Foto: Netflix / HBO

Spoznajte kontroverzné skutočné kriminálne prípady prostredníctvom týchto pútavých dokumentov z Netflixu a HBO GO.

Kriminálne dokumentárne filmy a seriály, ktoré pátrajú alebo rekapitulujú skutočné zločiny sa tešia na streamovacích službách veľkej obľube. Ak patríte medzi ich fanúšikov alebo obľubujete kriminálne prípady, ktoré sú v tomto prípade ešte mrazivejšie, pretože vychádzajú z reálnych udalostí, týchto 10 filmov a seriálov si nesmiete nechať ujsť. 

Výpovede najšialenejších a najznámejších vrahov priamo z väzenia, archívne zábery, prekvapivé odhalenia, sexuálne zneužívanie alebo pátranie po pravde. Toto aj omnoho viac ponúka 10 najlepších dokumentárnych filmov a seriálov, nakrútených podľa skutočných udalostí, ktoré nájdete na obľúbených streamovacích službách Netflix a HBO GO.

Rozhovory s vrahom: Výpoveď Teda Bundyho / Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019)

ČSFD: 85 %

IMDb: 7,8/10

Kde ho nájdem: Netflix

Ted Bundy patrí medzi jedného z najznámejších neslávne preslávených sériových vrahov, ktorý sa priznal k 30 vraždám žien. Počet jeho obetí môže byť vyšší. Na jednej strane pôsobil veľmi charizmaticky a okúzľujúco a práve vďaka tomu si vedel obete získať, na druhej išlo o sadistického psychopata, ktorý sa vyžíval v bolesti svojich obetí.

Štvordielny dokumentárny seriál prináša rozhovory priamo s Tedom Bundym, audio nahrávky priamo z cely smrti alebo archívne zábery, ktoré divákovi pomáhajú spoznať jeho kruté činy, ale aj zmýšľanie alebo motiváciu, kvôli ktorej ich mohol páchať.

Maminka mŕtva a najdrahšia / Mommy Dead and Dearest (2017)

ČSFD: 81 %

IMDb: 7,4/10

Kde ho nájdem: HBO GO

Dokument ukazuje kontroverzný prípad Gypsy Rose Blanchard, ktorá zabila svoju mamu Dee Dee. Tá ju totiž celý život vychovávala tak, ako keby trpela vážnymi diagnózami, holila jej hlavu dohola, dokonca kŕmila sondou do žalúdka. Gypsy Rose mala vytrhané zuby a bola pripútaná na vozík a to aj napriek tomu, že bola úplne zdravá.

Dee Dee sa podarilo zmanipulovať nie iba susedov, ktorí im pomáhali častokrát aj finančne, ale aj lekárov. Dokonca sa jej podarilo presvedčiť aj špecialistov, že jej dcéra umiera a Gypsy Rose tak podstúpila niekoľko závažných operácií. Dee Dee trpela psychickou chorobou a keď si postupom času Gypsy Rose uvedomila, že je zdravá, rozhodla sa svojej mame brutálne pomstiť.

Atlétka A / Athlete A (2020)

ČSFD: 74 %

IMDb: 7,6/10

Kde ho nájdem: Netflix

Mrazivý dokument, ktorý odhaľuje kauzu o zneužívaní maloletých gymnastiek, ktoré sa stali obeťami priamo ich športového lekára Larry Nassara. Ten sa neskôr priznal, že obťažoval viac ako 125 mladých športovkýň.

K sexuálnemu obťažovaniu z jeho strany navyše dochádzalo aj za prítomnosti rodičov detí. Nemal problém deťom strkať prsty do vagíny alebo masírovať prsia pod zámienkou lekárskeho vyšetrenia. Mnohé z týchto dievčat získavali pravidelne ocenenia a olympijské medaile. Dokument otvára citlivú tému obťažovania a zneužívania maloletých športovcov, ktoré je smutnou realitou.

Proces proti Adnanovi Syedovi / The Case Against Adnan Syed (2019)

ČSFD: 77 %

IMDb: 6,6/10

Kde ho nájdem: HBO GO

Adnan Syed bol v roku 1999 obvinený z vraždy svojej priateľky Hae Min Lee. Jeho prípad sa stal námetom zvukovej relácie na pokračovanie s názvom Serial, ktorá obletela svet a stala sa najúspešnejším podcastom na svete, aký dovtedy vznikol. Mal takú moc, že sa mu podarilo znovu otvoriť prípad odsúdeného Syeda.

Dokumentárny seriál vo svojich štyroch častiach prináša príbeh mladého chlapca odsúdeného z vraždy. Spáchal ju však skutočne on?

Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer (2019)

ČSFD: 85 %

IMDb: 8,0/10

Kde ho nájdem: Netflix

Doku seriál, ktorý zachytáva skutočný príbeh pátrania po páchateľovi kontroverzných činov a ich prezentácie na internete. Luka Magnotta šokoval videami, v ktorých týral a zabíjal mačky. Jeho fanatizmus vyvrcholil natoľko, že napokon zabil aj človeka. Celý incident zaznamenal na video, ktoré uverejnil na internete.

Luka si na internete vytvoril 70 falošných účtov, v ktorých sa vydával napríklad za syna Marilyn Monroe. Do pátrania po jeho totožnosti sa zapojili členovia súkromnej skupiny na Facebooku, ktorým sa podarilo zistiť desivú pravdu.

The Confession Killer (2019)

ČSFD: 80 %

IMDb: 7,4/10

Kde ho nájdem: Netflix

Sériový vrah Henry Lee Lucas sa pri súdnom procese priznal ku stovkám vrážd, malo ich byť až 600. Dokument z dielne Netflixu sa snaží prísť na to, či ich mohol skutočne spáchať, alebo aká je pravda. Usvedčený bol z 11 vrážd a dostal trest smrti. Keď sa však ukázalo, že jednu z nich nemohol spáchať, zmenili ho na doživotie.

Na jednej strane teda tvrdil, že je zodpovedný za neuveriteľný počet obetí, no na druhej sa obraňoval, že nie je vrahom. Vyšetrovateľovi dokonca počas riešenia prípadu poslal list, v ktorom napísal, že nie je sériový vrah. Jeho prípad teda prináša množstvo otáznikov a aspoň niektoré z nich sa snaží dokument objasniť.

Ako vyrobiť vraha / Making a Murderer (2015-2018)

ČSFD: 91 %

IMDb: 8,6/10

Kde ho nájdem: Netflix

Seriál oživil prípad muža menom Steven Avery, ktorý bol v roku 1985 odsúdený za sexuálne napadnutie a pokus o vraždu na 32 rokov za mrežami. Po 18 rokoch testy DNA dokázali, že je nevinný a v roku 2003 bol prepustený na slobodu. Väzenie opúšťal s úsmevom na tvári a podal žalobu vo výške 36 miliónov dolárov na okres Manitowoc aj ľudí, ktorí rozhodli neprávom o jeho odsúdení.

V roku 2005 bol však znova zatknutý za vraždu. Je však skutočne vinným alebo niekto vykonštruoval tento zločin, aby ho dostal za mreže?

Icemanove nahrávky: Rozhovor so zabijakom / The Iceman Tapes: Conversations with a Killer (1992)

ČSFD: 78 %

IMDb: 7,6/10

Kde ho nájdem: HBO GO

Ak patríte medzi fanúšikov krimi, tento dokument vás dostane. Rozhovory so zabijakom Richardom Kuklinskim sú skutočne znepokojivé. Kuklinski pripravil o život viac ako 200 ľudí a ako nájomný zabijak dostal prezývku Ľadový muž.

Nahrávky vznikli v Trentonskom štátnom väzení, kde si odpykával svoj trest. Napriek tomu, že pripravil o život desiatky až stovky ľudí, ľutuje iba jednu vec. Že ublížil svojej rodine.

Pod lampou tma / Abducted in Plain Sight (2017)

ČSFD: 71 %

IMDb: 6,8/10

Kde ho nájdem: Netflix

Dokumentárna snímka, ktorá spracováva jeden z najbizarnejších skutočných prípadov, ktoré sa odohrali. Jeho hlavnou hrdinkou je iba 12-ročná Jan Broberg, ktorá sa stala obeťou únosu. Po niekoľkých týždňoch sa jej však podarilo dostať na slobodu a páchateľ nebol potrestaný. Myslela si totiž, že ju uniesli mimozemšťania, ktorí ju pomocou svojich strašidelných nahrávok nútili počať dieťa s dobrým priateľom ich rodičov.

Ten si dokázal získať nie iba malú Jan, ale aj jej rodičov a dokonca tak , že sa neodvážili ísť na políciu a pravidelné znásilňovanie ich maloletej dcéry ukončiť. Mal totiž pohlavný styk aj s jej mamou a otca nútil k masturbácii. Celý kontroverzný incident trval niekoľko rokov, počas ktorých nikto nezasiahol a dievčatku nepomohol. Jan si postupne k mužovi vytvorila dokonca citový vzťah.

Capturing the Friedmans (2003)

ČSFD: 77 %

IMDb: 7,7/10

Kde ho nájdem: HBO GO

Židovská rodina Friedmanovcov bola zdanlivo úplne obyčajná. Až kým otec a jeden so synov neboli obvinení zo sexuálneho obťažovania. Arnold Friedman mal v dobe zatknutia 65 rokov a jeho syn Jesse Friedman 18. Arnold viedol počítačové kurzy a obeťami ich sexuálneho obťažovania mali byť práve jeho žiaci.

Toto obvinenie a jeho medializovanie zmenil rodine Friedmanovcov život a obrátil ho naruby. Dokumentárny film Capturing the Friedmans sa snaží prísť na to, čo sa skutočne stalo za múrmi ich domu a ako sa zdanlivo obyčajní ľudia dostali k tvorbe a distribúcii pornografie.

0
Uložiť článok
Komentovať