Foto: marekduci, julesvaughan (Instagram)

Priečne sedlo je označované za najnáročnejšiu značenú turistickú trasu na Slovensku.

Vysokohorská turistika nie je žiadnou súťažou. Nemá víťazov, ani porazených, len skvelé zážitky, výhľady a dobrý pocit z času stráveného v prírode. Napriek tomu si mnohí ľudia radi siahnu na povestné dno svojich síl a na hrebeňoch hôr nechajú aj svoju dušu a všetky fyzické sily. Má to svoje čaro pokoriť hory a prekonať samého seba. Ktorá trasa na Slovensku je teda tou najnáročnejšou? Logicky ju treba hľadať v našich veľhorách. Podľa mnohých je ňou Priečne sedlo. 

1600 výškových hore a 1600 dolu. Viac ako 23 km dlhý okruh zo a do Starého Smokovca cez Priečne sedlo, vám potrvá bezmála aj 10 hodín. Koľkokrát sa rozhodnete otočiť, je individuálne. Oplatí sa však zotrvať a na zoznam vysokohorskej turistiky si pripísať tú najobtiažnejšiu. Priečne sedlo je výzvou pre každého turistu. Odhliadnuc od horolezeckých trás a výstupov na štíty s horským sprievodcom, je najťažším turistickým úsekom Vysokých Tatier a celého Slovenska.

Samotné Priečne sedlo nájdete v hrebeni Vysokých Tatier medzi Širokou a Priečnou vežou v nadmorskej výške 2352 m.n.n..Po prvýkrát ním človek prešiel až v 19. storočí. Konkrétne v roku 1846 to bol Gustav Müller a bratia Roxerovci. Od roku 1934 je cesta do Priečneho sedla istená pomocnými reťazami. Výstup bol pre bežného turistu totiž extrémne náročný. Zaisťovacie pomôcky v podobe reťazí a stúpačiek sa v ďalších desaťročiach ešte rozširovali. Od roku 2013 je tak Priečne sedlo prechodné v oboch smeroch.

Na Priečne sedlo sa môžete dostať z Téryho, alebo Zbojníckej chaty. Trasa vedie žltou turistickou značkou, ktorá prepája podľa viacerých turistov najkrajšie tatranské doliny – Malú a Veľkú studenú dolinu. K horským chatám sa však treba nejako dostať. Východiskovým bodom je najčastejšie Starý Smokovec. Trasa vedie cez Hrebienok až k Reinerovej chate, kde sa okrem turistov stretávajú aj Malý a Veľký studený potok. Tu už je len na vás, či do Priečneho sedla vystúpite cez spomínanú Zbojnícku, alebo Téryho chatu.

Ak si vyberiete na výstup cez Téryho chatu, pripravte sa na “najhoršie”. Od smerovníka Pod Sedielkom je výstup do Priečneho sedla síce kratší, no zato poriadne exponovaný. Z opačnej strany, od Zbojníckej chaty, sa miernym stúpaním nenechajte oklamať. Od Sivých plies sa už poriadne zapotíte. Odmenou vám však budú jedinečné výhľady. Ak budete mať šťastie na počasie, z Priečneho sedla môžete obdivovať najvyššie končiare Tatier, Gerlachovský a Lomnický štít.

Napriek náročnosti sa túra na Priečne sedlo jednoznačne vyplatí. Najkrajšie tatranské doliny (Veľká a Malá Studená dolina), štyri horské chaty (Reinerova, Zamkovského, Téryho a Zbojnícka), jedinečné výhľady a typická poturistická únava vás o tom určite presvedčia. Stihnúť to však musíte do začiatku novembra. Od 1.11 je totiž Priečne sedlo pravidelne na polroka uzatvárané.

Pozri aj: Vyžiadali si už mnoho životov. 8 najťažších a najnebezpečnejších turistických trás v Tatrách, kde môžete preveriť svoje schopnosti i odvahu

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať