Nórsko si môže pripísať ďalšiu položku do zoznamu „Toto nám všetci záviďte!“. Nádherná príroda, vysoká životná úroveň, 2. najšťastnejšia krajina sveta a po novom aj pasy s najkrajším dizajnom.
Vo februári tohto roku bola Nórskym policajným riaditeľstvom vyhlásená verejná súťaž o nový dizajn pasov s jasnými požiadavkami. Mal by byť funkčný, obsahujúci bezpečnostné prvky a tematicky spracovávajúci nórsku krajinu. Víťazný dizajn patrí firme Neue Design Studio z Osla a to právom.
Už na prvý pohľad isto zaujmú netradičné farby dosiek. Väčšina obyvateľov Nórska obdrží červený pas, diplomatické pasy budú tyrkysové a imigranti dostanú do rúk sivobiely doklad. No pri farbe titulnej strany originálnosť nórskych pasov rozhodne nekončí.
Jednotlivé stránky sú spracované minimalisticky a elegantne. Môžeme na nich vidieť interpretáciu typickej nórskej krajiny v pastelových farbách. Podobný krajinkový dizajn nájdeme aj na ich nových občianských preukazoch.

Dizajnéri však značne unikátne vyriešili aj bezpečnostnú stránku pasu. Ak niekto posvieti na stránku UV svetlom, automaticky sa objaví nočná krajina s polárnou žiarou na oblohe.

Nóri ale budú musieť na svoje nové pasy čakať jeden nanajvýš dva roky. Dovtedy sa budú najkrajšími a najzaujímavejšími pasmi hrdiť Fíni. Tí majú totiž na stránkach obrázok losa a pokiaľ listujete v pase dostatočne rýchlo, los sa pohybuje.
V hlave si teraz snažím vybaviť môj prachom zapadnutý pas a popravde, umieram nudou a závidím. Ale však čo, je to len pas.
Našli ho mŕtveho v hotelovej vani, stal sa tak členom „Klubu27“: Smrť Jima Morrisona je dodnes veľkou záhadou
Ženy mučil a hral s nimi najzvrátenejšiu hru, akú si viete predstaviť. Z vraha sa dvíhal žalúdok aj skúseným policajtom
Exdetektív Vachálek: Ak by bol Černák na slobode, niekto by si ho našiel. Koncom búrlivej mafiánskej éry je vražda Kuciaka
Vývar za 3,90 € a ríbezľové pivo za 4 €: Našli sme najstaršiu slovenskú reštauráciu, po večeri sme ochutnali niečo nečakané
Outlet z kauzy slayáda začal veľkolepo, rýchlo sa z neho stala „nákupná zóna duchov“. Zákazníkov si užíval krátko
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Šéf IĽP: Ficova vláda je asociálna a zbabelá. Bez ľudských práv sme len platiči daní a zdroje pre korporácie
Vianočné trhy u našich susedov sú ako z rozprávky: Na šunku za 6 eur sa tvorili rady, na cenu si dajte pozor











Nahlásiť chybu v článku