Foto: Zentropa Entertainments

Meno režiséra Lars von Triera sa spája s rôznymi škandálmi ktoré okolo neho kolujú. Filmy tohoto autora by ste však určite nemali prehliadať.

Nedávno sme vám priniesli článok o novom filme Larsa von Triera The House That Jack Built, ktorý mal premiéru na filmovom festivale v Cannes a obišiel sa s nevšednou reakciou divákov. Tí boli totiž natoľko šokovaní, že nedokázali film dopozerať a počas premietania opustili kino. Nejedná sa však o prvý kontroverzný film tohoto režiséra. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek všetkým škandálom, ktoré sa okolo Triera točia, si jeho filmy držia vysoké divácke hodnotenia a aj pozitívne ohlasy zo strany kritiky. Už od začiatku sa jeho sledovatelia rozdelili do dvoch skupín. Prvá mu nevie prísť na chuť, no ďalšia ho miluje a toleruje každý výmysel. Pretože niet pochýb o tom, že ide o jedného z najikonickejších a najzaujímavejších režisérov nielen v súčasnej kinematografii, ale aj v histórii.

#larsvontrier for @nytimes . . . @avaduparc @leicacamerafrance #leica

A post shared by Julien Mignot (@julien_mignot) on


Poďme sa teda pozrieť na jeho najlepšie filmy:

Idioti (1998)

ČSFD- 75%
IMDb- 6,8/ 10

Jeho podtitul hovorí jasne – film o idiotoch a pre idiotov. Skupina intelektuálov sa začne hrať na idiotov a postihnutých ľudí, ktorí začnú stvárať svoje divadielka na rôznych miestach. Film patrí medzi prvé z tzv. Dogmy 95, čo znamená, že autori odmietajú zaužívané spôsoby a tvoria si nové vlastné pravidlá. Nenechajte sa teda odradiť pohyblivou kamerou, ktorá vytvára dojem chybných záberov a je potrebné, aby si divák na ňu zvykol. Keďže autenticita patrí medzi hlavné znaky tohoto štýlu, Trier trval na tom, aby herci pri intímnych scénach naozaj spolu súložili.

Tanečnica v tme (2000)

ČSFD- 81%
IMDb- 8,0/ 10

V hlavnej úlohe sa predstavila speváčka Björk, no natáčanie sa neobišlo bez škandálov. Medzi ňou a Trierom totiž neustále panovalo napätie a nezhody. Sám Trier priznal, že Björk chodila každé ráno na natáčanie s tým, ako veľmi ho nenávidí a najradšej by mu ublížila. Dokonca koluje historka, že bola na takom psychickom dne, že ju našli na stanici, ako je svoj vlastný kostým.

Film zobrazuje život československej imigrantky, ktorej hrozí oslepnutie. Navyše sa snaží pomôcť svojmu synovi, ktorý tiež trpí touto dedičnou chorobou. Jej najväčšou vášňou je však muzikál, ktorému sa napriek svojmu hendikepu, snaží venovať. A ani to sa nezaobišlo bez obete. Keďže kvôli natáčaniu musela Björk nosiť silné dioptrické okuliare, súčasne s nimi musela mať v očiach šošovky s opačnou hodnotou, aby sa dioptrie vyrovnali a niečo aj videla.

Dogville (2003)

ČSFD- 83%
IMDb- 8,0/ 10

V hlavnej úlohe sa predstavila Nicole Kidman, ktorá sa prichádza ukryť do mestečka Dogville pred gangstermi, ktorí sa ju pokúšajú zabiť. Miestny spisovateľ sa jej rozhodne pomôcť, no postupne sa ukazuje, že nemusí byť všetko tak, ako vyzerá. Trier sa rozhodol celý film nakrútiť v priestoroch ateliéru, za použitia minima kulís.

Nechal sa inšpirovať operou Bertolda Brechta a podarilo sa mu tak posunúť psychologickú hĺbku filmu a postáv ešte ďalej. Napriek svojej dĺžke teda ani na chvíľu nenudí a diváka vtiahne do deja. Film získal mnoho ocenení a na festivale v Cannes sa stal favoritom medzi kritikmi.

Antikrist (2009)

ČSFD- 67%
IMDb- 6,6/ 10

Hneď v úvodnej sekvencii scén môžeme vidieť smerovanie celého filmu. Pomedzi sexuálne scény sú strihnuté zábery, kde malý chlapec pozoruje z okna padajúce snehové vločky. Divákovi je už jasné, že celá táto situácia nedopadne dobre. Žena znáša túto tragédiu zle, tak sa manželia rozhodnú ísť na spoločnú terapiu na chatu, ktorá sa nachádza uprostred opusteného lesa. Tu sa však rozpúta psychologická dráma a o dostatok kontroverzných záberov je zaručene postarané.

Sexuálne scény sú to povýšené do iných rozmerov a čím sa film blíži viac ku koncu, tým sa stupňuje aj jeho neuveriteľná atmosféra a drastickosť. Jedno je však isté. Niektoré scény zaručene šokujú aj toho najodolnejšieho filmového fajnšmekra a už sa mu nikdy nedostanú z hlavy. Ani nakrúcanie tohoto filmu sa nezaobišlo bez problémov. Herci priznali, že na pľaci panovala dusná atmosféra a neraz čakali, že to Trier psychicky nezvládne. Porota v Cannes udelila filmu anticenu za nenávisť a silný predsudok voči ženám.

Melancholia (2011)

ČSFD- 70%
IMDb- 7,1/ 10

Trier si vo filme zvolil ľahký sci-fi námet v podobe hrozby planéty, ktorá sa rúti na Zem. Nech vás však ani nenapadne tento film škatuľkovať. Hlavná dejová línia sa točí okolo dvoch sestier a svadby. Postupne sa divákovi odhaľujú nové skutočnosti a nemusí sa obávať, že by bolo niečo naozaj tak, ako to vyzerá. Rovnako sa tu nachádza množstvo šokujúcich scén a všetko je to zaobalené do filmárskeho štýlu podpísaného Trierovým rukopisom. Námet na film vznikol v jeho hlave pri návšteve terapeuta, ktorý ho liečil z depresií. Zaujalo ho, že ľudia s depresívnymi poruchami majú tendenciu pokojnejšie zvládať kritické situácie, pretože sú zvyknutí očakávať to najhoršie.

Nymfomanka (2013)

ČSFD- 65%
IMDb- 7,0/ 10

Dvojdielny film, ktorý sa zaoberá štúdiom ženskej sexuality. Nachádza sa tu množstvo erotických scén, na natáčanie ktorých boli najatí porno herci a neskôr v postprodukcii upravené. A to, že si Trier vybudoval svoju prísnu reputáciu svedčí aj to, že herec Shia LaBeouf priznal, že túto rolu vzal len z dôvodu, že sa ho bojí. „Je to najnebezpečnejší chlap, pre akého som kedy pracoval. Desí ma. Bojím sa tak veľmi, že som do toho musel ísť.“ 

Od začiatku si teda môže divák vychutnávať scény, ktoré však nie sú pre slabé žalúdky a celý postupne odkrývajúci sa dej a psychologická stránka postavy, sa rozlúskne až v úplnom závere. A či vás prekvapí, sa rozhodnite už sami po zhliadnutí.

Pozri aj: Zabudnite na film Nedotknuteľní. Jeho tvorcovia natočili aj tieto filmy, ktoré sú rovnako dobré a taktiež stoja za vašu pozornosť

csfd.cz, imdb.com
Uložiť článok

Najnovšie články