Foto: TASR - Martin Baumann

Pre zaočkovaných jednou dávkou vakcíny platia na hraniciach nové pravidlá.

V pondelok od 6.00 h začali platiť nové pravidlá vstupu osôb na Slovensko, ktoré boli zaočkované zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Už v prvý deň po návrate sa môžu dať otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu. Prechodné ustanovenia sa týkajú len tých, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom a budú platiť dva týždne. Vyplýva to z piatkovej (16. 7.) vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Plne neočkované osoby môžu zrušiť karanténu negatívnym PCR testom

Pre ľudí, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom a po novom nebudú spĺňať definíciu plne zaočkovanej osoby, sa izolácia skončí získaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 (test bude hradený štátom), pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať už v prvý deň karantény,“ spresnila hovorkyňa s tým, že toto prechodné ustanovenie bude platiť 14 dní od nadobudnutia účinnosti vyhlášky.

Na osoby, ktoré sa zaočkovali po 9. júli, čiže po začiatku účinnosti doterajšej vyhlášky, sa toto prechodné ustanovenie vzťahovať nebude. V ich prípade totiž uplynul príliš krátky čas na to, aby sa im vytvorila aspoň minimálna hladina ochranných protilátok,“ doplnila. Pre uvedené osoby platí povinnosť domácej karantény, pričom test proti ochoreniu COVID-19 môžu podstúpiť najskôr na piaty deň. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa končí.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Ak sa osoba nevie preukázať očkovaním, je ako keby neočkovaná

Račková upozornila, že osoby, ktoré nie sú schopné preukázať sa dokladom o statuse plne zaočkovanej osoby (v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku), sa nepovažujú za plne zaočkované a platia pre ne podmienky ako pre nezaočkované osoby.

Hovorkyňa informovala, že po novom sa za plne zaočkovanú považuje osoba najmenej 14 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tiež osoba najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky jednodávkovej vakcíny. Za plne zaočkovanú sa považuje aj osoba najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Foto: TASR – Ladislav Vallach

ÚVZ SR týmto reagoval na pozastavenie účinnosti vyhlášky Ústavným súdom a obnovenie platnosti a účinnosť vyhlášky ÚVZ SR z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne.

Cieľom novej vyhlášky je predísť významným zmenám na hraniciach pre šírenie infekčnejšieho variantu delta, ktorý je už v mnohých krajinách dominantný, a je potrebné na to v záujme ochrany zdravia ľudí predvídavo reagovať,“ doplnila Račková s tým, že v praxi nenastáva návrat k Vyhláške č. 218 (k trojfarebnému cestovateľskému semaforu), ktorej platnosť Ústavný súd SR obnovil, aby predišiel prípadnému právnemu vákuu v pandemickej legislatíve. Novou vyhláškou sa nastavuje režim na hraniciach so zapracovanými výhradami ÚS SR.

Pendlerom sa nič nemení

Račková ďalej zdôraznila, že ostatné prechodné ustanovenia týkajúce sa pendlerov, osôb od 12 do 18 rokov zostávajú v platnosti s pôvodnými termínmi, čiže do 1. septembra, respektíve do 9. augusta.

Napriek tomu, že sú všetky okresy na Slovensku v zelenej farbe, stále platia preventívne opatrenia proti ochoreniu COVID-19, ktoré treba dodržiavať. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Foto: TASR – Pavol Zachar

Aj v zelených okresoch platia niektoré opatrenia proti COVID-19

V zelených okresoch platí, že pri vstupe na svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach verejného stravovania je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín

Pri státí na takýchto udalostiach platí zaplnenosť do 50 percent kapacity priestoru. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1000 osôb. Pri sedení sa môže priestor zaplniť do 75 percent kapacity. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1000 osôb.

Foto: TASR (Busto Arsizio)

V interiéroch obchodných domov naďalej platí zákaz konzumácie jedál a nápojov. Netýka sa to prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch, ktoré sa riadia pravidlami pre prevádzky verejného stravovania.

Pre vstup do vnútorných služieb prevádzok akvaparkov sa vyžaduje negatívny test antigénový nie starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín. Netreba ho deťom do desať rokov a netýka sa vstupu do toaliet, spŕch či šatní. Obsadenosť môže byť najviac 50 percent kapacity sektoru alebo maximálny počet zákazníkov 1000.

Vo fitnescentrách v zelených okresoch môže byť najviac 50 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 štvorcových metrov.
Pre divadelné, filmové, hudobné alebo iné umelecké predstavenia v zelených okresoch platí, že v interiéri môže byť najviac 500 ľudí a v exteriéri najviac 1000 ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články