Foto: SITA

Pri pobreží ostrova Maurícius sa zo stroskotanej lode podarilo očerpať zvyšné palivo.

Ostrov Maurícius, ktorý je obľúbeným tropickým dovolenkovým rajom, vyhlásil koncom minulého týždňa stav environmentálnej núdze. Pri pobreží ostrova na plytčine stroskotala japonská nákladná loď s približne 4 000 tonami ropných látok, ktoré sa začali postupne uvoľňovať do vody, pričom hrozila obrovská ekologická katastrofa. Maurícius však aktuálne hlási dobré správy.

Maurícius najskôr požiadal o pomoc susedný Reúnion, neskôr prišli k zabráneniu ekologickej katastrofy obrovských rozmerov prispieť aj experti z OSN. Do pobrežných vôd sa uvoľnilo viac ako 1 100 ton ropných látok, hrozilo však, že sa stroskotaná loď doslova „roztrhne“ a do mora sa dostane aj zvyšok paliva. Na odstraňovaní ekologickej katastrofy sa podieľali aj tisícky dobrovoľníkov.

Foto: ESA

Pomohli aj ľudské vlasy

Pri odstraňovaní ropných látok uniknutých z lode uviaznutej na plytčine pri pobreží ostrova Maurícius sa osvedčili aj ľudské vlasy. Tie sa vpletajú do sietí alebo sa nimi vyplnia dlhé a úzke vaky, ktoré sú práve vďaka vlasom schopné absorbovať veľký objem ropných látok, uviedla ešte v stredu agentúra AFP.

Foto: SITA

Kadernícke salóny na tomto ostrove ležiacom pri východnom pobreží Afriky už medzičasom začali zhromažďovať ostrihané vlasy, zatiaľ čo mimovládna organizácia Octop’us z Francúzska prisľúbila, že prispeje 20 tonami ľudských vlasov. Mnohí kaderníci na ostrove v snahe pomôcť pri odstraňovaní ropných látok ponúkajú svoje služby zadarmo, aby sa takto pre dobrú vec získalo viac vlasov.

„Bojujeme na plážach, všetkými prostriedkami, ktoré máme ako občania k dispozícii,“ uviedla miestna poslankyňa Joanna Berengerová, ktorá si pre záchranu maurícijského pobrežia dala ostrihať svoje vlastné vlasy. Spresnila, že jeden kilogram vlasov môže absorbovať osem litrov olejových látok.

Foto: SITA

Smrť hrozí tisíckam živočíchov

Premiér ostrova Maurícius Pravind Jugnauth medzičasom informoval o tom, že z japonskej lode, ktorá uviazla na plytčine pri ostrove, odčerpali všetok palivový olej. Ropné látky previezli na pobrežie s pomocou helikoptéry a tiež na druhú loď, ktorú vlastní rovnaká japonská spoločnosť. Podarilo sa tak zabrániť úniku takmer 3 000 ton ropných látok, viac ako 1 100 ton však do pobrežných vôd uniklo od vzniku havárie.

Foto: SITA

Zástupcovia Greenpeace Africa vyhlásili, že tisíckam živočíchov hrozí v dôsledku znečistenia vody smrť, čo bude mať dopad aj na hospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a zdravie na ostrove. Výkonný riaditeľ firmy, ktorá vlastní loď, sa ospravedlnil za vzniknutú situáciu a dodal, že sa „zo všetkých síl posnažia vyriešiť tento problém“.

Uložiť článok

Najnovšie články