Foto: SITA/AP

Novoobjavený koronavírus má zatiaľ 17 obetí. Prípady nákazy hlási okrem Číny päť ďalších krajín.

V Ženeve zasadá mimoriadna schôdza Svetovej zdravotníckej organizácie, krízový výbor rozhodne, či je potrebné vyhlásiť celosvetový stav núdze. V Číne sa totiž šíri nový, doposiaľ neznámy typ vírusu, pomaly sa šíri aj do ďalších krajín a každou hodinou pribúdajú ďalšie negatívne správy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celkom 17 obetí si zatiaľ vyžiadal len nedávno objavený koronavírus, ktorý sa od konca decembra šíri v Číne. Do tohto momentu sa vírusom nakazilo 479 ľudí, z toho až 471 prípadov je evidovaných v samotnej Číne. Ochorenie však už identifikovali u ľudí v 5 ďalších krajinách. Koronavírus sa tak objavil už v USA, Japonsku, Južnej Kórey, Thajsku a v Taiwane. Vedci na základe výpočtu pravdepodobnosti odhadujú, že nakazených môže byť aktuálne viac ako 1700 ľudí, uvádza ČTK.

Foto: SITA/AP

Vírus z trhu

Čínske úrady už potvrdili, že vírus je prenosný aj z človeka na človeka, prvotne sa pritom predpokladalo, že na človeka prechádza len zo zvieraťa. Prvé prípady nákazy sa totiž objavili ešte koncom minulého roka a spoločným menovateľom nakazených bol miestny trh v meste Wu-chan. Na trhu určenom na predaj rýb a darov mora následne vyšetrovatelia objavili aj množstvo iných zvierat, vrátane divo žijúcich druhov. Trh bol následne uzavretý a podrobený vyšetrovaniu.

Zdravotné ťažkosti, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa spočiatku prejavujú ako bežné nachladnutie či chrípka. Následne sa pridáva aj zápal pľúc, po ktorom telo nakazenej osoby rovnako ako pri iných koronavírusoch prestáva reagovať na antibiotickú liečbu. Nemeckí vedci už avizovali, že dokázali vyvinúť spoľahlivý diagnostický test, ktorý v krátkom čase odhalí prítomnosť nového koronavírusu.

Foto: SITA/AP

SARS a MERS

Podobnú situáciu už svet zažil pred 18 rokmi, keď sa v južnej Číne objavil koronavírus SARS. V priebehu niekoľkých mesiacov sa vírus rozšíril do 30 krajín sveta, pričom sa ochorením nakazilo viac ako 8000 ľudí. Pri SARS dosiahla úmrtnosť pacientov približne 10 %, k akým hodnotám sa dostane aktuálna nákaza odborníci zatiaľ odhadnúť nevedia. V roku 2012 sa z Arabského polostrova rozšíril vírus MERS. Nakazilo sa ním asi 1250 ľudí, z ktorých ochoreniu podľahlo viac ako 450.

Foto: TASR/AP

Zákazy a opatrenia

Po informáciách o možnej nákaze z človeka na človeka je jednou z hlavných úloh čínskych úradov zamedzenie šíreniu ochorenia z mesta Wu-chan. Úrady preto vydali zákaz opúšťať mesto turistom, u ktorých sa prejavujú symptómy ochorenia. Na letiskách, železničných a autobusových staniciach v okolí mesta sa nachádzajú teplomery, ktoré majú príznaky choroby odhaliť. Dopravná polícia tiež vykonáva náhodné kontroly vozidiel s cieľom odhaliť prevoz živých vtákov a iných zvierat. Celú situáciu komplikuje príchod nového lunárneho roka, ktorý v Číne pripadá na 25. januára a pre najľudnatejšiu krajinu sveta znamená mimoriadny presun obyvateľov do svojich rodných miest.

Foto: SITA/AP

Opatrenia už urobilo napríklad aj najväčšie londýnske letisko Heathrow, ktoré vyhradí osobitný priestor pre cestujúcich prichádzajúcich z oblastí postihnutých novým koronavírusom. Podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb je pritom možnosť importu ochorenia z Číny do Európy „mierne pravdedpodobná“. Podľa Hermana Goossensa, koordinátora Platformy EÚ pre pripravenosť na epidémie, má Európa „potrebné štruktúry a zdroje, aby bola pripravená pre prípad pendémie“. Severná Kórea napríklad v súvislosti s šírením koronavírusu uzavrela svoje hranice pre všetkých turistov.

Ako sa bude celá situácia vyvíjať, ukážu najbližšie hodiny a dni. Oslavy nového roka, ktoré začínajú v sobotu so sebou prinesú týždeň voľna a vysokú vnútornú mobilitu obyvateľstva Číny. Odborníci sa preto obávajú prudkého nárastu nebezpečenstva ďalšieho šírenia nákazy.

Aktualizácia: 

Počet obetí koronavírusu stúpol na 17.

Uložiť článok

Najnovšie články