foto: USAF 388th Range Sqd., Genesis Mission, NASA

Misia Genesis mala za úlohu skúmať našu hviezdu, nedopadla však úplne úspešne. Pripomeňme si toto nešťastie.

NASA na svojej webovej stránke Astronomy Picture of the Day uverejnila príspevok, ktorý je symbolickou pripomienkou nešťastia v histórii vesmírnych letov. Toto bolo úlohou misie Genesis, ktorá však nebola veľmi úspešná. O udalosti informoval portál ScienceAlert

Článok pokračuje pod videom ↓

V roku 2004 sa v púšti v Utahu objavil záhadný vesmírny tanier, ktorý spadol na Zem. Nemal však pôvod u mimozemských civilizácií, ako vám môže v prvom momente napadnúť. Podľa ScienceAlert išlo o návratné puzdro sondy Genesis, ktoré vypustila NASA v roku 2001 za účelom pozorovania a získania informácií o Slnku.

foto: Image Credit: USAF 388th Range Sqd., Genesis Mission, NASA

Ťažký pád nezničil všetky vzorky

Toto neočakávané pristátie bolo zapríčinené padákmi, ktoré sa neotvorili podľa plánu a návratné puzdro tak zažilo ťažký dopad rýchlosťou vyše 300 kilometrov za hodinu. Napriek tomuto zložitému pristátiu sa pri náraze všetky odobraté vzorky nezničili. Niektoré z nich boli zachované v dostatočne dobrom stave a posunuté na ďalší výskum.

Misia mala určiť presné zloženie Slnka

Misia Genesis bola spustená 8. augusta 2001 s vysokými očakávaniami. NASA mala ambície vyslať kozmickú loď ku Slnku, odobrať rôzne vzorky a následne ju vrátiť na Zem. Výskumníci dúfali, že nazhromaždeným materiálom budú môcť presne určiť zloženie hviezdy a dozvedia sa tak viac o vzniku našej slnečnej sústavy.

Aby sa im podarilo získať vzorky slnečného vetra, sonda Genesis bola vybavená návratným puzdrom, ktoré zozbieravalo vzorky. Bolo však poškodené tvrdým pristátím, keď sa jej neotvorili padáky pri návrate do zemskej atmosféry. Tak presné zloženie slnečného vetra nebolo doteraz odmerané.

foto: Image Credit: USAF 388th Range Sqd., Genesis Mission, NASA

Pri havárii sa snažili zasiahnuť vrtuľníky, za cieľom zachrániť čo najviac vzoriek. Napriek tomu pri tvrdom náraze došlo k vážnemu poškodeniu, zlomeniu niekoľkých polí a poškodenie vzácneho nákladu. Našťastie misia Genesis nebola úplne zničená, ani po takomto dramatickom pristátí návratného puzdra.

V priebehu ďalších troch rokov bola publikovaná séria článkov o zisteniach, ktoré sa misii Genesis podarili. Nechýbajú ani detaily o zložení Slnka alebo elementárne rozdiely medzi našou hviezdou a planétami slnečnej sústavy.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články