Foto: NASA's Perseverance Mars Rover/úprava redakcie

Meteorologický úkaz prachový diabol nie je ničím nezvyčajným.

Marťanský rover Perseverance robí radosť vedcom z NASA. V rámci príprav na začatie svojej misie zameranej na skúmanie a hľadanie starodávneho života na Marse testuje a skúša svoje zariadenia, pričom dáta posiela na Zem. Teraz sa mu podarilo zachytiť aj zaujímavý meteorologický úkaz. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rover Perseverance je pod drobnohľadom celého sveta. Mnohí sledovali prvé video z pristátia so zvukom, alebo skúmali jeho padák, ktorý mal v sebe zakódovanú správu.

Prachový diabol

Najnovšie pozorovanie rovera zachytilo tzv. prachového diabla, uvádza portál IFL Science. Podľa iMeteo sa prachovým diablom nazýva malé tornádo a ide o vzdušný vír, ktorý vzniká nad prehriatou časťou zemského povrchu. V našich končinách tento jav môžeme pozorovať počas horúcich letných dní najmä nad prehriatym asfaltom, betónom, respektíve nad poľom po žatve. V drvivej väčšine sú tieto vzdušné víry pomerne neškodné.

Perseverance ho zachytil v priebehu pár dní

Zaujímavé je, že Perseverance zachytil tento úkaz iba po 26 solárnych dňoch na Marse. Pre porovnanie, roveru Opportunity to trvalo až 7 rokov. Výsledkom pozorovania prachového diabla je pohyblivý obrázok – GIF.

Môžu byť veľké až 8 kilometrov

Podmienky panujúce na Marse sú ideálne pre vznik prachových diablov. Rovný a prachový terén zvyšuje šance na zahriatie a rozvoj horúceho vzduchu nad povrchom Marsu. Chladná atmosféra potom vytvorí extrémny rozdiel medzi ohrievaným teplým vzduchom z terénu a prichádzajúcim chladným vzduchom.

Zachytenie prachového diabla je pre vedcov cenné. Dáva im možnosť získať najrôznejšie informácie o atmosférických podmienkach, ako je smer či rýchlosť vetra. Navyše, sú cenné aj pre rovery, keďže rozprúdeným vzduchom ich dokážu očistiť od vrstvy napadaného prachu z atmosféry.

NASA / JPL / University of Arizona

Na Marse sú prašní diabli oveľa väčšií ako na Zemi. Môžu dosahovať výšku až 8 kilometrov a vytvárajú cesty v prachu tiahnuce sa niekoľko kilometrov.

Uložiť článok

Najnovšie články