie, v ktorom sú ľudia rozdelení na jednotlivé poschodia nad a pod sebou. Uprostred je obrovská diera, ktorou každý deň prechádza panel plný jedla. Ľudia hore sú však nenásytní a iným ako sebe častokrát nedoprajú. Preto ľudia na spodných poschodiach doslova hladujú a sú nútení aj ku kanibalizmu.

Zaujímavý experiment nastáva v momentoch, keď sa zrazu všetci zobúdzajú na iných miestach, než večer zaspávali. Tí, ktorí boli hore a vychutnávali si luxusné jedlo sa zrazu ocitajú v miestnosti na spodných priečkach s vyhladovaným spolubývajúcim. Podarí sa im uvedomiť si, ako sa dá tento systém zvrátiť? Alebo budú iba čakať stále na to, aby sa dostali čím vyššie?

Kocka / Cube (1997)

ČSFD: 74 %

IMDb: 7,2/10

Neobvyklý horor s výborným nápadom, ktorý aj po dvadsiatich rokoch od svojho vzniku dokáže divákov udržať v napätí. Jeho ústredné postavy sa zobúdzajú zatvorené v tajomnom väzení a snažia sa prísť na to, ako sa odtiaľto dostať. Toto väzenie predstavuje kocku a každý z hrdinov má svoj dôvod, prečo je na tomto mieste.

Musia spojiť sily, nebezpečenstvo však na nich čaká v každom kúsku tohto obrovského bludiska. Zaujímavosťou je, že všetky rébusy, ktoré musia lúštiť, v skutočnosti vymýšľal profesor matematiky a teda môžu potrápiť aj divákov pri obrazovkách.

Ľudská stonožka / The Human Centipede (2009)

ČSFD: 45 %

IMDb: 4,4/10

Dá sa povedať, že najbrutálnejší filmový experiment vôbec. Jeho ústrednou postavou je chirurg, ktorý sa rozhodne zrealizovať svoj vytúžený projekt. Nechutný, z ktorého sa dvíhajú žalúdky aj tým najsilnejším povahám. Tá pravá chvíľa nastane, keď pri jeho dverách zvonia dve cudzinky. Keď sa však zobudia, čaká ich obrovské prekvapenie.

Chirurg z nich spolu s treťou obeťou vytvoril ľudskú stonožku prepojenú tráviacimi traktami. Pri vzniku filmu tvorcovia spolupracovali so skutočným lekárom a všetko, čo v ňom vidíme, je chirurgicky presne vymyslené. Napriek svojej zvrátenosti snímka dostala ďalšie dve filmové pokračovania.

Koža, v ktorej žijem / The Skin I Live In (2011)

ČSFD: 76 %

IMDb: 7,6/10

Plastickému chirurgovi v prevedení ikonického Antonia Banderasa sa dvanásť rokov od smrti manželky podarilo vyvinúť odolný typ kože. Tento muž, považovaný za geniálneho vedca, však ukrýva oveľa temnejšie tajomstvo. Jeho hlavnou snahou je totiž vytvoriť ženu „prezlečenú“ do cudzej kože.

Tento experiment, ktorý pácha na žene proti jej vôli, sa mu napokon podarí dotiahnuť do konca a žena je „oblečená“ do novej kože. Jeho hlavným cieľom je však niečo iné.

Oči bez tváre / Eyes Without a Face (1960)

ČSFD: 72 %

IMDb: 7,7/10

Dcéra doktora Génessiera prežila automobilovú nehodu, jej tvár však zostala znetvorená. Otec sa rozhodne prostredníctvom experimentov dcére pomôcť a dopriať jej novú tvár. Dievča má zatiaľ zahalenú tvár bielou maskou a vidíme jej iba oči. To dotvára snímke ešte napínavejšiu atmosféru.

Aby sa mu to podarilo, musí skúšať nové chirurgické postupy na domácich zvieratách. Nezostane však iba pri nich. Keď si doktor všimne dievča, ktoré je črtami tváre veľmi podobné tým, ktoré mávala jeho dcéra kedysi, prichádza so šialeným nápadom.

Kjófu / The Sylvian Experiments (2010)

ČSFD: 30 %

IMDb: 4,8/10

Doktor Hattori s manželkou objavia v starej budove bývalej nemocnice zábery z operácie mozgov, ktoré boli vykonávané na Rusoch aj Japoncoch. Toto zvláštne video o desivých experimentoch si pozrie aj dvojica dcér ústrednej postavy neurochirurgov.

O niekoľko rokov neskôr sa aj jedna z nich stane súčasťou podobného experimentu. Snímka známeho japonského režiséra Hiroši Takašiho prináša zaujímavé témy experimentovania na ľuďoch v atmosférickom horore, ktorý nemusí sadnúť každému divákovi, o čom svedčia aj jeho rozporuplné hodnotenia.

Lov / The Hunt (2020)

ČSFD: 64 %

IMDb: 6,5/10

Ďalšia snímka z kategórie experimentovania s ľudskou psychikou. Čo sa stane, keď sa jedenásť nič netušiacich ľudí zrazu preberie uprostred lesa? Nepoznajú sa, nevedia, kde sú a prečo. Jediná informácia, ktorú dostávajú, je, že sa začína lov. A korisťou sú oni.

Lovci, ktorých identita im je tiež neznáma, postupne dostávajú svoje prvé obete. Ostatní musia rýchlo premýšľať, čo urobiť, aby sa im podarilo zachrániť svoje životy.

Frankenstein (1931)

ČSFD: 78 %

V závere nesmie chýbať kultovka, ktorá definovala svoj žáner a dodnes je inšpiráciou pre mnohých filmových tvorcov. Fajnšmekri ho dokonca považujú za najlepší horor vôbec.

Doktor Frankenstein sa začne zahrávať so životom a smrťou a rozhodne sa oživiť mŕtveho. To sa mu podarí a stvorí monštrum. Nie však úplne obyčajné. Snímka Frankenstein sa na jednej strane považuje za horor, na druhej v nej dominuje silná psychológia postáv. Je adaptáciou románu autorky Mary Shelley.

Uložiť článok

Najnovšie články