Maximum roja Orionidy v roku 2017 nad Mongolskom. Foto: Lu Shupei (tlačová správa)

Budúci týždeň sa oplatí pozerať na nočnú oblohu.

Aj napriek všetkému zlému, čomu ľudstvo aktuálne čelí, si pre nás príroda a vesmír z času na čas pripravujú úchvatné úkazy. Inak tomu nebude ani počas tohto mesiaca. Už o týždeň nočnú oblohu rozžiari pravidelný meteorický roj Orionidy.

V utorok 20. a v stredu 21. októbra ráno dosiahnu svoje maximum Orionidy, vďaka čomu bude možné na nočnej oblohe tento meteorický roj pozorovať. Redakciu Interez o tom prostredníctvom tlačovej správy informoval astronóm Petr Horálek.

Pozdrav z Halleyho kométy

Tento rok budú na pozorovanie o niečo priaznivejšie podmienky, keďže nočnú oblohu nebude rušiť žiara Mesiaca. Za hodinu pritom podľa Horálka môže na oblohe zažiariť až 20 meteorov, no môže ich byť pokojne aj viac. To najväčšie vesmírne divadlo sa začne krátko po polnoci.

Roj Orionidy je akýmsi pozdravom od slávnej Halleyho kométy, pretože v našej atmosfére ho spôsobujú zanikajúce čiastočky, ktoré sa kedysi z tejto legendárnej kométy uvoľnili. Na nočnej oblohe je možné ho sledovať dvakrát do roka. Z rovnakého materského telesa totiž pochádzajú aj častice z roja Eta Aquaridy, ktoré dosahujú maximum v máji. Oba roje spája podľa Horálka aj rovnaká rýchlosť meteorov, ktorá dosahuje 66 km/s.

Halleyho kométa zachytená počas preletu okolo Zeme v apríli 1986. Foto: NASA (tlačová správa)

Čo sa týka najbližšieho nebeského divadla, tak to odštartuje v noci z 20. na 21. októbra po polnoci. Najlepšie je meteory pozorovať medzi 3. a 6. hodinou ráno, kedy je radiant roja najvyššie nad obzorom.

Súhvezdie Orionu a meteor z Halleyho kométy. Foto: Jens Hackmann (tlačová správa)

Ukážu sa aj štyri blízke planéty

Okrem Orionidov sa však na oblohe v tom čase objavia aj ďalšie zaujímavé vesmírne úkazy. Viditeľné voľným okom budú planéty Jupiter a Saturn (z večera), Mars, ktorý je tento rok najbližšie k Zemi a podobná príležitosť sa naskytne až v roku 2035 (viditeľný bude počas celej noci) a skoro ráno bude možné pozorovať aj Venušu.

Samozrejme, ako to platí pri akomkoľvek nočnom pozorovaní oblohy, aj tentokrát je najlepšie oblohu pozorovať mimo svetelný smog miest a obcí. Ako podotkol aj Petr Horálek, tak najideálnejšie podmienky na pozorovanie padajúcich hviezd budú najmä v horách.

Tlačová správa
Uložiť článok

Najnovšie články