Foto: facebook.com/Carletta Has Some Things To Say

Dejiny dokážu byť fascinujúce, no v škole sú neraz obmedzené na bifľovanie sa dátumov a mien.

Dátumy a mená síce sú dôležité, učili by sa však omnoho ľahšie, keby boli okorenené zaujímavými poznatkami, udalosťami a detailmi, ktoré v zapamätaní pomôžu. Vedeli ste napríklad, že Sibír zažila explóziu, ktorej sila bola rovná dvom tisícom atómových bômb?

Jonestownský masaker, 1978

Jonestovanský masaker je považovaný za jednu z najdesivejších udalostí modernej histórie, keďže pri nej spáchal samovraždu najväčší počet ľudí súčasne. 18. novembra v roku 1978 sa naraz až 900 ľudí dobrovoľne otrávilo kyanidom. Celé to začalo ešte v roku 1950, keď muž menom Jim Jones založil sektu. Jeho pôvodným zámerom bolo vytvoriť pre členov sekty krásny život v utópii, celé sa to však zvrhlo nepredstaviteľným spôsobom. Členovia sekty nedostávali dostatok jedla, museli ťažko pracovať 6 dní v týždni až 12 hodín denne, miesto, kde žili, bolo preplnené a šírili sa ním choroby. Keď sa úrady pokúsili situáciu preveriť, zastrelili ich.

Jones nadobudol pocit, že vláda jeho sektu ohrozuje a už viac nie sú v bezpečí. Členom sekty nahovoril, že jediný spôsob, ako sa spod vplyvu vlády dostať, je spáchať hrdinský čin samovraždy. Na pozemku, kde sekta sídlila, sa zhromaždilo vyše 900 ľudí z celkového počtu takmer 1000 obyvateľov. Najprv podali jed deťom, následne sa napili z nápoja otráveného zmesou kyanidu a vália sami. Niektorí z nich údajne prežili.

The infamous Jonestown massacre. In 1978, 900 people committed sucide with poisoned Kool-aid. Some officials believe that this was no suicide but the work of Armando Jenkins.

Posted by Daniel Kent Washam on Freitag, 15. Juli 2011

Tunguská explózia, 1908

Dňa 30. júna došlo v sibírskej oblasti k explózii, ktorá bola dvetisíckrát silnejšia, ako explózia v Hirošime a spôsobila zemetrasenie s magnitúdou 5. Jas explózie bol natoľko silný, že ho bolo možné vidieť až v Londýne a popolom ľahli tisícky stromov, poškodené však boli až vo vzdialenosti 200 kilometrov. Tlakovú vlnu bolo možné cítiť aj vo vzdialenosti 300 kilometrov. Čo výbuch spôsobilo, sa doteraz nepodarilo s istotou určiť, na základe výpovedí svedkov sa však vedci domnievajú, že tesne nad povrchom Zeme došlo k výbuchu meteoritu. Samozrejme, udalosť sa nemohla zaobísť bez konšpiračných teórií. Niektoré tvrdia, že Zeme sa dotkla čierna diera, iní, že do nej narazili mimozemšťania.

The Tunguska Explosion of RussiaThe Tunguska Explosion in Russia occurred around 7:14 a.m. on June 30, 1908. To this…

Posted by Yogesh Chheda on Samstag, 2. April 2011

Pax Romana, 27 p.n.l. až 180 n.l.

Aj keď by ste si to možno neboli mysleli, aj antický Rím zažil obdobie mieru, ktoré dokonca trvalo okolo 200 rokov. Hovorí sa mu Rímsky mier, alebo Augustínsky mier. Keď Július Cézar zomrel, krajiny bola vyčerpaná a zničená vojnou. Keď sa na trón dostal Cézarov nástupca s titulom Augustus, rozhodol sa, že odteraz bude žiť krajina v mieri a prosperovať. S týmto obdobím sa spája viacero užitočných vynálezov, napríklad spevnená cesta, ktorá umožnila Rimanom putovať z jedného konca krajiny na druhý. Farmy boli vybavené zavlažovacím systémom a bol postavený slávny Pantheon.

#pantheon #pagan #temple #rome #italy

Posted by Berna Sabırlı on Samstag, 30. Dezember 2017

Stratená kolónia Roanoke, 1587

V roku 1587 John White založil kolóniu, ktorej súčasťou bolo 117 ľudí. Žili na ostrove Roanoke. Kolónia fungovala už dva roky, dochádzalo však k treniciam s inými kmeňmi a kolóniami, k nezhodám a pomaly ale isto sa ľuďom míňali zásoby. John musel kolóniu opustiť, aby zabezpečil posily a zásoby. Vojna Johna zdržala dlhšie než čakala a vrátil sa až o tri roky. Jeho kolónia však záhadne zmizla spolu s jeho manželkou a dcérou. Jediná stopa, ktorá po nich zostala, boli záhadné rytiny „Croatoan“. Svoju rodinu už nikdy viac nevidel a dodnes nie je známe, čo sa s kolóniou stalo.

>The Lost British Colony:1590, a group of 114 people settling the island of Roanoke Island, North Carolina in an attempt to establish a permanent colony had vanished without a trace.

Posted by Moonlight and Shadow on Montag, 1. Oktober 2012

Zmiznutie Amelie Earhart, 1937

Amelia bola prvou ženskou pilotkou, stala sa priekopníčkou v lietaní a prvou ženou, ktorá kedysi sama preletela ponad Atlantický oceán. O svojich zážitkoch dokonca napísala aj knihu. Keď jedného dňa zmizla, nikto nedokázal celkom pochopiť, čo sa vlastne stalo. V roku 1937 sa rozhodla, že druhýkrát obletí Zem. Počas svojho letu však zrazu zmizla uprostred Pacifiku. Posledný signál sa z jej vysielačky ozval 2. júna a potom nastalo ticho. Napriek rozsiahlej pátracej akcii sa nikdy nepodarilo nájsť Ameliu, ani pozostatky jej lietadla. O dva roky neskôr bola vyhlásená za mŕtvu, nad jej zmiznutím však visel otáznik. Niektorí sa domnievali, že jej došlo palivo, iní tvrdili, že bola tajnou agentkou a zajali ju Japonci.

Amelia Earhart

Posted by Fish Soup on Montag, 19. Dezember 2016

Zmiznutie Mary Celeste, 1872

V roku 1872 bola loď Mary Celeste pod velením kapitána Briggsa na ceste z New Yorku do Talianska. Loď prevážala alkohol a bolo na nej okrem Briggsa 7 ďalších členov posádky, spolu s jeho manželkou a dcérou. Loď však svoju cestu nikdy nedokončila. Neskôr bola objavená a nezdalo sa, že by mala problémy. Alkohol aj všetko na palube ostalo nedotknuté, po posádke však neostala ani stopa. Opäť vzniklo niekoľko teórií o tom, čo sa s Mary Celeste stalo, prípad sa však nevyjasnil.

Posted by Revealed Mysteries on Sonntag, 16. Oktober 2016

História je plná zaujímavostí a záhad, o ktorých veľa nevieme. Chceli by ste sa o nich učiť v dejepise?

Pozri aj: Slovenskí vedci opäť zabodovali. Pomohli objaviť stratené mesto Mayov, v ktorom žilo toľko ľudí ako v dnešnom New Yorku

all-that-is-interesting
Uložiť článok

Najnovšie články