Foto: Twitter (RebeccaH2030)/Unsplash

V rebríčkoch najviac znečistených miest na svete často figuruje aj jazero Karačaj, ktoré doplatilo na bezohľadnosť niekdajšieho sovietskeho jadrového programu.

Studená vojna bola už od začiatku definovaná aj bezhlavým predbiehaním sa v jadrovom zbrojení. Sovietsky jadrový program za sebou zanechal množstvo experimentov, ktoré sa často končili tragicky a ich dopad je citeľný dodnes. Rovnako, ako pri jazere Čagan, tak aj pri jazere Karačaj sú dôsledky bláznivej nukleárnej snahy v niektorých oblastiach až fatálne.

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete:

  • čo bol jadrový komplex Mayak;
  • ako Sovieti znečistili okolie vrátane jazera;
  • aké hodnoty tu dosahuje radiácia;
  • aké sú dôsledky nukleárnej činnosti v regióne.

Začalo to jadrovým komplexom Mayak

Po zhodení bômb na Hirošimu a Nagasaki Sovieti nechceli v jadrovom programe zaostávať a pustili sa do práce. Reakciou bol prísne tajný jadrový komplex Mayak, ktorý vznikol pri meste Oziorsk v Čeľabinskej oblasti. Poloha v hlbokých uralských lesoch bola pre podobné komplexy ideálna, nakoľko sa nachádzala ďaleko od nepriateľského dohľadu a zároveň sa oblasť dala dobre kontrolovať aj v rámci vnútornej politiky. Koniec koncov, Oziorsk s priľahlým územím dlho patril medzi sovietske tajné mestá a ani zďaleka nebol jediným. Aj dnes je vstup do tejto oblasti komplikovaný a pre cudzincov takmer nemožný.

Kedysi tajné sovietske mesto Oziorsk. Foto: Sergey Nemanov, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ako uvádza Insider, hlavnou náplňou bola výroba a obohacovanie plutónia pre jadrové hlavice, ako aj uránu pre jadrové elektrárne. Na projekte mali pracovať predovšetkým väzni z gulagov. Utečenci spoza železnej opony často opisovali hrôzostrašné nehody, čo prišlo západným vedcom prehnané, kým sami, „po uvoľnení“ režimu, dostali možnosť do oblasti nakuknúť.

V oblasti Mayaku sa okrem výroby rádioaktívny odpad aj ničil, no ani zďaleka nie v rámci bezpečnostných noriem. Tony kontaminovaného odpadu a použitie primitívneho otvoreného chladiaceho cyklu okamžite devastovali každý liter chladiacej vody. Na tento účel bolo používané najväčšie prírodné jazero v okolí – Kyzyltaš. Menšie jazero Karačaj sa nachádzalo k Mayaku bližšie a stalo sa úložiskom rádioaktívneho odpadu.

Mapa oblasti tzv. Mayaku. Foto: NASA, Jan Rieke (color correction, borders and labels), Public domain, via Wikimedia Commons

Kyštymská katastrofa

Až do roku 1989 odmietala sovietska vláda uznať, že k jadrovej katastrofe vôbec došlo. Podľa portálu Britannica bolo tempo jadrového programu v Sovietskom zväze tak vysoké, že vytvorilo veľmi nebezpečné podmienky nielen pre pracovníkov, ale aj pre obyvateľov danej oblasti. Väčšina územia v Čeľabinskej oblasti trpela znečistením, no nikto netušil, že to najhoršie ešte len príde.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články