mapio.net

V katastrálnom území obce Maňa v okrese Nové Zámky sa nachádza prírodná rezervácia Žitavský luh, zvyšok pôvodného meandrujúceho toku Žitavy. Na tomto mieste každoročne hniezdia mnohé chránené druhy avifauny a zároveň je aj stanovišťom pri migrácii vodného vtáctva.

Vtáky sú najatraktívnejšou skupinou živočíchov žijúcich v rezervácii. Podľa aktuálnych výskumov sa od roku 1987 v rezervácii zistilo 189 druhov vtákov. Z pohľadu rodu kaňa je toto územie nesmierne dôležité ako nocovisko. Počty nocujúcich kaní sa tu pohybujú rádovo v stovkách. Ako lovisko a odpočinkové miesto rezerváciu využívajú ďalšie vzácne druhy, ako sú haja tmavá, sokol červenonohý, orol krikľavý, zo sov myšiarka močiarna. Viaceré druhy dravcov a sov, ktoré sa vyskytli v Žitavskom luhu, sú európsky, ale aj svetovo ohrozenými druhmi.

V roku 2001 tu bol otvorený náučný chodník Žitavský luh, súčasťou ktorého je aj cykloturistický chodník. „V rámci územia sú umiestnené informačné panely. V jarných a jesenných mesiacoch ornitológovia organizujú pre verejnosť pozorovanie vtáctva na tomto území,“ informoval starosta Mane, Igor Sádovský.

Rozloha rezervácie, známej aj ako Gedrianske lúky, je takmer 75 hektárov. Dĺžka náučného chodníka je 3,6 kilometra, jeho prechod trvá zhruba hodinu a pol. Náučné tabule vznikli ako občianska iniciatíva študentov z Vrábeľ a nitrianskeho občianskeho združenia EIC v čase otvorenia náučného chodníka. V rokoch 2009 a 2013 obce Maňa a Kmeťovo spolu so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou náučné tabule obnovili. V súčasnosti je na náučnom chodníku šesť informačných tabúľ, ktoré obsahujú témy Mlynárstvo, Poľné mláky, Živočíchy, Rastliny, Súhrnné informácie o území a Príroda Kmeťova. Cieľom chodníka je legálne sprístupnenie pohybu v chránenom území tak, aby sa tým v čo najmenšej miere narúšal život Gedrianskych lúk.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články