Ilustračná foto: Unsplash

Ak chodíte pravidelne darovať krv, má to pozitívny efekt na vaše zdravie.

Darovanie krvi jednoznačne a bez preháňania zachraňuje životy. Ako sa ukazuje, nepomáha iba tomu obdarovanému, ale aj samotnému darcovi, ak tento čin robí na pravidelnej báze. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci z austrálskej Macquarie University testovali vo svojej štúdii 285 hasičov, ktorí za posledných 12 mesiacov boli darovať krv či plazmu. Následne zistili, že darcovia majú oproti iným zvláštnu výhodu. Pravidelné darovanie krvi im totiž znižuje množstvo „večných chemikálií“ v krvi.

Až o tretinu

Večné chemikálie sú široko používané perfluóralkylové a polyfluóralkylové látky (PFAS). Hovorí sa o nich ako o večných preto, lebo majú tendenciu sa v prírode nerozkladať. Hasičov si vedci nevybrali pritom náhodne. Ako uvádza portál Science Alert, hasiči sú bežne vystavovaní PFAS prostredníctvom hasičskej peny a zvyčajne majú vyššie hladiny PFAS v krvi ako bežná populácia.

Ilustračná foto: Unsplash

Výsledky štúdie ukazujú, že pravidelné darovanie krvi alebo plazmy viedlo k významnému zníženiu PFAS v krvi v porovnaní s kontrolnou skupinou,“ hovorí hematológ Robin Gasiorowski v tlačovej správe. Ďalej tvrdí, že darcovstvo plazmy bolo ešte efektívnejšie a zodpovedalo za 30-percentný pokles.

Štúdia publikovaná v JAMA Network je prvou, čo nachádza spôsob, ako znížiť PFAS v krvi, pričom za to môže charitatívny akt prospešný pre spoločnosť. Znamená to oveľa lepší spôsob ako pri liečbe liekmi či náročnými lekárskymi postupmi.

Počas trvania štúdie 95 hasičov darovalo krv každých 12 týždňov, 95 hasičov darovalo plazmu každých 6 týždňov a 95 hasičov nedarovalo ani krv, ani plazmu. Práve v poslednej skupine sa hladiny PFAS nezmenili.

Darovanie krvi ako liečba

PFAS pritom nie sú problémom iba pre hasičov. Nájdeme ich v mnohých výrobkoch – od farieb až po panvice na varenie. Sú pritom spájané s viacerými zdravotnými problémami, ako je obezita, cukrovka, či niektoré druhy rakoviny.

Ilustračná foto: Unsplash

Štúdia neskúmala účinky PFAS na ľudské telo, ani výhody z toho, čo sa stane, ak v tele poklesnú. Podľa vedcov však tieto otázky jednoznačne za výskum stoja.

Výsledky tohto výskumu sú mimoriadne sľubné a ďalším krokom je vykonávanie testov konkrétnych skupín ľudí, ktorí by mohli profitovať z toho, že by pravidelne chodili darovať krv či plazmu. Samotný výskum je tak cenný tým, že môže charitatívny čin povýšiť na terapiu a liečbu pacienta.

Uložiť článok

Najnovšie články