Záber z traileru k filmu Oppenheimer, foto: Universal Pictures Canada / skutočná explózia Trinity, foto: Jack W. Aeby, July 16, 1945, Civilian worker at Los Alamos laboratory, working under the aegis of the Manhattan Project., Public domain, via Wikimedia Commons

Ak by ste si mysleli, že za explóziou v Oppenheimerovi sú filmové efekty, ste na omyle.

Keď koncom roka 2022 režisér Christopher Nolan prezradil, že výbuch atómovej bomby sa mu podarilo napodobniť bez toho, aby sa spoliehal na počítačové efekty, mnohí neveriacky krútili hlavou. Vysvetlil, ako sa mu to podarilo dosiahnuť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chcel v divákoch vyvolať reálne emócie

Ako informuje web Syfy, po tom, ako sa fanúšikovia o Nolanových plánoch dozvedeli, žartovali, že sa mu podarilo štúdio Universal Pictures presvedčiť, aby mu v púšti dovolili odpáliť skutočnú atómovú bombu. V rozhovore pre časopis Total Film, poodhalil vedúci špeciálnych efektov Scott R. Fisher, oponu svojej v poradí už šiestej spolupráce s Nolanom. Priznal, že na tomto filme mal jeho tím oveľa menej práce ako s vizuálmi, ktoré mali vytvoriť pre predchádzajúce diela ako Interstellar a Tenet.

Samozrejme, v súčasnosti sa už film bez špeciálnych počítačových efektov nezaobíde, no podľa Nolana tie nedokážu vzbudiť v divákoch reálne emócie. Priznal, že je to krásne a pôsobivé, no divák pri tom necíti skutočný strach či adrenalín. Vo filme Oppenheimer chcel dosiahnuť, aby boli vybrané scény pre divákov hrozivé, odporné a desivé.

Použili jeden z najstarších hollywoodskych trikov

Pri teste Trinity (vôbec prvý atómový výbuch na svete) použili Fisher a jeho tím jeden z najstarších hollywoodskych trikov – nútenú perspektívu. „Robíme scény také veľké, ako sa len dá, ale zmenšujeme mierku, aby sa to dalo zvládnuť. Je to priblíženie sa ku kamere a robenie čo najväčšej veľkosti v danom prostredí,“ priznal Fisher.

Platilo to aj pri snahe napodobniť výbuch atómovej bomby. Čo sa týka pyrotechnickej stránky veci, intenzívny oheň bol z veľkej časti výsledkom kombinácie benzínu a propánu. Do ohňa sa potom pridal hliníkový prášok a horčík, aby vznikol oslepujúci záblesk, ktorý sprevádza jadrový výbuch. Aj samotný Nolan priznal, že do značnej miery išlo o experiment. Aby dosiahli želaný efekt, takpovediac sa hrali s rôznymi materiálmi a testovali aj rôzne mierky.

Foto: MovieStillsDB

Podľa Nolana nebolo až také náročné napodobniť explóziu a jadrový hríb. Oveľa väčšou výzvou bolo snažiť sa napodobniť Oppenheimerovu geniálnu myseľ. Jeho schopnosť nazrieť do hmoty a vidieť v nej energiu. Nolan priznáva, že znie logicky urobiť to všetko za pomoci počítača. A, samozrejme, ten mu v mnohých veciach aj pomohol. Avšak pri výbuchu chcel dať divákom niečo reálne, drsné a hmatateľné. Film Oppenheimer si v kinách budete môcť pozrieť už 20. júla.

Uložiť článok

Najnovšie články