Atómový test bomby Baker v rámci operácie Crossroads americkou armádou. Ilustračná foto: Operation_Crossroads_Baker_(wide).jpg: United States Department of Defense (either the U.S. Army or the U.S. Navy)derivative work: Wojot, Public domain, via Wikimedia Commons

Ostrovy Francúzskej Polynézie slúžili desaťročia ako jadrová strelnica.

Nová správa odhaľuje rozsah francúzskych jadrových testov vykonaných na ostrovoch vo Francúzskej Polynézii. Tá sa na desaťročia stala miestom testovania atómových zbraní, pričom na civilistov sa myslelo iba okrajovo, či vôbec. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Začiatkom roka 1966 začalo Francúzsko v tajnosti s jadrovými testami na polynézskych ostrovoch Moruroa a Fangataufa. Ešte predtým uskutočnili prvé testy na líbyjskej časti africkej Sahary, pričom piesok, ktorý odtiaľ minulý mesiac prišiel s vetrom nad Európu, bol stále rádioaktívny.

193 jadrových výbuchov nad hlavami domorodcov

Testy v Polynézii trvali až 30 rokov a ukončili sa až v roku 1996 po masových protestoch. Medzitým tu Francúzsko uskutočnilo test až 193 jadrových zbraní, informuje portál Science Alert.

Ilustračná foto: United Kingdom Government [Public domain], via Wikimedia Commons
Skupina medzinárodných vedcov, dátových analytikov a investigatívnych novinárov sa spojila a dva roky analyzovali archív na 2 000 stranách odtajnených vojenských a vládnych dokumentov Francúzska.

Okrem toho vykonali rozhovory s desiatkami ľudí vrátane obyvateľov Polynézie, ale aj bývalého vojenského personálu. S novým 3D modelovaním rádioaktívneho spádu prišli k nepríjemným a šokujúcim záverom.

Zasiahli takmer všetkých obyvateľov

Podľa našich výpočtov bolo dávkam radiácie z jadrových testov zasiahnutých približne 110-tisíc ľudí, čo bola v tom čase takmer celá polynézska populácia,“ vysvetľujú vedci.

Dokumentácia nasvedčuje, že sa vedelo, že rádioaktívne častice zasahujú miestne obyvateľstvo a spôsobujú rôzne formy rakoviny. „Až keď naši starší príbuzní začali zomierať, tak sme sa začali pýtať,“ hovorí žena, ktorej matka zomrela na rakovinu prsníka v roku 2009.

Všetky testy atómových zbraní negatívne ovplyvňovali miestnych obyvateľov, najviac to boli však testy v rokoch 1971 až 1974. Vtedy sa uskutočnilo 24 atmosférických testov, kde stačil iba „správny“ vietor a celý jadrový spád mohol zasiahnuť tisíce ľudí.

Test bomby Castle Bravo. Ilustračná foto: AtomCentral [Public domain], via Wikimedia Commons
Spomína sa najmä test Centaure, ktorý zasiahol až 110-tisíc ľudí zo 125-tisícovej populácie.

O všetkom sa vedelo, no nikto sa o to nestaral

Vtedajší vojenskí vedci si boli vedomí, že kontaminácia zeme, vzduchu či vody predstavuje vážne nebezpečenstvo pre obyvateľov, najmä deti. Napriek tomu sa s testami pokračovalo. Navyše, aj ak meteorologické predpovede naznačovali, že vietor môže zaniesť rádioaktívny spád na obývané ostrovy, úrady test zbrane nestopli.

Napáchané škody ale ďaleko presahujú Polynéziu a zasahujú aj samotných Francúzov. Podľa internej korešpondencie na francúzskom ministerstve obrany 2- až 6-tisíc vojenských či civilných zamestnancov, ktorí sa zúčastnili jadrových skúšok už má, alebo bude mať rakovinu spôsobenú týmito testami.

Jadrový test Buster–Jangle z roku 1951. Foto: Public Domain

K dnešnému dňu dostalo od francúzskej vlády iba 454 ľudí kompenzáciu za zdravotné dopady spôsobené testami, pričom až 80 % žiadostí býva bez vysvetlenia zamietnutých. Medzi týmito ľuďmi sú práve vojenskí a civilní zamestnanci, ktorí sa zúčastňovali testov. Ak ide o Polynézanov, iba 63 z nich dostalo kompenzáciu.

Desivé na zisteniach je najmä to, že Francúzsko hrá často mŕtveho chrobáka.

Štát sa usilovne snaží pochovať toxické dedičstvo týchto testov,“ uviedol pre The Guardian Geoffrey Livolsi šéfredaktor neziskovej mediálnej organizácie Disclose, ktorá pomohla vypracovať správu. „Toto je prvý nezávislý pokus zmerať rozsah škôd a uznať tisíce obetí francúzskych jadrových skúšok v Tichomorí,“ dodal.

Uložiť článok

Najnovšie články