Vláda schválila nový COVID automat, ktorý zavádza prísnejšie protipandemické opatrenia.

Pandemická situácia na Slovensku sa rapídne zhoršuje, odborníci sa neboja používať silné prirovnania ako “smerujeme k humanitárnej kríze” alebo “nemocnice sú pred kolapsom”. Konzílium odborníkov navrhlo rapídne sprísnenie opatrení, o ktorom rokovala vláda. Ich hlavným cieľom je stabilizovať stav v slovenských nemocniciach.

“Dnes máme pandemický vlak rozbehnutý tak rýchlo, že keď nepribrzdíme, tak naozaj sa rútime do humanitárnej katastrofy,” vyhlásila ešte v utorok členka konzília odborníkov Alena Košťálová. Je preto zarážajúce, že sa o sprísnení opatrení nerozhodlo už v utorok.

“Najbližšie 3 týždne potrebujeme výrazne sprísniť, aby sme upokojili situáciu v nemocniciach. Stav v nemocniciach je kritický a my všetci si prajeme pekné Vianoce. Nie bez Covidu, ale stabilne a podľa pravidiel covid automatu,” prezradil ešte pred dvoma dňami premiér SR Eduard Heger.

Reakcie politikov

Minister obrany Jaroslav Naď povedal pred rokovaním vlády pred novinármi, že tri strany vládnej koalície boli pripravené schváliť opatrenia už v utorok, ale predseda SaS Richard Sulík si vyžiadal čas, aby ich ešte prebrali v strane. “Keby to bolo na mne, prijal by som opatrenia, ktoré znížia mobilitu, ale zároveň nebudú trestať zaočkovaných,” povedal minister Naď.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Ku kritike, že vláda ešte neprijala opatrenia sa pridal aj minister financií Igor Matovič. “Pre mňa osobne je to ako cez kopirák, v porovnaní s tým, čo sa dialo pred rokom,” vyhlásil Matovič. Podľa neho však na takéto konanie doplatilo mnoho ľudí svojimi životmi a zdravím. Preto pevne verí, že sa kolegovia poučili a dnes príjmu zodpovedné opatrenia. “Vieme, čo to spôsobilo, keď jeden koaličný partner od začiatku spochybňoval protipandemické opatrenia,” zdôraznil s tým, že tieto pochybnosti sa preniesli aj na ľudí.

SaS sa zdržala hlasovania pri opatreniach obmedzujúcich zaočkovaných

Automat bude prísnejší pre neočkovaných, ale zhorší sa existujúci stav aj pre očkovaných a tých, čo ochorenie prekonali, informoval Denník N. Vládna strana SaS sa zdržala hlasovania pri opatreniach obmedzujúcich zaočkovaných. “Je to v podstate lockdown pre neočkovaných. S čím máme skutočne problém, je lockdown pre očkovaných, lebo je to pre nich demotivujúce,” povedala Jana Bittó Cigániková z SaS. Rokovanie vlády opustili ministri tejto strany Mária Kolíková a Branislav Gröhling, uviedol to na tlačovej konferencii šéf SaS Richard Sulík.

Igor Matovič po rokovaní vlády nereagoval na otázky novinárov a iba pridal príspevok na sociálnu sieť. “Keď život starca nie je hodnotou. Déjà vu.”

Neočkovaní nakúpia len potraviny a lieky

 

Po rokovaní vlády informoval verejnosť a novinárov o sprísnených opatreniach premiér Eduard Heger, ktorý však nezabudol zdôrazniť, že je nerád, že situácia na Slovensku sa dostala až do tohto bodu. Podľa jeho slov vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných kvôli ich ochrane. Zvýhodňovaní budú očkovaní a prekonaní.

Neočkovaní sa dostanú už len do potravín či lekárne, neužijú si ani kultúrne podujatia. Premiér nezabudol zdôrazniť, že nový Covid automat je schválený dočasne. Ak by sa situácia zlepšila k uvoľňovaniu opatrení môže prísť aj skôr. Ak sa však situácia v nemocniciach nezlepší, tvrdšie opatrenia môžu trvať aj dlhšie a nevylučuje ani na ich pritvrdzovanie. Opäť posilnia aj očkovacie centrá. Ozbrojené sily vyčlenia od štvrtka na boj s pandémiou 400 vojakov po celom Slovensku.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský apeloval na ľudí, aby sa dožadovali kontroly nového režimu (očkovaní/prekonaní) v záujme vlastnej bezpečnosti.

Vláda schválila nasledovné:

  • práca v režime OTP + kontrola tohto režimu
  • návšteva neesenciálnych obchodov (ktoré ponúkajú nie základné tovary) vrátane nákupných centier len pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid, test už stačiť nebude
  • hromadné podujatia budú len pre zaočkovaných
  • wellness a akvaparky len pre očkovaných a tých, ktorí prekonali covid
  • hotely len pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid-19, v čiernej fáze (teda väčšine) úplne zatvorené
  • športové súťaže budú len pre očkovaných a prekonaných, režim OTP bude naďalej platiť len pre profesionálne súťaže

Nový Covid automat bude platiť od pondelka (23.11.), zatiaľ bude v platnosti 3 týždne.

0
Uložiť článok
Komentovať