Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Väčšina filmových fajnšmekrov vie, že kvalitná kinematografia siaha aj pred rok 2000.

Aby sme vám však mohli priblížiť tie najlepšie tituly z rôznych časových rozpätí, pripravili sme si pre vás throwbackovú sériu. Každý týždeň si priblížime to najlepšie z istej dekády. Počnúc 60. rokmi, v ktorých hviezdili tituly ako Raňajky u Tiffanyho či Lawrence z Arábie až po  90. roky, v ktorých sa nám prestavili režiséri ako Quentin Tarantino či Christopher Nolan.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bez zbytočných okolkov sa tak poďme pozrieť na filmy, ktoré v 60. rokoch výrazne ovplyvnili vývoj Hollywood i celého filmového priemyslu.

Planet of the Apes

Málokto vie, že pôvodná Planéta opíc bola natočená už v roku 1967. Podobne ako dnes, aj kedysi si získala veľký okruh fanúšikov. Je ťažko špekulovať o tom, ktorá z verzii má väčšie zastúpenie fanbasu, keďže v súčasnosti inklinuje k popkultúre omnoho viac ľudí ako kedysi. Pôvodná Planéta opíc je však rozhodne čarovnejšia ako moderný CGI, greenscreenový remake.

Psycho

Ťažko vymenovať väčšiu legendu akou je Psychu. Tento film v roku 1960 vznikol vo vizionárskej mysli režiséra Alfreda Hitchcocka, o ktorého niekdajšej existencii nevie len veľmi malá hŕstka ľudí. Podobne ako Churchill, ktorého tento režisér nápadne pripomínal svojim vzhľadom, aj on je veľmi dôležitou postavou v učebniciach dejepisu. Je to práve vďaka jeho revolučnému prístupu ku kamere a filmu ako takému. Jeho najväčším úspechom je však fakt, že vo filme Psycho sa mu podarilo definovať hororový žáner a z jeho diel dodnes vychádza množstvo moderných režisérov.

2001: A Space Odyssey

Píše sa rok 1968. Technológie smerujú neustále vpred a takto si režisér Stanley Kubrick predstavuje jeden rok po  miléniu. Áno, dnes to pôsobí viac než naivne a na vizionársku úroveň Julesa Verna sa mu dostať nepodarilo, no i tak vytvoril niečo absolútne špecifické s názvom 2001: Vesmírna odysea. Jeho prelomový film dodnes púta nemalú pozornosť a pokiaľ prehryznete zopár tiahlych záberov, určite ukojí vašu túžbu po prekrásnych scénach, z ktorých každá pôsobí ako maľba. Týmto filmom sa mal údajne inšpirovať aj Christopher Nolan pri tvorbe Interstellaru.

Who’s Afraid of Virginia Woolf?

Kto sa bojí Virginie Woolfovej? Na túto otázku odpovedá ďalší z legendárnych filmov, tentokrát od režiséra Mika Nicholsa, ktorý s týmto titulom debutoval. Okrem toho však dal svetu aj tituly ako Vlk s úžasným Jackom Nicholsnom alebo posledný film, ktorý stihol natočiť pred smrťou, Súkromná vojna pána Wilsona. Film je adaptáciou divadelnej hry, ktorá zaznamenala mimoriadna úspech. Vo filme si zlomyseľných manželov zahrali  Elizabeth Taylor a Richard Burton.

Rosemary’s Baby

Rosemaryino dieťa svojou desivosťou mnohokrát budí mylný dojem, že ide o dielo Stephena Kinga. Film je síce adaptáciou knižnej predlohy, no tú v skutočnosti napísal americký spisovateľ Ira Levin. Film natočil režisér Roman Polanski, ktorý medzi režisérmi minulej i súčasnej doby skutočne vyniká. Toto dielo vzniklo len rok predtým, ako „rodina“ masového vraha Charlesa Mansona zavraždila jeho tehotnú manželku, herečku Sharon Tate. Po tomto incidente si Polanksi dal pauzu od filmov na viac ako 10 rokov. Jeho posledné dielo, predtým než ho poznačila táto tragédia sa však rozhodne oplatí pozrieť.

To Kill a Mockingbird

Ďalšia knižná adaptácia, v ktorej si hlavnú postavu zahral dnes už zosnulý herec Gregory Peck sa odohráva v 30. rokoch v americkom štáte Alabama. Ústrednou témou sú rasové nepokoje, ktoré v tomto čase štát rozdeľovala na dve časti. Peck si tu zahral advokáta, ktorý háji černocha obvineného znásilnenia. Má nepriestrelné argumenty o jeho nevine, avšak to nehrá do karát miestnemu rozzúrenému davu.

Breakfast at Tiffany’s

Slovné spojenie Raňajky u Tiffanyho je u väčšiny ľudí viac než známe, čo je však zarážajúce, veľa ľudí nevie, že ide o názov filmu z roku 1961, v ktorom si zahrala skvostná a ikonická Audrey Hepburn. Tá v tomto filme stvárnila milé a bláznivé dievča, ktoré sníva svoj sen úžasnej budúcnosti. Žije v New Yorku a svoj život berie pomerne ľahkovážne. Za túto úlohu získala Audrey hneď dvoch Oscarov.

Lawrence of Arabia

Spomeňte si na väčšinu vojnových filmov, ktoré ste za posledných 20 rokov videli. Zacháňte vojaka Ryana, Nehanební bastardi, Pianista, Železné srdce či Dunkirk. Čo ich spája? Druhá svetová vojna, ktorá sa v súčasnej kinematografii stala veľmi populárnym zasadením. Druhej svetovej vojne však predchádzala prvá svetová vojna, ktorá tiež poskytuje množstvo materiáli na úspešný príbeh, no je častokrát v popkultúre prehliadaná. Na túto dieru na trhu sa zamerali tvorcovia Lawrenca z Arábie. Príbeh sleduje britského dôstojníka vo výpravnom epose, ktorý dokázal zjednotiť arabské kmene a poraziť Turkov.

Dr. No

Asi najikonickejšia bondovka vznikla práve v šesťdesiatkach. Hlavnej úlohy sa tu neujal nik iný ako vtedajšia hviezda, miláčik publika a playboy Sean Connery, ktorému úlohu agenta s povolením zabíjať sadla ako uliata. Dr. No sa do histórie zapísal aj vďaka unikátnemu soundtracku, ktorý dnes už k Bondovi patrí rovnako neodmysliteľne, ako smoking a nablýskaný Aston Martin.

The Graduate

V Absolventovi sa ukázal mladý Dustin Hoffman ako naivný študent, ktorý sa nechal dobrovoľne-nasilu zviesť staršou ženou. Ide o ďalší z úspešných filmov tvorcu Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, Mika Nicholsa. Absolvent v 60. rokoch prelomil ľady sexulity na striebornom plátne a ukázal divákom, že hollywood sa sexuality neobáva. Film však samozrejme nie je len o mladom sexuchtivom chlapcovi a sexuchtivej šelme, ktorá si ho ukoristila, no rozhodne ide o veľmi účinné lákadlá.

Pozri aj: Toto je 9+ najlepších filmov roku 2017 podľa hodnotenia ľudí, ktoré ak ste nevideli, urobili ste obrovskú chybu

Uložiť článok

Najnovšie články