Foto: MovieStillsDB

Aileen Wuornosová svoj život ukončila nedobrovoľne, rozsudkom smrti.

Čo tomu však predchádzalo? Aileen tvrdila, že všetci muži, ktorých zabila, dohromady ich bolo sedem, ju chceli znásilniť a tak svoje konanie ospravedlňovala sebaobranou. K sérii vrážd došlo medzi rokmi 1989 až 1990. Aileen však mala slušné predpoklady k tomu, aby skončila pri životnom štýle, ktorý väčšina z nás odsudzuje.

Narodila sa v roku 1956 fínsko-americkej matke. Jej otec bol zatknutý pri jej narodení, trpel schizofréniou a po trinástich rokoch v base sa obesil. Aileenina matka jej dala život len v štrnástich rokoch a krátko na tu ju opustila. Odsúdená sériová vrahyňa tak svoje detstvo strávila u starých rodičov, ktorí si ju legálne adoptovali. To však tiež nebola žiadna výhra, keďže jej starý otec bol alkoholik, ktorý ju znásilňoval.

V dôsledku toho začala Aileen so sexuálnou aktivitou veľmi skoro a poskytovala svoje telo už v škole výmenou za jedlo, cigarety a drogy. Tiež spávala so svojím bratom, ktorý neskôr umrel na rakovinu. Podobne, ako jej matka, aj Aileen otehotnela v štrnástich. Otcom jej dieťaťa bol jej starý otec a preto sa Aileen svojho potomka vzdala, kvôli čomu ju starý otec vyhodil a Aileen prežívala v neďalekých lesoch. Jediným zdrojom jej obživy bola prostitúcia.

Počas rokov bola niekoľkokrát zatknutá aj odsúdená za menšie priestupky či väčšie zločiny. Venovala sa krádežiam, lúpežiam, no aj vyčíňaniu, bitkám a rôznym iným konfliktom. Uprostred osemdesiatych rokov sa v gay bare zoznámila so slečnou menom Tyria Moore, ktorá pracovala ako chyžná v zapadnutom hoteli na Floride.

Foto: MovieStillsDB

Aileen a Tyria začali žiť spoločne v Daytona Beach a žili z peňazí, ktoré Aileen zarobila prostitúciou. Na konci 80. rokov začala Aileeni vraždiť. Medzi jej obeťami bol aj muž menom Peter Siems, ktorého telo sa nikdy nenašlo. Aileen a Tyria ukradli jeho auto, s ktorým neskôr havarovali. Okolití svedkovia potvrdili ich identitu a tak bolo zvolané medzinárodné pátranie. Fotografie oboch žien boli medializované a tak ich dolapenie netrvalo dlho.

Aileen bola zatknutá 9. januára 1991 v bare The Last Resort, ktorý sa nachádza vo floridskom meste Volusia County. Na druhý deň polícia vystopovala Tyriu, ktorá sa rozhodla s políciou spolupracovať, aby bolo jej meno očistené.

16. januára sa Aileen priznala ku všetkým vraždám, pričom tvrdila, že každý z mužov sa ju pokúšal znásilniť. Celkovo dostala trikrát odsúdenie na smrť.

Foto: MovieStillsDB

Zabila som tých mužov,“ napísala Aileen v petícii za odvolanie svojho právnika a zrušenie všetkých prebiehajúcich odvolaní k jej prípadu.

Okradla som, chladná ako ľad. A urobila by som to znova. Nenávisť koluje celým mojím telom. Som si úplne vedomá toho, čo píšem a som kompletne pri zmysloch. Pokúšam sa povedať pravdu. Som niekto, kto skutočne nenávidí ľudské bytie a zabíjala by som znova.

Aileen Wuornosová umrela 9. októbra 2002 o 9:47 východného letného času smrtiacou injekciou.

Jej príbeh bol spracovaný do celovečerného filmu v hlavnej úlohe s Charlize Theron, ktorá stvárnila túto anithrdinku. Role Tyrie sa ujala Christina Ricci. Film uzrel svetlo sveta rok potom, čo skutočná Aileen umrela a mal by slúžiť ako memento, vďaka ktorému by sme sa k našim deťom a rovesníkom vždy mali správať tak ľudsky, ako sa len dá.

Osud Aileen bol len smutnou reflekciou toho, aký negatívny dopad na život a myseľ človeka má šikana v domácnosti i v škole.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )