Foto: IMDB (Newmarket Films)

Aileen Wuornosová svoj život ukončila nedobrovoľne, rozsudkom smrti.

Čo tomu však predchádzalo? Aileen tvrdila, že všetci muži, ktorých zabila, dohromady ich bolo sedem, ju chceli znásilniť a tak svoje konanie ospravedlňovala sebaobranou. K sérii vrážd došlo medzi rokmi 1989 až 1990. Aileen však mala slušné predpoklady k tomu, aby skončila pri životnom štýle, ktorý väčšina z nás odsudzuje.

Narodila sa v roku 1956 fínsko-americkej matke. Jej otec bol zatknutý pri jej narodení, trpel schizofréniou a po trinástich rokoch v base sa obesil. Aileenina matka jej dala život len v štrnástich rokoch a krátko na tu ju opustila. Odsúdená sériová vrahyňa tak svoje detstvo strávila u starých rodičov, ktorí si ju legálne adoptovali. To však tiež nebola žiadna výhra, keďže jej starý otec bol alkoholik, ktorý ju znásilňoval.

"They were using sonic pressure" - Aileen Wuornos

V dôsledku toho začala Aileen so sexuálnou aktivitou veľmi skoro a poskytovala svoje telo už v škole výmenou za jedlo, cigarety a drogy. Tiež spávala so svojim bratom, ktorý neskôr umrel na rakovinu. Podobne ako jej matka, aj Aileen otehotnela v štrnástich rokoch. Otcom jej dieťaťa bol jej starý otec a preto sa Aileen svojho potomka vzdala. Jej starý otec ju vyhodil a Aileen prežívala v neďalekých lesoch.

Jediným zdrojom jej obživy bola prostitúcia. Počas rokov bola niekoľkokrát zatknutá aj odsúdená za menšie priestupky či väčšie zločiny. Venovala sa krádežiam, lúpežiam, no aj vyčíňaniu, bitkám a rôznym iným konfliktom. Uprostred osemdesiatych rokov sa v gay bare zoznámila so slečnou menom Tyria Moore, ktorá pracovala ako chyžná v zapadnutom hoteli na Floride.

Charlize Theron y Christina Ricci

Aileen a Tyria začali žiť spoločne v Daytona Beach a žili z peňazí, ktoré Aileen zarobila prostitúciou. Na konci 80. rokov sa započalo Aileenino vraždenie. Medzi jej obeťami bol aj muž menom Peter Siems, ktorého telo sa nikdy nenašlo. Aileen a Tyria ukradli jeho auto, s ktorým neskôr havarovali. Okolití svedkovia potvrdili ich identitu a tak bolo zvolané medzinárodné pátranie. Fotografie oboch žien boli medializované a tak ich dolapenie netrvalo dlho.

Aileen bola zatknutá 9. januára 1991 v bare The Last Resort, ktorý sa nachádza vo floridskom meste Volusia County. Na druhý deň polícia vystopovala Tyriu, ktorá sa rozhodla s políciou spolupracovať, aby bolo jej meno očistené. 16. januára sa Aileen priznala ku všetkým vraždám, pričom tvrdila, že každý z mužov sa ju pokúšal znásilniť. Celkovo dostala trikrát odsúdenie na smrť.

Charlize Theron

Zabila som tých mužov,“ napísala Aileen v petícii za odvolanie svojho právnika a zrušenie všetkých prebiehajúcich odvolaní k jej prípadu. „Okradla som, chladná ako ľad. A urobila by som to znova. Nenávisť koluje celým mojím telom. Som si úplne vedomá toho, čo píšem a som kompletne pri zmysloch. Pokúšam sa povedať pravdu. Som niekto, kto skutočne nenávidí ľudské bytie a zabíjala by som znova.“ Aileen Wuornosová umrela 9. októbra 2002 o 9:47 východného letného času smrtiacou injekciou.

Jej príbeh bol spracovaný do celovečerného filmu v hlavnej úlohe s Charlize Theron, ktorá stvárnila túto anithrdinku. Role Tyrie sa ujala Christina Ricci. Film uzrel svetlo sveta rok potom, čo skutočná Aileen umrela a mal by slúžiť ako memento, vďaka ktorému by sme sa k našim deťom a rovesníkom vždy mali správať tak ľudsky, ako sa len dá. Osud Aileen bol len smutnou reflekciou toho, aký negatívny dopad na život a myseľ človeka má šikana v domácnosti i v škole.

Pozri aj: Išla študovať právo, aby dostala brata z väzenia. Po 18 rokoch, rozvode a strate detí sa jej to podarilo

Príbehy
0
Komentovať (0)