Foto: NASA

Šesťuholníková oblačnosť na Saturne je predmetom skúmania už niekoľko desaťročí.

V obrovskej vodíkovej atmosfére Saturnu dochádza k množstvu zaujímavých meteorologických javov. Najatraktívnejšou a najzáhadnejšou je pritom pre vedcov polárna oblasť Saturnu. Oblaky sa tu stmeľujú do podivného šesťuholníkového tvaru. Prečo? Nevedia. Zdá sa však, že ide o najväčší objekt svojho druhu v celej slnečnej sústave.

Článok pokračuje pod videom ↓

Šesťuholníkový hmlový systém nad polárnou oblasťou Saturnu patrí dodnes k najzaujímavejším a pre vedcom najatraktívnejším meteorologickým javom v celej slnečnej sústave. Objavený bol pritom už v roku 1980 vďaka pozorovaniam sesterských sond NASA Voyager 1 a 2. Dodnes astronómovia nevedia, prečo sa oblačnosť sústreďuje na Saturne do šesťuholníkového tvaru, nový výskum odborníkov z univerzity v španielskom Bascicku ich však posúva o čosi bližšie k vyriešeniu tejto desaťročia existujúcej záhady.

Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute / Public domain

Podivný šesťuholník

Pripomína medový plást, priemerom je takmer dvojnásobne väčší ako naša Zem a tvarom zodpovedá takmer dokonalému pravidelnému šesťuholníku. Na žiadnej inej planéte vedci doposiaľ nič podobné neobjavili. Šesťuholníkový systém oblačnosti pritom nielenže zvláštne vyzerá, ale sa aj zvláštne správa. Na rozdiel od iných oblakov sa prakticky nepohybuje, stále sa vznáša nad severným pólom Saturnu. Vo vnútri šesťuholníkového objektu pritom prúdi vír, ktorého rýchlosť dosahuje až 400 km/h.

Zvláštny úkaz síce objavili už sondy Voyager, detailné zábery vhodné na lepšie skúmanie vyhotovila až sonda Cassini v roku 2015. Dáta doplnili o zábery Hubbleovho teleskopu a následne ich niekoľko rokov analyzovali. V novej štúdii tak vedci konečne sumarizujú aspoň niekoľko poznatkov o zvláštnom úkaze, ktorý sa mimochodom nachádza výlučne na severnom póle Saturnu. Na tom južnom neprestajne zúri hurikán.

„Zábery sondy Cassini nám umožnili zistiť, že podobne ako sendvič, má šesťuholníkový systém na Saturne najmenej sedem rôznych vrstiev hmly a oblačnosti, ktoré siahajú do výšky až 300 km,“ vysvetľuje v tlačovej správe profesor Agustín Sánchez-Lavega. Podľa španielskych astronómov sa podobné systémy nachádzajú aj v ďalších „studených svetoch“, ako napríklad na Plute či Titane, nemajú však taký vysoký počet vrstiev a nie sú ani takto pravidelne usporiadané.

Foto: University of the Basque Country

Vrstvy sú pravidelné

Jednotlivé vrstvy šesťuholníkového systému na Saturne sú hrubé od 7 do 18 km. V dôsledku atmosferických vlastností v nich teplota dosahuje -120°C až -180°C, vedci tak predpokladajú, že vo vrstvách sa môžu nachádzať aj kryštály uhľovodíkového ľadu. Vedci zistili, že usporiadanie týchto vrstiev je pravidelné a to procesom podobným aký poznáme aj zo Zeme.

Podľa novej štúdie sú totiž vrstvy usporiadané zrejme v dôsledku oscilácie hustoty a teploty atmosféry Saturnu, ku ktorej dochádza aj na Zemi a iných planétach. Za šesťuholníkový tvar, dynamiku vzduchu v strede úkazu aj nehybnosť celej oblačnosti by mohli byť zodpovedné gravitačné vlny. Podľa vedcov ide o jediný podobný útvar v slnečnej sústave, podrobiť ho však musia ešte ďalším rozsiahlym výskumom.

Uložiť článok

Najnovšie články