Foto: NASA

Dobré ráno, je streda 20. februára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze

Článok pokračuje pod videom ↓

V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

    • NASA po 50 rokoch vyhlásila návrat na Mesiac, tentokrát však na oveľa dlhšie obdobie. Začína nová kapitola vesmírneho výskumu?
    • Nikdy nenazvite kilt sukňou, nikdy! Mirka Badinská vám v Cestovateľskom kine predstaví Škótsko, krajinu zahalenú hmlou a mystickými príbehmi. V bratislavskom KC Dunaj vám 26. februára predstaví jeho krásy a rozdá cenné cestovateľské rady. Lístky dostupné tu.
    • Filmové novinky: Príbeh Ostrým nožom inšpirovaný vraždou Daniela Tupého, tretie pokračovanie Ako si vycvičiť draka či holywoodsky remake Mrazivej pomsty
    • Oravská Lesná bojuje za zelenšie Slovensko. Každá domácnosť dostala prírodné nákupné tašky, vrecia na plastový odpad a záhradný kompostér.
    • Kremnické vrchy majú novú atrakciu: 18 metrov vysoký ľadopád.

O Mesiac je v poslednom období akýsi podivne veľký záujem. Po celých desaťročiach sa vesmírne agentúry z rôznych kútov sveta zamerali práve na túto prachom posiatu pustú skalu. Len nedávno na jeho odvrátenej strane pristála čínska sonda. Sadí tam rastliny, zbiera vzorky mesačnej pôdy. Prvé by mali na Zem odletieť koncom tohto roka. O satelit našej planéty má záujem aj Európska vesmírna agentúra. Tá avizovala, že by chcela spoločne s ruským Roskosmosom na Mesiaci spustiť ťažbu a využiť tak jeho zdroje na zásobovanie náročnejších vesmírnych misií. Už sa zdalo, že americká NASA akosi zaspala. Nakoniec sa však konečne ozvala a oznámila, že na povrch Mesiaca chce opäť vyslať ľudskú posádku.

Foto: NASA

NASA späť na Mesiac

NASA koncom minulého mesiaca oznámila, že obnovuje mesačný projekt. Vyzerať však bude celkom inak ako pred 50 rokmi. Mesiac sa má stať, obrazne povedané, tréningovým centrom pre skúmanie vzdialenejších objektov našej slnečnej sústavy. Misie na Mars amerického národného úradu pre letectvo a vesmír by podľa avizovaných informácií mali začať už budúci rok. V prvej fáze pôjde o robotické lunárne misie, ktorých úlohou bude skúmať mesačné zdroje a pripraviť povrch Mesiaca na trvalú ľudskú posádku.

Podobne ako Európska vesmírna agentúra a Roskosmos chce aj NASA využiť na prvý pohľad bezcenný a zbytočný mesačný prach. Mesačný prah, ktorý Mesiac pokrýva, sa nazýva regolit a ide o zvetralinovú vrstvu, ktorá vznikla počas 4,6 miliárd rokov „bombardovania“ povrchu Mesiaca meteoritmi. Z regolitu však človek môže získať to najcennejšie, čo Mesiac ponúka. Vodu a kyslík, ktoré môže využiť na zásobovanie ako lunárnych modulov tak aj potenciálnej ľudskej posádky.

Foto: NASA

Na Mesiaci bude opäť stáť človek

Ľudskú posádku by chcela NASA na povrch Mesiaca opäť dostať do roku 2028. Vo vývoji technológií pritom aktuálne hľadá partnerov aj v súkromnom sektore. Doplniť treba aj fakt, že aj keď sa to môže zdať, že jednotlivé vesmírne agentúry svetových mocností o Mesiac súperia, v skutočnosti medzi sebou veľmi úzko spolupracujú a výsledky svojich výskumov navzájom zdieľajú. Od súboja spred 50 rokov má preto súčasnosť veľmi ďaleko.

Foto: NASA

Okrem robotických roverov a ľudskej posádky má NASA aj ďalší ambiciózny cieľ. Na obežnej dráhe Mesiaca by chcela vybudovať vesmírnu stanicu. Tá by na rozdiel od Medzinárodnej vesmírnej stanice nemala trvalú ľudskú posádku a slúžila by ako akási prestupová stanica, či vstupná brána na povrch Mesiaca.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Uložiť článok

Najnovšie články