Foto: TASR/AP

Rusko plánuje ukončiť klinické testy do konca budúceho mesiaca.

Rusko sa už pripravuje na dodanie svojej vakcíny proti novému koronavírusu na svetový trh a ruská armáda v pondelok oznámila, že testy vakcíny medzi vojakmi – dobrovoľníkmi boli úspešné. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Neboli pozorované žiadne komplikácie ani vedľajšie účinky,“ napísali noviny ruskej armády Červená hviezda (Krasnaja zvezda).

Minister zdravotníctva Michail Muraško cez víkend povedal, že Rusko sa pripravuje na predaj týchto vakcín a ďalších príslušných zdravotníckych zásob na celosvetovej úrovni.

Foto: unsplash

„Rusko je pripravené zásobovať svetový trh prostriedkami priamej protivírusovej liečby vrátane liekov na cytokínovú búrku, testovacích systémov a očkovacích látok,“ povedal Muraško. Jeho vyjadrenia priniesla ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Rusko sa v posledných mesiacoch ponáhľa s vývojom vakcíny na nákazu koronavírusom a so zlepšením liečebných metód, pretože má tretí najvyšší počet nakazených na svete po USA a Brazílii.

Aj  vo Veľkej Británii začali testovať na ľuďoch vakcínu proti novému koronavírusu.

Počas nasledujúcich týždňov látku podajú približne 300 dobrovoľníkom. Projekt vedie Robin Shattock a jeho kolegovia z Imperial College London. Testy na zvieratách naznačujú, že vakcína je bezpečná a vyvoláva účinnú imunitnú odpoveď. Na celom svete už spustili zhruba 120 programov zameraných na vývoj vakcín.

foto: TASR/AP

Po prvej fáze začnú v októbri s ďalšími testami, do ktorých sa zapojí šesťtisíc ľudí. Vedecký tím dúfa, že vakcínu by mohli distribuovať v Británii a ďalších krajinách začiatkom roka 2021.

Množstvo „tradičných“ vakcín je založených na oslabenej alebo modifikovanej forme vírusu alebo jeho častí. Vakcína tímu z Imperial College London využíva nový prístup, v rámci ktorého využíva RNA, ktorá „napodobňuje vírus“ a trénuje tak imunitný systém s cieľom rozpoznať a bojovať proti koronavírusu skôr, ako sa vyvinie ochorenie COVID-19.

„Počas niekoľkých mesiacov sme dokázali vyvinúť vakcínu. Začali sme na nule a teraz ju môžeme testovať na ľuďoch,“ vyjadril sa Shattock. „Ak sa naše úsilie podarí a vakcína poskytne efektívnu ochranu proti ochoreniu, prinesie to revolúciu v tom, ako budeme schopní reagovať na šírenie ochorení v budúcnosti,“ dodal.

Členka tímu Katrina Pollock vyhlásila, že doterajšie dáta „vyzerajú veľmi sľubne“, no uznala, že ich čaká dlhá cesta v súvislosti s vyhodnotením vakcíny.

Uložiť článok

Najnovšie články