Foto: TASR/AP

Rusko plánuje ukončiť klinické testy do konca budúceho mesiaca.

Rusko sa už pripravuje na dodanie svojej vakcíny proti novému koronavírusu na svetový trh a ruská armáda v pondelok oznámila, že testy vakcíny medzi vojakmi – dobrovoľníkmi boli úspešné. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

„Neboli pozorované žiadne komplikácie ani vedľajšie účinky,“ napísali noviny ruskej armády Červená hviezda (Krasnaja zvezda).

Minister zdravotníctva Michail Muraško cez víkend povedal, že Rusko sa pripravuje na predaj týchto vakcín a ďalších príslušných zdravotníckych zásob na celosvetovej úrovni.

Foto: unsplash

„Rusko je pripravené zásobovať svetový trh prostriedkami priamej protivírusovej liečby vrátane liekov na cytokínovú búrku, testovacích systémov a očkovacích látok,“ povedal Muraško. Jeho vyjadrenia priniesla ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Rusko sa v posledných mesiacoch ponáhľa s vývojom vakcíny na nákazu koronavírusom a so zlepšením liečebných metód, pretože má tretí najvyšší počet nakazených na svete po USA a Brazílii.

Aj  vo Veľkej Británii začali testovať na ľuďoch vakcínu proti novému koronavírusu.

Počas nasledujúcich týždňov látku podajú približne 300 dobrovoľníkom. Projekt vedie Robin Shattock a jeho kolegovia z Imperial College London. Testy na zvieratách naznačujú, že vakcína je bezpečná a vyvoláva účinnú imunitnú odpoveď. Na celom svete už spustili zhruba 120 programov zameraných na vývoj vakcín.

foto: TASR/AP

Po prvej fáze začnú v októbri s ďalšími testami, do ktorých sa zapojí šesťtisíc ľudí. Vedecký tím dúfa, že vakcínu by mohli distribuovať v Británii a ďalších krajinách začiatkom roka 2021.

Množstvo „tradičných“ vakcín je založených na oslabenej alebo modifikovanej forme vírusu alebo jeho častí. Vakcína tímu z Imperial College London využíva nový prístup, v rámci ktorého využíva RNA, ktorá „napodobňuje vírus“ a trénuje tak imunitný systém s cieľom rozpoznať a bojovať proti koronavírusu skôr, ako sa vyvinie ochorenie COVID-19.

„Počas niekoľkých mesiacov sme dokázali vyvinúť vakcínu. Začali sme na nule a teraz ju môžeme testovať na ľuďoch,“ vyjadril sa Shattock. „Ak sa naše úsilie podarí a vakcína poskytne efektívnu ochranu proti ochoreniu, prinesie to revolúciu v tom, ako budeme schopní reagovať na šírenie ochorení v budúcnosti,“ dodal.

Členka tímu Katrina Pollock vyhlásila, že doterajšie dáta „vyzerajú veľmi sľubne“, no uznala, že ich čaká dlhá cesta v súvislosti s vyhodnotením vakcíny.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )