Foto: Ilustračné (Alan Wilson [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Dobré ráno, je streda 13. februára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Obyvatelia ruského súostrovia Nová Zem majú problém s polárnymi medveďmi. Ich domy obkľúčila skupina minimálne 52 jedincov, ktorí ohrozujú obyvateľov. Vstupujú aj do domov, potulujú sa v okolí škôl.
  • Je Černobyľ bezpečný a čo sa pri jeho návšteve dá vlastne vidieť? Porozprávali sme sa s Martinom Dubeňom, riaditeľom cestovky Chernobylwel.com. Na expedíciu sa spolu s ním môžete v Cestovateľskom kine vybrať aj 14. februára v prešovskom Kine Scala. Lístky dostupné tu.
  • Novinky v kinách: Alita: Bojový anjel, Leto s gentlemanom a holywoodsky remake Nedotknuteľní
  • Ikea chce revolúciu v obchode s nábytkom. Ten by sme si mohli v budúcnosti prenajímať, IKEA by mohla recyklovať starý a nepotrebný.
  • Vo Vrakuni vyrástla nová 16-metrov vysoká vyhliadková veža.

V severnom ľadovom oceáne leží medzi Barentsovým a Karským morom ruské súostrovie Nová Zem. Chladný a nehostinný ostrov, ktorý je takmer taký veľký ako dve naše krajiny obývajú od pradávna takzvaný Nenci. Na ostrove ich žije menej ako 3000, živia sa prevažne lovom tuleňov a rýb. Zvyknutí sú aj na návštevy polárnych medveďov. Aktuálne sa však deje niečo zvláštne. Osadu, alebo mestečko ak chcete, Belushya Guba, ohrozuje skupina viac ako 50 šeliem. Potulujú sa v okolí školy, nemocnice, kancelárie, vchádzajú do domov, ohrozujú ľudí. V oblasti preto vyhlásili stav núdze.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David de Zabedrosky (@dezabedrosky),

Hladných polárnych medveďov ohrozujúcich miestnych obyvateľov napočítali minimálne 52. Podľa vyjadrení miestnej samosprávy medvede ľudí doslova prenasledujú. Dokonca sa na internete objavili aj zábery, na ktorých sa medvede pohybujú priamo v priestoroch obytných domov.

Zástupcovia úradov hovoria o zdesení miestnych obyvateľov a obrovskom riziku, ktoré situácia predstavuje. V oblasti bol preto oficiálne vyhlásený stav núdze. Deti do školy nechodia, ľudí do práce vozia aj armádne vozidlá. Keď sa miestni pokúsili medvede odohnať hlasnými zvukmi – trúbením a poplašnými výstrelmi, nepomohlo to.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Irina Elis MURMANSK, RUSSIA (@muah_irinaelis),

Obyvatelia Novej Zeme teraz musia vymyslieť, ako zhruba 50 medveďov od svojich domovov odplašiť. V Rusku je polárny medveď považovaný za ohrozený živočíšny druh a jeho odstrel je prísne zakázaný. Úrady však už avizovali, že ak sa nenájde iné východisko a bude ohrozené zdravie a život miestnych obyvateľov je možné, že sa po zvieratách bude strieľať.

Odborníci hovoria, že udalosti, ktoré sa aktuálne odohrávajú na Novej Zemi sú jasnou ukážkou klimatických zmien. Arktída sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok planéty. Prirodzené prostredie, kde ľadové medvede žijú sa mení a pre tieto zvieratá sa stáva nehostinným. Potravu musia hľadať inde a preto sa presúvajú aj tam, kde vedia, že natrafia na ľudí. Je to existenčná migrácia, ktorá je pre nich síce nebezpečná, no je jedinou nádejou na prežitie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Irina Elis MURMANSK, RUSSIA (@muah_irinaelis),


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Uložiť článok

Najnovšie články