Foto: Pixabay, Reddit (stpk4)

Pred pár dňami sa na internete objavil GIF, ktorý je prevedený tak perfektne, že vás úplne zmätie.

Na tomto pohyblivom obrázku môžeme vidieť približujúci sa pohľad na útes z vtáčej perspektívy. Jeho čaro tkvie v tom, že pôsobí ako nekonečný. V skutočnosti však ide len o dvojsekundovú slučku. Stačí to však na to, aby vás GIF celkom pohltil a zmiatol. V podstate sa pozeráme na podobný efekt, ako v prípade populárnej hudby. Na to aby bola melódia chytľavá vám stačí aj slučka, ktorá má tri sekundy a pravidelné opakovanie. Čím je pieseň jednoduchšia, tým je chytľavejšia.

Článok pokračuje pod videom ↓

V prípade GIFu hovoríme o paradoxe pobrežnej čiary. Ide v ňom o to, že ostrov, na ktorý sa pozeráme, nemá správne definovanú dĺžku. Na obrázku sa síce približuje, no v istom bode sa začne približovať opäť od bodu, na ktorom sa všetko začalo. Pre naše oko to však nie je možné zachytiť.

Zoom in from Unexpected

Prečo? V tomto prípade sa snažíme zmerať líniu ostrova, ktorý sa nachádza na pobreží. Pozeráme sa naň však spôsobom, ako by išlo o štvorec alebo osemuholník. Definovať dĺžku ostrova však môžeme len pomocou fraktálu, teda špeciálnej geometrickej krivky, ktorej zložitosť mení mierku merania. Existuje mnoho fraktálov, ktorých charakteristika sa mení. Atribút, na ktorom však záleží je sebepodobnosť.

Vzory v takýchto fraktáloch sú identické na každej mierke. To znamená, že pokiaľ ich priblížite na akomkoľvek mieste, ich podoba sa nemení. Fraktály sa využívajú pri prírodných objektoch, ako je napríklad pobrežná čiara alebo Romanesco, druh brokolice, ktorej vzhľad je tiež paradoxom v akejkoľvek mierke.

Foto: Pixabay

Fraktály sa však dajú využiť aj pri výrobe GIFov, z čoho následne vznikajú najostrejšie trendy internetu.

Pozri aj: Jedenie pracích tabliet, plechovky na prsiach či výzva uvarenej Coly. Toto sú tie najšialenejšie výzvy, ktoré kolujú internetom

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články