Foto: IMDB (Universal Pictures), Wikimedia

Christine Collins bola až do roku 1928 celkom obyčajnou Američankou.

Práve v tomto, pre ňu zlomovom roku, zmizol jej milovaný 9-ročný syn Walter Collins. Na konci 20. a začiatku 30. rokov minulého storočia to bola jej tvár, ktorá vypĺňala predné stránky losangelských novín. Jej ohromujúci príbeh bol svojho času senzáciou. Keď na začiatku milénia losangelská polícia pálila staré záznamy, ponúkla scenáristovi Josephovi Straczynskimu či sa v nich nechce prehrabať. Podľa jeho vlastných slov, ani len netušil, že mohol mať také šťastie.

Článok pokračuje pod videom ↓

A tak vznikol film, ktorého réžie sa ujal Clint Eastwood, pod názvom Výmena. V jedno popoludnie roku 1928, sa vybral syn pani Collinsovej do kina. Dala mu zopár drobných a odvtedy ho už viac nevidela. O pár dní na to vyšiel v L. A. Times článok o zmiznutom chlapcovi. Polícia toho mala v tom čase vyše hlavy, prípady sa jej kopili a žiadny z nich nemal konca. Podobne tomu bolo aj v prípade malého Waltera, ku ktorého zmiznutiu veľa stôp neviedlo.

Po dlhom pátraní, ktoré sa najprv javilo ako bezvýsledné, polícia pani Collinsovej oznámila, že jej syna našla v štáte Illinois. Päť mesiacov jej utrpenia sa malo ukončiť. Keďže v tom čase miestna polícia nemala na konte veľa úspechov, prišlo rozhodnutie, že chlapca odovzdajú matke do rúk, pred očami novinárov. Nadšenie však veľmi rýchlo vystriedalo ďalšie zúfalstvo, keď pani Collinosová zistila, že chlapec, ktorého polícia priviedla, nebol jej Walter.

Polícia matku presviedčala, že je len vystresovaná. Pod nátlakom policajného náčelníka si chlapca vzala domov, aj napriek tomu, že vedela, že nejde o jej syna. Chlapec, ktorého polícia našla, dokázal oklamať úplne všetkých. Spolužiakov, mačku aj psa. Smutnú a oklamanú matku však nie. Chlapec, ktorého polícia našla, bol istý Arthur J. Hutchins z Iowy, ktorý utiekol z domu pred svojou macochou.

Nechcel sa vrátiť domov, a tak polícii odkýval, že sa volá Walter Collins. Keď pani Collinosová vzala chlapca na pláž a Arthur sa hodil do vody, bola si už stopercentne istá, že to nie je jej syn. Walter totiž nevedel plávať, a tak aj napriek presviedčaniu polície, psychiatrov a okolia vedela, že tu niečo nehrá. Keďže polícia nechcela, aby sa jej škandál prevalil, nechali ju zatvoriť do psychiatrickej liečebne.

Tu sa k nej správali úplne otrasne, čo pokojne mohlo byť trestom za jej „neposlušnosť“. Toto našťastie trvalo iba desať dní, keďže chlapec sa nakoniec sám priznal, že nie je tým, za koho sa vydával. Po čase sa zistilo, že za Kaliforniou sídli malá farma, na ktorej je zavretých niekoľko chlapcov, ktorí tí boli predurčení na znásilňovanie a následné zabitie. Na farme býval Gordon Northcott so svojou matkou. Medzi zavraždenými chlapcami bol aj malý Walter.

Počas súdneho procesu sa rozhodol Gordon obhajovať sám, urobil to absolútne seba-deštruktívnym spôsobom, a tak bol odsúdený na popravu obesením vo väznici San Quentin. Za Walterovu vraždu bola odsúdená jeho matka. Chlapcove telo však nikdy nebolo nájdené. Pani Collinosová sa opýtala jednoduchú otázku, ktorá takmer zbúrala celý policajný systém Los Angeles: „Kde je môj syn?“ Toto bol prípad, ktorý Straczynskiho tak veľmi zaujal a dal mu spoločne s Eastwoodom fantastickú filmovú podobu, ktorú by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Pozri aj: Charlize Theron kvôli tejto roli pribrala 13 kilogramov. Za film Monštrum o žene, ktorá nikdy nepoznala lásku a zavraždila sedem mužov, získala Oscara

en.wikipedia.org, csfd.cz
Uložiť článok

Najnovšie články