Foto: Tomáš Kubuš, Jorge Láscar (Flickr)

Kampong Ayer prezývajú i Benátky orientu. Doslova však názov znamená vodné mestečko.

Kampong Ayer, vodné mestečko, Benátky Orientu. Tisícky ľudí obývajú drevené, rozpadávajúce sa chatrče stojace uprostred rieky Brunej. V rovnomennej krajine, ktorú ovláda najbohatší monarcha sveta, uprostred krásneho mesta, kde na každom kroku cítiť milióny dolárov z predaja ropy a zlata sa nachádza aj obrátená strana krajiny. Kampong Ayer je však jedinečným miestom, najstaršou štvrťou Bruneju a chrbtovou kosťou kultúry a identity národa. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Brunej je maličká, pomerne neznáma krajina, ktorá sa rozkladá na severe tretieho najväčšieho ostrova sveta. Na Borneu, na okraji exotickej džungle leží krajina sultána Muda Hassan al-Bolkiaha, ktorá žije z bohatstva čierneho zlata. Ropa a zemný plyn spolu s ložiskami zlata spravili z al-Bolkiaha najbohatšieho monarchu planéty. Uprostred hlavného mesta Bandar Seri Begawan, ktoré je v podstate jediným väčším sídlom krajiny leží na rieke Brunej aj Kampong Ayer.

The golden domed Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque

Kampong Ayer, the world's largest water village

Brunej je jednou z najbohatších krajín sveta. V rebríčku prepočtu HDP na jedného obyvateľa sa nachádza na konci prvej desiatky. V Kampong Ayer, najstaršej štvrti krajiny, vo vodnom mestečku však žije asi 13-tisíc ľudí, ktorých životná situácia stav krajiny rozhodne neodzrkadľuje.

Kampong Ayer, the world's largest water village

Bike, Brunei
Kampong Ayer

Uprostred „plávajúcich“ rozpadávajúcich sa drevených chatŕč Kampong Ayer môžete nájsť aj mešity, školy, reštaurácie či policajnú a hasičskú stanicu. História tejto štvrti pritom siaha niekoľko storočí do minulosti. Prvé zmienky o Kampong Ayer pochádzajú už zo zápisov Antonia Pigafetta, kronikára prvej plavby okolo sveta pod velením Fernão de Magalhãesa. Pigafetta opísal Kampong Ayer skoro rovnako, ako vyzerá i dnes. Drevené domčeky postavené na vysokých pilieroch tak, aby odolali aj výdatným monzúnovým dažďom.

The water village Brunei.Into The Water Village

V súčasnej dobe však majú ľudia žijúci v Benátkach orientu aj elektrinu, telefónne prípojky, internet či satelitné televízie. Jednotlivé domy sú navzájom prepojené hustou sieťou drevených mostíkov a lávok. Dopravu so zvyškom krajiny zabezpečujú lodné taxíky. Napriek tomu, že Kampong Ayer na prvý pohľad vyzerá ako typický slum a skutočne ho obývajú najmä chudobní obyvatelia, pre miestnych je prežitkom histórie, kultúry a niekdajšieho tradičného života.

businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články