Foto: Profimedia

Nicki Minaj už netrápi len nefunkčná elektrina na zimných štadiónoch.

Dovolíme si tvrdiť, že každá z nepravdivých informácií či hoaxov začína slovami: „Sesternica kolegyni mojej známej sa dala zaočkovať a…“. Tieto sú väčšinou signálom, že správe netreba prikladať na hodnovernosti. Keď však s podobnými vecami začnú vychádzať aj verejne známe osobnosti s miliónmi fanúšikov po celom svete, mali by sme sa mať na pozore. Sila ich hlasu a argumentov (ktoré často tiež nie sú založené na pravde) totiž môže vyvolať viac ako len vlnu pobúrenia. Niečo podobné sa posledné dni deje aj okolo známej americkej raperky Nicki Minaj.

Raperskú hviezdu Nicki Minaj slovenským fanúšikom predstavovať netreba. Tí ju totiž poznajú veľmi dobre aj vďaka koncertu, na ktorý dlhé hodiny tunajší milovníci populárnej hudby čakali na bratislavskom zimnom štadióne v roku 2019. Koncert sa napokon neuskutočnil, čo manažment raperky odôvodnil slovami, že štadión nemá dostatok elektrickej energie, aby potiahol jej šou. Fakt, že roky pred ňou tam vystupovali rovnaké veľké hviezdy popovej scény, zrejme nikoho nezaujímal.

Foto: TASR/AP (Matt Sayles)

Zdá sa ale, že Nicki Minaj verejnosť rada zabáva svojimi často zvláštnymi argumentami. Najnovšie sa (už po niekoľkýkrát) vyjadrila, že sa odmieta dať zaočkovať, pretože kamarátovi jej bratranca sa po vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 „zväčšili semenníky a stal sa impotentným”, napísala raperka na svojom profile na Twitteri.

Vakcína mu spôsobila opuch semenníkov a neplodnosť

Správu takmer okamžite prevzali viaceré svetové médiá, pretože Minaj svojimi vyjadreniami verejnosť šokuje a nemálo aj polarizuje. Samozrejme, uviesť treba, že zaočkovať sa dá, no až vtedy, keď si celú problematiku riadne naštuduje a uzná, že je na jej vakcináciu vhodný čas.

Ilustračná foto: TASR (AP Photo/Markus Schreiber)

Jeden z jej posledných tweetov na známej sociálnej sieti však mnohých pobúril a znepokojil. Ako totiž raperka uviedla, kamarát jej bratranca sa zaočkovať dal a stalo sa niečo, čo nikto nečakal. „Môj bratranec z Trinidadu sa zaočkovať nenechá, pretože jeho kamarát sa dal a stal sa z neho impotent. Jeho semenníky opuchli a o pár týždňov sa mal ženiť. Jeho nastávajúca však kvôli tomu svadbu zrušila,“ uviedla v príspevku.

Vakcíny neplodnosť či opuch nespôsobujú

Mnohí ale predpokladajú, že toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Žiadna z vakcín proti ochoreniu COVID-19 totiž podľa doložených údajov neplodnosť nespôsobuje a dokonca nemôže byť ani jedným z dôvodov opuchu semenníkov, pripomína web IFL Science, ktorý sa na vyjadrenia Minaj pozrel bližšie.

Samozrejme, autori článku na vedeckom webe úplne nespochybňujú tieto tvrdenia, no ak si je predmetný muž istý, že mu semenníky opuchli kvôli vakcíne, zrejme ide o veľmi výnimočný a jedinečný prípad. Rozhodne by to teda mal nahlásiť príslušným orgánom.

Foto: TASR/AP (Stuart C. Wilson)

Je známe, že žiadna z vakcín nie je úplne na 100 % bez vedľajších účinkov, no opuch semenníkov nebol popísaný pri žiadnej z nich. A to nielen na území USA, ale kdekoľvek na svete. Nie je dokonca ani v zozname medzi zriedkavejšími vedľajšími účinkami.

Zrejme za to môže niečo iné

Čo sa však mohlo stať, je to, že zaočkovaný muž mohol mať v tele nový koronavírus, ktorý sa ešte príznakmi neprejavil. Ochorenie COVID-19 totiž môže infikovať aj semenníky a spôsobiť ich opuch. Navyše, jedna štúdia popísala u šiestich pacientov mužského pohlavia poruchy s plodnosťou po nakazení sa.

Štúdie plodnosti po podaní očkovacích látok však nezistili žiadny pokles produkcie spermií, práve naopak, u niektorých jednotlivcov sa produkcia spermií dokonca aj zvýšila. Niekoľko týždňov po podaní vakcíny sa ale počet spermií v semenníkoch zaočkovaných mužov opäť vrátil do normálu.

Ilustračná foto: Unsplash (Deon Black)

Čo teda mohlo spôsobiť opuch semenníkov muža, o ktorom Minaj hovorí? Vysvetlení môže byť niekoľko – vakcinácia to však s veľkou pravdepodobnosťou nie je. Za opuchom môžu byť rôzne druhy infekcií i pohlavných chorôb. Vakcíny tiež nespôsobujú neplodnosť. Nech už je teda za týmto stavom raperkinho známeho čokoľvek, rozhodne by nemal návštevu špecialistu odkladať.

Ak ste sa s podobným nežiaducim účinkom stretli aj vy, kontaktujte svojho lekára. Viac o nežiaducich účinkoch vakcín sa dozviete na webe ŠUKL.
0
Uložiť článok
Komentovať