foto: TASR/AP

Počet pozitívnych sa rapídne zvýšil.

Na Slovensku pribudlo v pondelok (24.1.) 8 120 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 23 507 testov. Celkovo tak evidujeme 929 541 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 2, v nemocniciach je celkovo 1 499 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 17 698, pribudlo 23 obetí. Za uplynulý deň dostalo prvú dávku vakcíny 1 582 Slovákov.

Viac ako 81 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len 1 dávku vakcíny

Z údajov korona.gov.sk ďalej vyplýva, že cez antigénové testy pribudlo v uplynulom dni 1 755 pozitívne testovaných osôb. Vykonaných pritom bolo 42 696 testov.

TASR – Milan Kapusta

Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 301 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 151 osôb. Viac ako 81 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Pribudlo podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej 16 052 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny, spolu ju má na Slovensku už 1,42 milióna osôb. Druhú dávku očkovacej látky dostalo v uplynulom dni 2 941 ľudí, túto má už 2,64 milióna osôb. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 582 osôb, a teda celkový počet zaočkovaných aspoň jednou dávkou je na Slovensku 2,79 milióna ľudí. K 60-percentnej zaočkovanosti chýba takmer 510-tisíc ľudí.

Pre vznik nových variantov koronavírusu stále existujú ideálne podmienky

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varuje, že vo svete stále zostávajú ideálne podmienky pre vznik nových variantov koronavírusu. Podľa jeho slov je nebezpečné predpokladať, že variant omikron je posledný alebo, že „sme v záverečnej etape“.

Foto: southcom.mil/Food and Drug Administration/Public Domain

Generálny riaditeľ WHO však pripustil, že akútna fáza pandémie by sa mohla tohto roku skončiť, ak sa splnia niektoré kľúčové ciele. „Môžeme ukončiť šírenie ochorenia COVID-19 ako globálnu zdravotnícku núdzovú situáciu a môžeme to dosiahnuť v tomto roku,“ splnením cieľa WHO zaočkovať 70 percent populácie každej krajiny do polovice tohto roka so sústredením sa na najohrozenejších ľudí, povedal šéf WHO. Zlepšiť podľa neho treba aj testovanie a tempo sekvenovania, aby sa pozornejšie mapovalo šírenie vírusu a objavujúce sa varianty.

„Je pravda, že v dohľadnej budúcnosti budeme žiť s ochorením COVID-19,“ povedal Tedros. Dodal však, že „naučiť sa žiť s ochorením COVID-19 nemôže znamenať, že dovolíme vírusu voľne sa šíriť. Nemôže to znamenať, že akceptujeme takmer 50-tisíc úmrtí týždenne na chorobu, ktorej sa dá predísť a dá sa liečiť“.

Uložiť článok

Najnovšie články