Foto: unsplash/ Guillermo Ferla

NASA prichádza so zaujímavými novinkami každý týždeň.

Novinka ako táto sa však len tak každý deň nevidí. Vedcom sa totiž podarilo zachytiť známky toho, že niekde ďaleko vo vesmíre došlo k masívnej termonukleárnej explózii.

NASA zachytila explóziu pulzaru

O novinke informoval portál Futurism a zdá sa, že „vinníkom“ je v tomto prípade vzdialený pulzar, teda rotujúca neutrónová hviezda. Pulzar je vlastne pozostatok z explózie supernovy, ktorý nie je dostatočne veľký na to, aby sa mohla vyformovať čierna diera. NASA impulz zachytila vďaka tomu, že následkom explózie sa do našej galaxie dostal intenzívny lúč elektromagnetického žiarenia. Žiarenie ako prvé zaznamenalo observatórium NICER.

Impulz bol zachytený ešte v auguste a štúdia, ktorá bola pred časom publikovaná v časopise The Astrophysical Journal Letters informuje, že impulz trval celkovo 20 sekúnd a množstvo energie, ktoré vyslal je enormné. Slnko potrebuje na vyprodukovanie rovnakého množstva energie až 10 dní. Peter Bult, jeden z vedúcich výskumníkov pracujúcich pre NASA hovorí, že lúč prichádzal v dvoch fázach, pričom obe mali inú jasnosť. Odborníci sa nazdávajú, že rôzna jasnosť bola spôsobená tým, že z povrchu pulzaru sa postupne oddeľovali vrstvy s rôznym zložením.

Čo explóziu zapríčinilo?

Samotná explózia pulzaru zas podľa vedcov bola zapríčinená tým, že sa pod povrchom pulzaru koncentrovalo hélium, následkom čoho sa vytvorila uhlíková guľa. Hélium explodovalo a po povrchu pulzaru sa rozšírilo termonukleárne peklo.

Aj keď má NASA z objavu radosť, odborníci dodávajú, že ide o varovný signál. Vesmír je totiž fascinujúci a je miestom nekonečných možností, zároveň je však mimoriadne nebezpečný a naša planéta v ňom predstavuje len malé zrnko piesku.

ScienceAlert, Futurism
Uložiť článok

Najnovšie články