foto: YouTube

Jedna z najtragickejších udalostí moderných dejín, kedy počas jediného dňa prišlo o život viac ako 900 ľudí. A čo je najhoršie, väčšina z nich dobrovoľne.

Dátum 18. november 1978 sa zapísal do amerických dejín ako jeden z najkrvavejších dní v histórii. Počas tohto jediného dňa totiž v osade s názvom Jonestown, skrytej v lesoch juhoamerickej Guyany, spáchalo viac ako 900 členov sekty The Peoples Temple (Svätyňa ľudu) hromadnú samovraždu. Za celým masakrom stál vodca sekty Jim Jones, ktorý všetkým svojim veriacim nariadil vypitie ovocného nápoja s kyanidom. Čo ho však priviedlo k takémuto nepochopiteľnému rozhodnutiu a čo tejto hrôzostrašnej udalosti predchádzalo?

Vznik sekty The Peoples Temple

Pred útokmi z 11. septembra 2001 bola tragédia v osade Jonestown označovaná za najhromadnejšie úmrtie ľudí, ktoré nespôsobila prírodná katastrofa. Megaloman Jim Jones, narodený 31. mája 1931, ktorý stál na samom počiatku tohto mimoriadneho nešťastia, vyrastal vo veľmi skromných podmienkach. Už od detstva pracoval ako kresťanský miništrant vo viacerých menších kostoloch naprieč celým štátom Indianapolis. Netrvalo preto dlho, kým sa v jeho hlave zrodila myšlienka na založenie svojej vlastnej cirkvi. Svoje prvé peniaze, ktoré k splneniu svojho sna potreboval, si tento mimoriadne charizmatický muž zarábal podomovým predajom živých opíc.

Jim Jones in front of the International Hotel.jpg
By Nancy WongOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

V polovici 50. rokov tak v Indianapolise uzrel svetlo sveta prvý kostol zasvätený kultu The Peoples Temple. Svojich prvých priaznivcov, ktorí neskôr utvorili kongregáciu, si získavala najmä vďaka svojej rasovej tolerancii, čo bolo v tejto dobe výnimočné. So svojimi stúpencami sa neskôr presťahoval do San Francisca, pričom dal vybudovať ďalšie kostoly v Kalifornii a Los Angeles.

Jim Jones: Vzostup vodcu kultu

V San Franciscu sa z Jonesa stala mimoriadne vplyvná a všeobecne populárna osoba. Dobré meno si robil najmä svojimi kladnými vzťahmi s miestnymi politikmi, častým vystupovaním pred kamerami a mnohými charitatívnymi zbierkami. Kult The Peoples Temple sa začal angažovať aj v sociálnej politike a pomoci chudobným, a to predovšetkým zakladaním bezplatných ošetrovní, odvykacích centier pre narkomanov alebo jedální pre bezdomovcov. Hlásal sociálnu rovnosť a rasovú rovnoprávnosť, čo mu pomohlo získať do svojich radov mnoho mladých ľudí, túžiacich spraviť vo svojom živote niečo zmysluplné.

Jim Jones shakes hands with Cecil Williams - January 1977.jpg
commons.wikimedia.org

Ako však Jonesova kongregácia narastala (v roku 1977 sa počet jej členov odhadoval na 20 000), začali sa postupne vynárať aj mimoriadne kritické ohlasy na „Otca“, ako Jonesa prezývali jeho veriaci. Mnoho bývalých členov jeho kultu opisovalo, ako boli pod hrozbou ublíženia na zdraví nútení vzdať sa všetkého svojho majetku, domov a úspor v prospech kultu. Pod náporom narastajúcej vlny kritiky, a tiež pred policajným vyšetrovaním, bol Jones nútený utiecť do Guyany, kde svojim poddaným sľuboval vybudovanie socialistickej utópie.

Problémy v raji: Založenie Jonestownu

V roku 1977 sa Jones, spolu s viac ako 1000 členmi svojej sekty, presťahoval na okraj džungle do malého juhoamerického štátu Guyana. Ako sa však čoskoro ukázalo, jeho sen o vybudovaní sebestačnej a izolovanej kolónie bol v týchto podmienkach takmer neuskutočniteľný.

Členovia kultu boli nútení celé dni pracovať na poliach a ak sa niekto rozhodol spochybňovať Jonesovu autoritu, jeho ozbrojená osobná stráž s ním urobila krátky proces. Všetkým členom boli skonfiškované cestovné pasy, osobné doklady a nepochopiteľne aj lieky, čo spôsobilo drastický nárast výskytu tropických chorôb. Mali zakázané telefonovať či posielať listy a pred útekom ich odrádzali Jonesovi osobní žoldnieri, ktorí obkolesili celú kolóniu. Nadšenie, s ktorým sem všetci cestovali, razom vyprchalo.

Samotný Jones však na tom nebol o moc lepšie. Postupne začal prepadať drogám, alkoholu a rozvinula sa u neho paranoja. Bol presvedčený o tom, že sa ho všetci politici a médiá rozhodli zničiť. Dal si vybudovať svoj vlastný chrám s obrovským trónom, na ktorom sedával. Sám seba dokonca prirovnával k Ježišovi Kristovi alebo Vladimírovi Leninovi.

Začiatok konca

Keď sa kalifornský politik Leo Ryan dozvedel od rodinných príslušníkov členov kultu o tom, že sú väznení v kolónii Jonestown, rozhodol sa celú záležitosť prešetriť. V novembri 1978 priletel aj s delegáciou reportérov a fotografov do Guyany, aby spomínanú kolóniu osobne navštívil.

Na veľké prekvapenie ich 17. novembra v Jonestowne privítali s otvorenou náručou. Jones dal pre návštevníkov pripraviť slávnostný obed, celodenný zábavný program a dokonca súhlasil aj s osobným stretnutím. Viacerí členovia kultu však tajne pristupovali k členom delegácie a prosili ich o pomoc a vyslobodenie. Nič netušiac však týmto činom podpísali rozsudok smrti nielen pre seba, ale aj pre celú kolóniu.

Representatives as:Image, Office of the Clerk, U.S. House of Representatives [Public domain], via Wikimedia Commons

Ráno nasledujúceho dňa, 18. novembra, odišla delegácia z Jonestownu smerom k letisku, kde čakali na svoje lietadlo. Počas toho ich však na Jonesov rozkaz prepadla ozbrojená skupina jeho žoldnierov, ktorí celú delegáciu postrieľali. Na mieste tak zahynul samotný Leo Ryan, reportér a kameraman televízie NBC, fotograf magazínu San Francisco Examiner a žena z kultu, ktorá sa s nimi pokúšala utiecť.

Viac ako 900 mŕtvych

Ešte v ten istý deň, krátko po krvi preliatí na letisku, oznámil Jones svojim poddaným, že si po nich už onedlho prídu vojaci a budú ich mučiť. Všetkým členom preto nariadil stretnutie vo svojom chráme, aby tam vykonali „revolučný akt“. Ako prví išli na radu najmladší členovia kultu, ktorým ich rodičia nakvapkali do džúsu kyanid a následne boli nútení presvedčiť svoje deti, aby ho vypili. Dospelí sa následne zoradili vedľa seba a simultánne vypili rovnakým spôsobom otrávený nápoj, zatiaľ čo na nich dozerali ozbrojené stráže.

Mass Suicide

U1949810

Keď v nasledujúci deň do Jonestownu dorazili guayanskí úradníci v sprievode vojska, naskytol sa im otrasný pohľad. Celá oblasť bola doslova prikrytá mŕtvymi telami. Mnoho tiel sa ešte stále držalo za ruky, alebo ležali vedľa seba v objatí. Samotný Jim Jones bol neskôr nájdený na svojom tróne, kde spáchal samovraždu strelou do hlavy.

18. novembra 1978 tak prišlo o život 909 ľudí, pričom viac ako tretinu z tohto počtu tvorili deti.

history.com
Uložiť článok

Najnovšie články