Foto: Instagram (papilio_nocte, quotidianonet)

V roku 1840 objavil Angličan Edward John Eyre v Austrálii jazero, ktoré dodnes poznáme pod jeho menom.

Eyrovo jazero sa preslávilo najmä vďaka tomu, že „neexistuje vždy“. Jeho veľkosť sa totiž rozpína od 9 tisíc do 15 tisíc km², no občas sa stane, že počas obdobia sucha zmizne úplne. Eyrovo jazero je najnižším bodom Austrálie a voda ho zaleje raz za 10 rokov, pričom stále zostáva veľmi plytké.

Celkom sa zaplaví iba vo veľmi rozsiahlom intervale, a to každých 160 rokov. Keď sa slaná zem, ktorá tvorí „dno“ jazera, zmieša s vodou, podporí rast rias. A práve tie môžu za zvláštne dúhové sfarbenie, ktoré jazero pohltilo.

Tento rok je jazero zaplavené preto, že tropické dažde z Queenslandu precestovali vyše 100 kilometrov vnútrozemím a dostali sa až sem. Akonáhle jazero začalo hrať všetkými známymi farbami, jeho okolie sa zaplavilo tiež. Nie vodou, ale turistami.

Nikto nevie, ako dlho toto zafarbenie potrvá, no jedno je jasné – toto sa vidí raz za život. Preto sa nečudujeme Austrálčanom, že sa sem zbiehajú z celého kontinentu, aby si odniesli svoju farebnú spomienku.

Pozri aj: Zabudnite na Plitvické jazerá. Toto unikátne chorvátske jazero s krištáľovo čistou vodou a 100 metrov hlbokou jaskyňou vám cestovky neukážu

CNN.com
Uložiť článok

Najnovšie články