Foto: NEBALené

V Banskej Bystrici dnes otvorili bezobalovú predajňu s potravinami priamo v historickom centre mesta.

Bezobalové obchody rastú na Slovensku v posledných mesiacoch raketovou rýchlosťou. Najnovšie jeden pribudne aj v meste pod Urpínom, v srdci stredného Slovenska, v Banskej Bystrici. Patrícia a Jarka sa rozhodli ľudí motivovať k ekologickejšiemu spôsobu života. Plánujú Banskobystričanom ukázať, že nakupovať sa dá aj bez odpadu. V novootvorenej predajni v historickom centre mesta vám poradia a ukážu, že svet môže byť aj v ére plastových obalov zelenší. 

Bezobalové obchody rastú v posledných mesiacoch po Slovensku, ako huby po daždi. Bude NEBALené prvým takýmto obchodom v regióne stredného Slovenska?

Je skvelé, že zero waste myšlienka sa šíri rýchlym spôsobom aj u nás na Slovensku. Teší nás to. Čo sa týka bezobalovej predajne v našom regióne, nie sme určite prví. V Banskej Štiavnici už jeden funguje, čapovaná drogéria je konkrétne v Banskej Bystrici, rovnako tak Gazdovský trh, bezobalovo premýšľa aj vegetariánske bistro vo Zvolene a pod. Určite by sme ešte na niečo narazili, ale prvenstvo by nás určite tešilo.

Foto: NEBALené

Čo vás inšpirovalo k otvoreniu takéhoto obchodu?

Nad otvorením sme intenzívne uvažovali rok. Dohnal nás k otvoreniu najmä fakt, že po klasickom nákupe v supermarkete vyhodíte po presypaní/skonzumovaní potravín obrovské množstvo nielen plastových obalov. Chceme sa podieľať na zmene, ktorá sa aj na základe novootvorených predajní šíri Slovenskom. Naším hlavným cieľom je ostatných motivovať. Nechceme niekoho nútiť, ale povedzme si pravdu, ako inak ľudí presvedčíme, že bez obalu sa dá nakupovať aj iný sortiment, ako zelenina a ovocie ? Tak, že im to ukážeme. U nás môžu niektoré produkty ochutnať, ovoňať, opýtať sa, rady poskytneme aj naše obľúbené recepty s danými surovinami. Do budúcna máme v pláne robiť workshopy aj prednášky v obchode, aby sme tak vytvorili príjemný priestor aj na stretnutia s našimi zákazníkmi.

Foto: NEBALené

Žijete ekologickým životom aj v súkromí?

Inak by to nešlo. Samozrejme nie všetko šlo naraz, nie všetko riešime na 100%, ale inšpirovať by sme sa mohli len ak máme vlastné skúsenosti, rady a tipy. Žijeme tak aj na chalupe aj v našich domácnostiach, kde aj kompostujeme. S Jarkou napr. radi tvoríme aj formou recyklácie, veľa nábytku sme zachránili z bazárov a starých domov, ktorý si potom reštaurujeme na chalupe.

Čo všetko si bude môcť zákazník vo Vašom obchode nakúpiť? Dá sa vyriešiť aj bežný nákup, teda taký, aby už nemusel navštíviť bežné potraviny?

Momentálne u nás zákazník nájde niekoľko druhov olejov, múk, orechov, vločiek, cestovín taktiež strukoviny, koreniny ale aj prírodnú kozmetiku a hygienické a kuchynské pomôcky, koše na bioodpad a pod.. Hodláme zaviesť tzv. knihu prianí, kde by nám zákazníci písali, čo by v NEBALené radi nakupovali. Všetko je to samozrejme o komunikácií a tá je dôležitá. Zatiaľ sme neuvažovali o chladených potravinách, no myslím, že do budúcna, ak bude dopyt, pouvažujeme aj o tomto sortimente.

Foto: NEBALené

Ide o produkty zo Slovenska, alebo ste siahli aj po dodávateľoch zo zahraničia?

Nedávno som na túto tému písala aj na našej FB stránke. Snažíme sa nakupovať najmä lokálne produkty, ale nie vždy je to možné. O bio kvalite nevraviac. Ale sme na dobrej ceste, pretože už samotní dodávatelia sa ozývajú na bezobalovú spoluprácu, takže dúfam, že tých ¾ produktov (bio/lokálnych) v našom obchodíku sa zmení na 100%. Budeme sa snažiť prinášať to najlepšie a bez obalu z nášho regiónu.

Foto: NEBALené

Dá sa v bezobalovom obchode cenovo konkurovať potravinovým reťazcom, alebo nakupovať bezodpadu znamená nakupovať s prirážkou?

Dá aj nedá. Viem, že si viacerí myslia, že keď tam nie je obal, mala by byť cena nižšia, ale bohužiaľ veľakrát to tak naozaj nie je. Treba si hlavne uvedomiť, že nákup bez obalu síce znamená, že príde veľké balenie, no stroskotá to na doprave a tá sa taktiež musí niekde na cene odzrkadliť. Nevraviac o najdôležitejšom dôvode a tým je, že dodávatelia, ak chcú predávať bezobalovo – do vratných nádob poprípade papierových vriec, stojí ich to nemalé úsilie, čas a peniaze. Preto hľadáme, kontaktujeme a mienime nadviazať spoluprácu s lokálnymi producentmi v okolí Banskej Bystrice alebo stredného Slovenska.

Foto: NEBALené
Foto: NEBALené

Vaše sny/plány do budúcnosti?

Myslím, že sa s Jarkou zhodneme na tom, že jeden sen sme si už splnili. Takou jednou túžbou je prepojiť náš predchádzajúci projekt Alchemylka, kde sa venujeme veľa bylinkám a životu na vidieku s fungujúcim obchodom NEBALené. Veríme, že bude záujem nielen zo strany Bystričanov, ale aj ľudí z okolia. A ako posledná vec – chceli by sme sa spojiť s rovnako mysliacimi ľuďmi v Banskej Bystrici a podporovať sa navzájom, pretože nám ide o to isté. Vytvoriť krajší a lepší život pre naše deti.

Bezobalový obchod NEBALené nájdete v Banskej Bystrici na ulici Dolná 15. Predajňa je otvorená od dnes, 18. júla každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a v sobotu v dopoludňajších hodinách. Pre viac informácií a všetky novinky sledujte NEBALené na Facebooku, Instagrame či priamo na webovej stránke

Foto: NEBALené

Pozri aj: Po návrate z Indie sa rozhodla pre zelenšiu planétu. Saška otvorila prvý bezobalový obchodík na východnom Slovensku

Uložiť článok

Najnovšie články