Foto: Sea Shepherd, Marko Janković (flickr.com)

Svetová ekologická organizácia Sea Shepherd sa plaví pod pirátskymi vlajkami. "Neprepadáva" však obchodné lode, ale pytliakov.

Aj v súčasnom svete svetový oceán stále brázdia piráti. Dnešný článok však bude o tých dobrých, organizácii Sea Shepherd, ktorá sa síce plaví pod pirátskou vlajkou, no svojím konaním robí svet lepším. Bojujú za čistejšiu planétu, ochraňujú ohrozené druhy morských živočíchov a neúnavne poukazujú na desivé tajomstvá a škandály v tejto problematike. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nelegálni lovci zabíjajú každú hodinu už takmer vyhynuté živočíchy zo zdevastovaného oceánskeho sveta. Ich jediná smola je, keď narazia na lode s pirátskymi vlajkami. V tej chvíli už o nich vedia novodobí piráti, členovia svetovej ekologickej organizácie Sea Shepherd. Začnú pytliakov prenasledovať a nepustia sa ich, pokiaľ sa nevzdajú… alebo ich nelegálna rybárska loď neskončí na dne oceánu.

Foto: Sea Shepherd

Za novodobými eko-pirátmi stojí Paul Watson. Paul patril od roku 1970 k spoluzakladateľom Greenpeace. O sedem rokov sa s organizáciou rozišiel a založil si vlastnú, ktorej cieľom je ukončiť ničenie oceánskej fauny a flóry ako aj ich zachovanie pre budúce generácie. „Morskí pastieri“ potopili už desiatky lodí, ktoré lovili veľryby. Radikáli zo Sea Shepherd sú rozšírení po celom svete, podporovaní výhradne verejnosťou. Ich pirátska flotila už teraz obsahuje 11 lodí, vrtuľník a prieskumné drony. Natočili aj reality show, kde ukázali, ako ich vojna na mori prebieha. Okrem boja proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, odstraňujú stovky kilometrov smrteľných rybárskych sietí. Na súši zase zhromažďujú dôkazy, ktoré neskôr pomáhajú usvedčiť pytliakov.

Foto: Sea Shepherd

Ochraňujú ohrozené korytnačie hniezda, menia zákony, za posledné roky zastavili odchyt morských cicavcov vo Francúzku a odstraňujú tony nebezpečného morského odpadu z pláží po celom svete. Aktuálne operácie majú za cieľ zastavovať vyvražďovanie veľrýb a delfínov na Faerských ostrovoch a chcú definitívne ukončiť nelegálny transport žraločích plutiev v juhovýchodnej Ázii.

Len nedávno Sea Shepherd poukázalo na desivé tajomstvo, ktoré pred svetom tají francúzske pobrežie. Podľa observatória Pelagis vo francúzskom meste La Rochelle, zomiera ročne pri francúzskom pobreží asi 10-tisíc delfínov. Toto ohromujúce číslo je pritom výsledkom tzv. vedľajšieho úlovku. Tisícky týchto krásnych morských cicavcov totiž končí v rybárskych sieťach pri tzv. párovom love. Ten spočíva v rybárskej sieti natiahnutej medzi dvomi súbežne pohybujúcimi sa loďami. V sieti tak končí všetko, čo nedokáže uniknúť. I tisícky delfínov.

Takto ulovený delfín je v drvivej väčšine prípadov odsúdený na smrť. Rybári po vytiahnutí sietí zviera nájdu poväčšine mŕtve, s dolámanými kosťami a inými početnými ranami. Vzhľadom na to, že nejde o cielený lov týchto cicavcov, nemajú francúzske úrady nad rybármi žiadnu právomoc. Alarmujúce číslo mŕtvych jedincov pritom viditeľne prekračuje masakry delfínov známe z Faerských ostrovov či Japonska.

Pytliaci a „vedľajší lov morských cicavcov“ však nie sú jedinými hrozbami oceánov. Sea Shepherd pred pár dňami vypustili do sveta novú mrazivú kampaň na záchranu oceánskej fauny. Kampaň vo videu spracúva problém plastového odpadu, ktorý predstavuje obrovské riziko pre všetko živé v oceánoch a moriach. Zobrazuje smutnú realitu zvierat doslova uväznených v plaste. „Na vine sme my ľudia, ktorí sme svetu predstavili túto smrtonosnú látku. Ak nezakročíme, čoskoro bude v oceánoch viac plastov ako živočíchov,“ komentuje myšlienku kampane Alex Cornelissen, CEO Sea Shepherd Global.

Ak vás činnosť novodobých eko-pirátov z organizácie Sea Shepherd zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť niečo viac, nikdy ste nemali lepšiu príležitosť. Prezident Sea Shepherd Italy menom Andrea Morello vám totiž o svojich dobrodružstvách porozpráva už v utorok 1. mája v Bratislave o 19. hodine v Hoteli Tatra. I on sa totiž zúčastní filmového festivalu Ekotopfilm-Envirofilm, ktorý v Bratislave a Banskej Bystrici začína v pondelok 30. apríla

Pozri aj: Zabíjanie nosorožcov či odpad, z ktorého sa možno kráľovsky najesť. 10 filmov o životnom prostredí, ktoré vám celkom zmenia pohľad na dnešný svet

TS Ekotopfilm-Envirofilm, seashepherdglobal.org
Uložiť článok

Najnovšie články