g.denik.cz

Matej Mensatoris / / Planéta Zem
Slávny nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe vraj raz vyslovil vetu: „Vidieť Neapol a zomrieť.“ Aj keď to bolo myslené len symbolicky, existuje na svete miesto, kde...

Slávny nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe vraj raz vyslovil vetu: „Vidieť Neapol a zomrieť.“ Aj keď to bolo myslené len symbolicky, existuje na svete miesto, kde by to, s pozmenením miesta, platilo doslovne. To miesto je jazero Karačaj v Čeljabinskej oblasti v Rusku, v blízkosti hraníc s Kazachstanom. Je považované za najznečistenejšie a najtoxickejšie miesto na našej planéte. Niet divu, stačí krátka prechádzka pri brehu a Goetheho slová sa naplnia.

Úplne normálne jazero

Jazero bolo až do začiatku 50tych rokov v podstate úplne bežné, čisté jazero pri rieke Teča. Po skončení 2. svetovej vojny, kedy USA ukázali celému svetu potenciál jadrových zbraní, vyvstala v Sovietskom zväze potreba mať tieto zbrane tiež. Za tým cieľom bol pri jazere Karačaj postavený tajný komplex Majak, ktorého úlohou bola produkcia rádioaktívneho materiálu. Vyrábalo sa tam obohatené uránové palivo pre jadrové elektrárne, no najmä plutónium pre jadrové hlavice.

happytimeblog.co.uk
happytimeblog.co.uk

Rany pre životné prostredie

Pri spracovaní materiálu vyvstala potreba niekde uskladňovať rádioaktívny odpad. A keďže vieme aj z našej skúsenosti na Slovensku, že Rusi v minulosti na životné prostredie veľmi nehľadeli, ako najjednoduchšia voľba pre uskladňovanie tekutého odpadu pripadlo blízke bezodtokové jazero Karačaj. Svoju „dávku“ dostala aj blízka rieka Teča, ktorá zásobovala v povodí až 100 000 ľudí pitnou vodou. Jazero začali plniť odpadom zo spracovávania jadrového materiálu.

g.denik.cz
g.denik.cz

V roku 1957 vybuchol podzemný zásobník odpadu a okolie bolo silne zamorené. Keďže ale všetko bolo utajené, ľudia v blízkosti sa o ničom nedozvedeli.

g.denik.cz
g.denik.cz

Ďalšia veľká rana prišla o 10 rokov neskôr, keď jazero následkom veľkého sucha začalo vysychať. Hladina poklesla a začalo sa ukazovať rádioaktívne bahno. Ďalším schnutím sa bahno premenilo až na prach, ktorý sa ľahko šíril vetrom po okolí. Vdýchnutie čo i len jedného zrniečka takého prachu malo zvyčajne fatálne následky.

bricplusnews.com
bricplusnews.com

Súčasný zlý stav

Takýto stav už nenechal chladnými ani tých najväčších ignorantov a začalo sa s postupnou sanáciou jazera. Bolo do neho navezených viac ako desaťtisíc betónových blokov v snahe zakryť bahno a brániť vysychaniu. No vypúšťanie odpadu stále pokračovalo.

antinuclearinfo.files.wordpress.com
antinuclearinfo.files.wordpress.com

V súčasnosti sa pracuje na zabezpečení jazera, no už teraz je jasné, že život sa do jeho okolia tak skoro nevráti. Niet divu, keď posledná „várka“ odpadu do jazera putovala v roku 2003.

grist.files.wordpress.com
grist.files.wordpress.com

Myslíte si, že na svete existuje ešte nejaké iné, toxickejšie a pre život nevhodnejšie územie? Dajte nám vedieť v diskusii.

0
Komentovať (0)