Foto: Pixabay

Vo vnútrozemnom štáte Severná Dakota sa našli hojné ložiská morských rastlinných a živočíšnych fosílií.

Vedci sa domnievajú, že tieto fosílie sa sem dostali vo forme „dažďa,“ krátko po dopade asteroidu, ktorý vyhladil dinosaurov z povrchu Zeme. Aj napriek tomu, že pozostatky dinosaurov objavené v Severnej Dakote doposiaľ neboli priamo prepojené so zmieňovaným asteroidom, toto nálezisko nám stále môže povedať veľmi veľa o ich vyhynutí.

Podľa doktoranda z Kansaskej univerzity v Severnej Dakote to však nebola vlna tsunami, ktorá sem nános fosílií dostala. Podľa Roberta DePalmu sa sem dostali fosílie vďaka fyzikálnemu javu, ktorý sa nazýva statické vlnenie. Ide o stret dvoch protibežných vĺn, ktoré majú rovnakú frekvenciu. Statické vlnenie malo nastať len niekoľko minút po dopade impaktného asteroidu, ktorý dopadol na územie dnešného Yucatánu.

Dôkazy hovoria jasne

DePalma píše v štúdii vo vedeckom časopise Proceedings Of the National Academy of Science, že na tomto území sa nachádza veľké množstvo fosílií, ktoré sú obklopené drobnými kúskami skla. To je sprievodný jav, ktorý doprevádza výbuch asteroidu. Taktiež sa tu nachádza irídium, materiál, ktorý sa spája s každým územím na svete, kde dopadol asteroid.

Pozoruhodné je tiež, že nálezisko nikdy nebolo dotknuté nekrófágmi, ktorí sa zvyčajne vyskytujú vo veľkých počtoch na miestach s vysokou koncentráciou zdochlín. Dôkazy teda podľa DePalmu hovoria, že po dopade asteroidu sa sem živočíchy a rastliny zosypali v podobe dažďa. Podobnú situáciu si je ťažké predstaviť, no v čase výbuchu sa v tejto oblasti objavovali vodnaté steny, z ktorých boli niektoré vysoké až desať metrov.“Jedna z rýb, ktorá sem priletela trafila strom a prelomila sa na polovicu,hovorí spoluautor štúdie, David Burnham.

Pochybnosti však majú aj vedci

Wikipedia (Planet Labs, Inc)

Podľa mnohých popredných vedcov to však nebol asteroid, ktorý mohol za vyhynutie dinosaurov. Ich koniec na tejto planéte sa úzko spája s výbuchom niekoľkých sopiek v Indii, ktorých aktivita spôsobila dlhodobé klimatické zmeny. Do dnešného dňa vak vedci vedú spory o tom, či za definitívnu smrť dinosaurov môžu sopky alebo asteroid. „Ako ľudské bytosti sme stúpencami predkov, ktorí doslova vystúpili z popola toho, čo kedysi bolo slávnym kráľovstvom dinosaurov,“ hovorí na záver DePalma.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články