Foto: Pack - Less

Prvý bezobalový obchod s potravinami má už aj Trnava.

Zero Waste predajne rástli v posledných dvoch rokoch na Slovensku ako po huby po daždi. V Trnave však miesto, kde by bolo možné potraviny nakúpiť bez odpadu, až donedávna chýbalo. Bola posledným krajským mestom, ktorému chýbali bezobalové potraviny. Zmenila to však Linda, ktorá neďaleko centra mesta otvorila svoj Pack – Less.

Linda je rodená Trnavčanka, ktorá bola dlho presvedčená o tom, že keď doštuduje vysokú školu, odíde za prácou do zahraničia. Nakoniec však ostala. Uvedomila si, že namiesto toho, aby za lepším životom odišla do zahraničia, radšej prispeje k tomu, aby sa lepšie žilo u nás na Slovensku. Len pred pár dňami preto otvorila bezobalový obchod Pack-Less, ktorý v Trnave nájdete na Vajanského 22.

Aká je myšlienka obchodu Pack-Less a prečo vlastne vznikol?

PACK-LESS vznikol ako výsledok môjho hľadania odpovede na otázku, čo chcem spraviť so svojim životom. Chcem byť celý život vystresovaná v klasickom kolobehu „práca pre prácu“? Alebo chcem svoju energiu venovať niečomu, čo má význam aj pre mňa a naozaj môže pomôcť zmeniť niečo k lepšiemu? Nemenej podstatnou je myšlienka dôvery v ľudí. Každý môže urobiť krok vpred – malý, menší, veľký – ale vpred.

Prvý bezobalový obchod v Trnave
Foto: Pack – Less

Čo všetko možno v obchode Pack-Less nakúpiť? Je možné spraviť bežný nákup bez toho, aby človek musel navštíviť ešte „klasické“ potraviny?

Presne k tomu by sme sa chceli dopracovať. Zatiaľ ešte len začíname, takže ideme od základných surovín, ako sú ryža, strukoviny, orechy, semienka, olej, múka, cestoviny, cukor, soľ a niektoré ekologické varianty pomôcok do domácnosti, ale ponuku chceme postupne rozširovať.

Prvý bezobalový obchod v Trnave
Foto: Pack – Less

Je v súčasnosti bezobalový obchod podľa vášho názoru konkurencie schopný voči veľkým obchodným reťazcom? Aká je vaša vízia do budúcnosti?

Určite je, ale veľmi záleží od nákladov. Nájomné, energie, mzdy (ak sú v obchode zamestnanci) atď. Ak tieto náklady nie sú premrštené, bezobalový obchod môže konkurovať supermarketu cenami. Myslím si, že takéto obchody neotvárajú chamtiví ľudia, takže cenou konkurovať určite môžu. V čom je zatiaľ rezerva, je sortiment. Zatiaľ je sortiment, ktorý sa dá zohnať v niekoľko kg množstve a ešte aj vo vratnom obale, trošku obmedzený. Avšak, verím tomu, že ak bude bezobalových obchodov pribúdať, vytvoria sa nové možnosti.

Prvý bezobalový obchod v Trnave
Foto: Pack – Less

Cena potravín v bezobalových obchodoch nebude najväčšou výhodou oproti klasickým reťazcom. Myšlienka je celkom niekde inde. Prečo by sme mali častejšie navštevovať obchody ako Pack-Less?

Na túto otázku existujú rôzne uhly pohľadu. Reťazce majú vysoké fixné náklady, ale aj vysoké tržby, oproti tomu majú množstevné výhody, čiže nižšie nákupné ceny a ešte od dodávateľa dostanú nejakú tú odmenu za to, že ich produkty vôbec umiestni na regál. Čo je v podstate normálny obeh v takýchto obchodoch, ale okrem tých vysokých fixov nemá bezobalový obchod nič z toho.

Na druhej strane, stačí vám jeden výlet do veľkého obchodu a nakúpite všetko. Rýchla doba, pohodlnejší ľudia. Život si treba uľahčiť, ak je to možné, o tom niet pochýb. Treba mať však na mysli aj druhú stranu mince. Napríklad, ako veľmi ma zaťaží nosiť so sebou sieťkové vrecko na potraviny či nákup? V porovnaní s tým ako veľmi zaťažím našu Zem, ak si kúpim dve mrkvy, dva citróny, jednu papriku, dve jablká a každé z toho si dám zvlášť do igelitového sáčiku?

Prvý bezobalový obchod v Trnave
Foto: Pack – Less

Trnava bola teda posledným krajským mestom, kde bezobalový obchod s potravinami chýbal a je skvelé, že sa táto iniciatíva na Slovensku neustále rozširuje. Obzvlášť bohatý bol minulý rok. Bezobalové obchody vznikli na napríklad v Banskej Bystrici, v Trenčíne ale aj v Košiciach. Trendom je okrem bezobalových potravín aj čapovaná drogéria.

Uložiť článok

Najnovšie články