Foto: NASA

NASA zverejnila zábery planétky Ultima Thule.

Americká sonda New Horizons v utorok vyslaním signálu zo vzdialenosti 6,5 miliardy kilometrov od Zeme, potvrdila úspešný prelet okolo vesmírneho telesa Ultima Thule, informovala agentúra DPA. Po hodinách čakania sa svet dočkal aj prvých záberov, dovtedy „neviditeľnej“ planétky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prelet sondy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) New Horizons okolo Ultima Thule, je považovaný za významný míľnik, pretože ide o najvzdialenejší a možno aj najstarší preskúmaný objekt v slnečnej sústave. Signál z planetárnej sondy putoval na Zem viac ako šesť hodín a jeho zachytenie vyvolalo v riadiacom centre misie v Marylande nadšené oslavy.

Foto: NASA

Ultima Thule je neoficiálne pomenovanie malého objektu s označením 2014 MU69 v oblasti takzvaného Kuiperovho pásu, nachádzajúceho sa na okraji slnečnej sústavy. Riskantný prelet sa uskutočnil vo vysokej rýchlosti v najbližšej vzdialenosti zhruba 3500 kilometrov od povrchu telesa. Podľa vedcov by získané údaje mohli pomôcť lepšie pochopiť proces vzniku planét.

Foto: NASA

Celý svet v utorok 2. januára očakával aj fotografiu planétky, ktorú pri svojom prelete sonda New Horizons vyhotovila. Presný tvar Ultima Thule totiž až do včerajšej neskorej noci známy nebol. Od nedele síce boli dostupné neostré prvé zábery, no nedalo sa z nich vyčítať, či planétku tvoria dva objekty, alebo jeden veľmi podivne tvarovaný. Záhadu rozlúskla až prvá ostrá fotografia, ktorú NASA zverejnila včera večer.

Foto: NASA

Prvá ostrá fotografia planétky Ultima Thula jasne ukazuje, že má tvar, ktorý by sme mohli prirovnať k burskému oriešku, alebo dvojdielnemu snehuliakovi. NASA v najbližších dňoch a týždňoch očakáva prijatie ešte detailnejších a ostrejších záberov planétky, ktoré snáď zverejní aj pre oči verejnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články