Foto: @vln_production (Instagram)

Sezónna uzávera v Tatrách sa blíži. Tieto krásne túry by ste si ešte nemali nechať ujsť.

Spolu s koncom októbra sa blíži aj tradičný koniec turistickej sezóny v našich veľhorách. Na posledné pešie túry nám tak ostávajú už len dva víkendy. 1. novembra sa totiž z dôvodu ochrany prírody a zdravia turistov uzatvorí celkom 37 turistických chodníkov Tatranského národného parku. Opätovne sprístupnené budú až 15. júna. Ak ste si teda Tatry tento rok ešte stále dosýta neužili, mali by ste ich ešte naposledy rýchlo navštíviť.

Bielovodská dolina

Sezónna uzávera sa týka aj najkrajšej a najdlhšej tatranskej doliny. Bielovodská dolina je od 1. novembra pre turistov uzavretá takmer od začiatku a to od turistickej značky s označením Biela voda. Bielovodská dolina sa ako jedna z mála na slovenskom území, nachádza na severnej strane Tatier. Práve vďaka tomu je absolútnym unikátom našej krajiny. Severná expozícia totiž v minulosti podnietila vznik najmohutnejšieho a najdlhšieho horského ľadovca na našom území.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paweł Gonciarz (@gonciowy),

Kriváň

Ak ste tento rok nestihli vystúpiť na jeden zo symbolov našej krajiny, mali by ste sa poponáhľať. Uzávera totiž obe turistické trasy, vedúce na vrchol Kriváňa, na niekoľko mesiacov odstaví. Na takmer 1495 metrov vysoký vrchol sa nedostanete z Troch Studničiek po zelenej, ani po modrej, z odbočky pri Jamnickom plese.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovakia . Mountains . Travel (@fotorado),

Rysy

Chata pod Rysmi je jedinou horskou chatou v Tatrách, kde sa počas zimy po vlastných nedostanete. Stretnutia poľských a slovenských turistov na našom spoločnom a obľúbenom vrchole Rysy, tak musia počkať až do 15. júna budúceho roku. Turistická trasa na vrchol je totiž sezónne uzavretá už od rázcestia Nad Žabím potokom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paweł Kunicki (@pekunicki),

Studené doliny

Ak si trúfate na azda najnáročnejšiu turistickú trasu v Tatrách, musíte sa poponáhľať. Už čoskoro sa totiž na Priečne sedlo z Malej, ale ani z Veľkej studenej doliny, nedostanete. Oboch dolín sa totiž týka sezónna prestávka, ktorá však zakazuje prístup len do ich záverov. Aj počas zimy si tak môžete užiť aspoň prechádzku k Téryho chate v Malej studenej doline a k Zbojníckej chate vo Veľkej studenej doline.

Jahňací štít

Jahňací štít ponúka jeden z najkrajších výhľadov v celých Vysokých Tatrách. Pozorovať z neho môžete Belianske Tatry, Lomnický štít či dokonca Pieniny. Pre tieto pohľady sa však budete musieť poponáhľať a výstup stihnúť do konca mesiaca. Turistická trasa na vrchol je totiž počas sezónnej uzávery neprístupná a to od Zeleného plesa, kde však aj počas zimy môžete stále navštíviť aspoň Chatu pri Zelenom plese.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adrián Chrzan (@chrzino),

Slavkovský štít

Hovorí sa, že do roku 1813 mohol byť najvyšším vrcholom celých Tatier. Potom sa však z jeho vrcholu do Veľkej studenej doliny zrútili obrovské skalné bloky a výška Slavkovského štítu poklesla na dnešných 2452 metrov nad morom. Sezónna uzávera turistického chodníka vedúceho na Slavkovský štít platí v prípade snehovej pokrývky a to od Slavkovskej vyhliadky. Výstup teda nie je striktne zakázaný (v prípade absencie snehu!), no i tak by sme s výstupom bežnému turistovi odporučili počkať na pekné a teplé slnečné dni.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Búci (@patricebuci),

Tichá a Kôprová dolina

Posledné dni ostávajú aj na návštevu obľúbených tatranských dolín Tichá a Kôprová. V tej Tichej by ste po 1. novembri už nemali pokračovať za lesníckym zrubom, známym ako chatka Tábor. V Kôprovej sa aj počas uzávery môžete prejsť po Kmeťov vodopád, najvyšší vodopád našej krajiny. Ďalej však Kôprovou dolinou pokračovať do 15. júna nemožno.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Black hill outdoor ® (@blackhilloutdoor),

Hlavný hrebeň Západných Tatier

Na prvý pohľad to mohlo vyzerať tak, že uzávera chodníkov v TANAP-e sa týka len Vysokých Tatier. Pravdou však je, že rozsiahle obmedzenia platia aj v tých Západných. Na krásnu hrebeňovku hrebeňom Západných Tatier tak ostáva len posledných niekoľko dní. Obmedzený však nie je len pohyb po samotnom hrebeni, ale aj vo väčšine záverov dolín a v jednotlivých sedlách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Martinek (@janmartinek2),

Sezónna uzávera v Tatranskom národnom parku trvá od 1. novembra do 15. júna. Dotýka sa celkom 37 turistických trás, z ktorých všetky nájdete na tomto odkaze. Dôvodom uzávery je najmä ochrana prírody a krajiny, ktorá je na konci jesene, počas zimy a na jar veľmi zraniteľná. Sezónne uzávery však treba rešpektovať aj pre ochranu vlastného zdravia. 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )