Foto: Jason Jenkins (Flickr)

Rok 2019 otvára očakávaná astronomická udalosť. Blíži sa najvýdatnejší meteorický roj vôbec.

V roku 2019 vás tak ako v tom minulom, budeme pravidelne informovať o tých najzaujímavejších astronomických udalostiach, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. Nový rok sa ešte poriadne ani nerozbehol a nás už čaká jedno z jeho najväčších nebeských divadiel na nočnej oblohe. Meteorický roj Kvadrantídy, ktorý patrí medzi najvýdatnejšie meteorické roje vôbec.

Kvadrantídy majú svoj radiant, teda miesto z ktorého ich môžeme vidieť zdanlivo „vychádzať“ v súhvezdí Pastier. Pôvod týchto meteorov pochádza z názvu dnes už zaniknutého súhvezdia Nástenný kvadrant, ktorého hviezdy sú dnes už súčasťou súhvezdí Pastier, Drak a Herkules. Zaujímavosťou je, že do dnešného dňa astronómovia presne netušia, aké je materské teleso tohto periodického meteorického roja. Každoročne sú Kvadrantídy najaktívnejším meteorickým rojom vôbec a teda rok 2019 začína jednou z najvýznamnejších udalostí tohto roka.

Foto: Stellarium

Výdatnosť Kvandrantíd je každoročne veľmi premenlivá a pohybuje sa od 60 až do 200 meteorov za jednu hodinu. Meteorický roj je aktívny už od samého začiatku nového roku, teda od 1. januára a končí na Troch kráľov. Maximum roj dosahuje pravidelne v noci z 3. na 4. januára.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Meade Instruments (@meadeinstruments),

Pozorovaniu prvého meteorického roja tohto roku bude priať aj Mesiac. Ten sa totiž začiatkom roka nachádza vo fáze pár dní pred novom (7. január) a pozorovanie padajúcich hviezd tak bude narúšať len minimálne. Všetko tak ostáva na počasí a lokalite, odkiaľ sa rozhodnete meteorický roj pozorovať. Už tradične platí, že je potrebné v čo najväčšej miere sa vyhnúť svetelnému smogu z väčších miest.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )