Foto: leni_mountainlady, albert10sk (Instagram)

Slovensko je pre turistiku európskym rajom.

V našej krajine môžeme brázdiť po viac ako 15 000 km turistických trás, ktoré nás dovedú na tie najkrajšie miesta Slovenska. Kde sa však vybrať pre parádny výhľad zo slovenských hôr? Pripravili sme si pre vás 10 tipov z rôznych kútov našej krajiny, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. A prezradíme i koľko vám to bude trvať. 

Sninský kameň

Na ďalekom východe sa v pohorí Vihorlat nad Zemplínom týči Sninský kameň. Presne 1006 metrov vysoký vrchol je síce najnižšou vihorlatskou tisícovkou, no ponúka najkrajší výhľad z celého pohoria. Vďaka výstupu na skalné bralo, vám tu v šírom výhľade nebráni žiadny okolitý lesný porast. Zo Sninského kameňa poľahky za dobrého počasia dovidíte na Ukrajinu, do Poľska, ale aj jazero Morské oko a samozrejme kus východného Slovenska. Ak budete mať šťastie, potom vám neuniknú ani Vysoké či Nízke Tatry.

 • Výstup z Morského oka – 1 h 25 min
 • Výstup zo Zemplínskych Hámrov – 1 h 55 min
 • Výstup zo Sninských rybníkov – 3 hod

 

Príspevok, ktorý zdieľa @monanaaa_,

Tomášovský výhľad

Skalná plošina týčiaca sa vo výške 667 m.n.m. nazývaná Tomášovský výhľad, je podľa mnohých najkrajším miestom Slovenského raja i celej našej krajiny. Tomášovský výhľad je obľúbenou turistickou destináciou a ponúka krásne pohľady na najväčšie lákadlá Slovenského raja – dolinu Bieleho potoka a prielom Hornádu, no i končiare Vysokých Tatier. Viac o tomto jedinečnom mieste, nájdete v našom staršom článku.

 • Výstup zo Spišských Tomášoviec – 45 min
 • Výstup z Kláštoriska – 1 hod 45 min
 • Výstup z Čingova – 1 hod

 

Sivec

781 metrov vysoký Sivec v pohorí Čierna hora nájdete na východnom Slovensku nad vodným dielom Ružín. Práve Sivec je vrcholom, ktorý zo všetkých okolitých kopcov ponúka na túto vodnú nádrž a jej okolie najkrajšie výhľady. Vápencový masív na jeho vrchole, spolu so strmými okolitými svahmi navyše, dotvára atmosféru pravej horskej turistiky. Okrem samotnej vodnej nádrže môžete zo Sivca za priaznivých podmienok pozorovať Volovské vrchy, Branisko, Čergov, Slanské vrchy či dokonca štíty Vysokých Tatier.

 • Výstup z rozcestníka Ružín, vlak – 2 hod 25 min
 • Výstup z rozcestníka Ružín, most – 1 hod 35 min

 

Volovec

Vo Volovských vrchoch, prirodzenej hranici medzi dvoma historickými regiónmi Spišom a Gemerom, stojí pomerne neznámy vrchol Volovec. S takmer 1300 metrami ponúka široké výhľady na celý región, no najmä na krásnu dolinu rieky Slaná, Slovenský kras či neuveriteľných 60 km vzdialené Vysoké Tatry! Volovské vrchy sú navyše miestom, kde veľa turistov nestretnete a môžete si tu užiť pokojný výlet v prírode.

 • Výstup od Betliara po Volovec, sedlo – 3 hod 20 min
 • Výstup od rekreačného strediska Gujapalag po Volovec, sedlo – 2 hod 15 min
 • Výstup z obce Henclová po Volovec, sedlo – 2 hod 20 min

 

Príspevok, ktorý zdieľa @nellyy.go,

Kráľova hoľa

Jeden z prírodných symbolov, najvyšší vrchol východnej časti Nízkych Tatier a miesto, pod ktorým pramení hneď niekoľko významných slovenských riek. U turistov obľúbený, takmer 1950 metrov vysoký, Nízkotatranský vrchol ponúka azda ten najkrajší pohľad na slovenské veľhory Tatry. Na opačnú stranu zas môžete obdivovať krásu Horehronia, Slovenského raja a veľkej časti Slovenského stredohoria. Okrem toho samozrejme hrebeň Nízkych Tatier ako na dlani.

 • Výstup zo Šumiacu – 3 hod 5 min
 • Výstup z Telgártu – 3 hod 30 min
 • Výstup z Liptovskej Tepličky – 4 hod 35 min

 

Kriváň

Ďalší zo symbolov Slovenska. Nezameniteľný Kriváň síce nepatrí medzi úplne najvyššie vrcholy Tatier (je na 10. mieste), ale rozhodne medzi tie najnavštevovanejšie. Na vystúpenie do výšky 2494 metrov nad morom, totiž nepotrebujete horského vodcu, postačí vám len poriadne množstvo energie a vytrvalosti. A čo z Kriváňa uvidíte? Ak budete mať šťastie, tak tie najkrajšie pohľady na slovenskú krajinu. Liptov a Západné Tatry na západe, končiare Vysokých Tatier na východe. Zo severu tatranské štíty na území Poľska a z juhu zas krásna panoráma Nízkych Tatier.

 • Výstup od Troch Studničiek – 4 hod
 • Výstup od Jambrichova – 4 hod 5 min

 

Veľký Rozstutec

Patrí medzi najnavštevovanejšie i najkrajšie vrcholy Malej Fatry. Od 15. júna ho môžete po sezónnej uzávere konečne navštíviť a užiť si prekrásne výhľady, ktoré ponúka. Z vrcholu, pod ktorým sa podľa legendy nachádza i Jánošíkov poklad, je možné pozorovať okolitú krajinu na všetky strany. Jeden z najzaujímavejších pohľadov je nepochybne na dramaticky pôsobiaci Malý Rozsutec. Zaujímavý je i samotný výstup, najmä pre tých, ktorí sa na vrchol vyberú cez Jánošíkove diery.

 • Výstup zo Štefanovej – 3 hod 20 min
 • Výstup z Bieleho Potoka (cez Dolné a Horné Diery) – 4 hod 10 min

 

Sidorovo

Pri ceste na Liptov zo srdca stredného Slovenska (Banskej Bystrice), vrchol Sidorovo určite neminiete. Týči sa nad ad pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry Vlkolínec a s výškou 1099 metrov ponúka zaujímavé pohľady na okolitú krajinu. Najnovšie na vrchole tohto kopca vybudovali i vyhliadkovú plošinu, z ktorej môžete bezpečne pozorovať hrebeň Nízkych Tatier, štíty tých Vysokých i krásy regiónu Liptov. Viac o vyhliadke na Sidorove i turistických trasách, ktoré vedú na vrchol, sa dočítate na tomto odkaze.

Strážov

Strážov je so svojimi 1213 metrami najvyšším vrcholom Strážovských vrchov. Táto lokalita okrem zaujímavého rázu krajiny – skalné bralá, jaskyne, priepasti a vodopády, láka i na úchvatné výhľady na okolitú krajinu. Zo Strážova môžete pozorovať blízke i vzdialenejšie pohoria na všetky svetové strany. Okrem pohľadov na Považie či Hornú Nitru počas priaznivého počasia, môžete na horizonte spozorovať i vrcholky Nízkych Tatier.

 • Výstup zo Zliechova – 1 hod 55 min
 • Výstup z Čičmian – 2 hod
 • Výstup z Pružiny – 3 hod 30 min

 

Veľká Homoľa

Pre obyvateľov Bratislavy a blízkeho okolia sú najlepšou možnosťou pre horskú turistiku Malé Karpaty. I tie, napriek nižšej nadmorskej výške, ponúkajú výhľady široko ďaleko. Napríklad z vrchola Veľká Homoľa (709 m.n.m.) a z 20 metrov vysokej vyhliadkovej veže, ktorá sa tu nachádza, možno okrem Považského Inovca, Tribeča, samotných Malých Karpát a Podunajskej Nížiny spozorovať i vrcholky rakúskych Álp.

 • Výstup z Modry – 2 hod 15 min
 • Výstup z Vinosadov – 2 hod 35 min
 • Výstup zo Zochovej chaty – 1 hod
 • Výstup z Kuchyne – 3 hod 30 min
 • Výstup zo Zumbergu (Pezinok) – 2 hod 10 min

 

Pozri aj: Za vstup zaplatíte asi 5 €. Prehľad 14 kúpalísk z rôznych kútov Slovenska, kde si za málo peňazí užijete kopu zábavy

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )