Foto: Mladen Bozickovic, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / Rhamdhane, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nepoznané miesto v Chorvátsku je skutočným unikátom.

Chorvátsko, najobľúbenejšia destinácia Slovákov, ukrýva mnoho nádherných miest. A toto je jedným z nich, aj keď medzi ľuďmi nie je tak dobre známe ako preslávené Plitvické jazerá. Nachádza sa v Dalmácii a pohodlne sa k nemu dostanete i autom. Hovoríme o rieke Cetina a jazierkach, ktoré sa na nej nachádzajú a sú ukrytým pokladom Chorvátska. V jednom z nich dokonca nájdete aj 100 metrov hlbokú jaskyňu, ktorá mu z pohľadu z hora dodáva skutočne dramatický vzhľad.

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok bol pôvodne publikovaný 4. augusta 2018. 

V článku sa dozviete aj:

  • Aké jazerá nájdete na rieke Cetina v Chorvátsku?
  • Čo je označované ako “Oko Zeme”?
  • V čom sú výnimočné?
  • Aká je úloha 100 metrov hlbokej jaskyne, ktorá sa nachádza pod jedným z nich?
  • V čom sa líšia od Plitvických jazier a prečo by ste ich mali navštíviť?
Rieka Cetina Foto: Pixabay

Rieka, ktorá ukrýva obrovské poklady

Rieka Cetina pramení na severozápadných svahoch pohoria Dináre v strednej Dalmácii. V skutočnosti teda pramení na viacerých miestach. Jedno z nich dostalo prezývku „Oko Zeme“ práve kvôli svojmu výzoru a sfarbeniu, ktoré pripomínajú tvar ľudského oka, informuje MyBestPlace a vyformovalo malé jazierko hrajúce unikátnymi farbami. Ako uvádza portál Motoride, jazero, ktoré vytvoril prameň rieky, má hĺbku až 130 metrov.

Voda odtiaľ pokračuje a združuje sa vo vodnej nádrži nazývanej Perućské jazero. Následne sa už vydáva na svoju viac ako 100 kilometrov dlhú púť do Jadranského mora.

Perućské jazero Foto: ZovkoM, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Unikát ukrýva v sebe podvodnú jaskyňu

Hlavný prameň rieky Cetina sa nachádza kúsok za rovnomennou dedinkou pod Dinárskymi vrcholmi. Na tomto mieste nájdete neveľké jazierko, ktoré by na prvý pohľad mohlo vyzerať celkom nenápadne. V jeho útrobách sa však nachádza viac ako 100 metrov hlboká podvodná jaskyňa, ktorú je i z brehu možné, vďaka absolútne čistej vode, vidieť. Veľké množstvo vody rieky Cetina pochádza práve z tejto podvodnej jaskyne.

Pohľad na toto miesto je už len z fotografií neuveriteľný a zábery z vtáčej perspektívy vyzerajú skutočne čarovne. Prameň Cetiny pritom nepatrí medzi masovo navštevované turistické atrakcie. Jeho obrovským plus teda je, že veľké davy turistov tu nestretnete, ako napríklad pri mimoriadne známych Plitvických jazerách, ktoré sú známym turistickým lákadlom.

Atmosféru zaujímavého miesta dotvára, aj na pár metrov vzdialenom kopci týčiaca sa, zrúcanina pravoslávneho kostola Svetog Spasa.

Foto: Cabrio2, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Výborné na rekreáciu

Ak by ste sa sem vybrali, rozhodne sa zastavte aj pri nižšie ležiacom, už spomínanom Perućskom jazere, ktoré v súčasnosti slúži najmä na rekreáciu. Samozrejme, najvhodnejší čas na návštevu je na jar, po roztopení snehu, kedy má jazero najviac krištáľovo čistej vody. No navštíviť toto miesto môžete aj v lete.