foto: Elara Pictures

Kalendárny rok sa nám pomaly kráti a išlo v skutočnosti o naozaj prínosné obdobie pre kinematografickú kultúru.

Hovorí sa, že všetky dobré a originálne nápady na nové filmy sú už vyčerpané a tvorcovia nám nemajú priniesť čo nové. Je to hlúposť a každý rok je dôkazom toho, že filmové štúdiá, obzvlášť tie Hollywoodske, vždy ukrývajú v rukáve eso, ktoré celkom zmení doterajší tok filmových dejín. Pokiaľ odhliadneme od globálneho otepľovania, politických nezhôd, prírodných a ďalších katastrof, môžeme pokojne povedať, že žijeme v zlatej ére.

Teda z hľadiska kultúry určite. Každý rok prinášajú produkcie enormné množstvo filmov a hudby, ktoré ani nemáme možnosť zachytiť ako celok. V umení sa však diali reformy naprieč celou históriou už od jeho prapočiatkov. A nezastavili sa dodnes, ba priam naopak. Vývoj je rýchlejší ako kedykoľvek predtým a my máme možnosť to vidieť z prvého radu. Pozrite sa teda spolu s nami na zoznam doteraz najlepších filmov tohto roka.

Dunkirk

ČSFD: 86%

IMDB: 8.3

Prvý film kultového anglického režiséra Christophera Nolana založený na reálnych historických udalostiach. Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400-tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých – britských, francúzskych a belgických – vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.

Get Out

ČSFD: 75%

IMDB: 7.7

Lahôdkové psycho kombinované s rafinovanou satirou. Režisérovi a scenáristovi Jordanovi Peeleovi sa podarilo natočiť film, ktorý sa posmieva rasovým predsudkom a okrem toho zároveň straší aj baví. Hit slávneho festivalu v Sundance vďaka tomu zbiera body u divákov aj recenzentov.

Wind River

ČSFD: 84%

IMDB: 7.8

Stopár Cory Lambert objaví uprostred zasneženej pustej krajiny Wyomingu telo mŕtveho indiánskeho dievčaťa. Vyšetrovanie preberá mladá agentka FBI Jane Bannerová, ktorá do odľahlej indiánskej rezervácie Wind River prichádza z Las Vegas, úplne nepripravená na drsné podnebie, ktoré tam panuje. Na pomoc pri vyšetrovaní osloví stopára Coryho a spoločne sa snažia vyriešiť záhadnú smrť.

Logan

ČSFD: 84%

IMDB: 8.2

V poradí už desiaty film z univerza X-Menov. Ocitáme sa v blízkej budúcnosti, v útočisku na mexickej hranici, kde sa životom opotrebovaný Logan stará o chorého Profesora X. Jeho plány na život v ústraní však rýchlo padnú, keď mu cestu skríži mladá mutantka s veľmi nebezpečnými prenasledovateľmi v pätách.

Blade Runner 2049

ČSFD: 81%

IMDB: 8.4

Blade Runner 2049 sa odohráva tridsať rokov po prvom filme. Na scénu prichádza nový blade runner menom K, ktorého stvárnil Ryan Gosling, aby odhalil tajomstvo, ktoré môže uvrhnúť zvyšky spoločnosti do chaosu. Jeho pátranie ho privedie až k bývalému blade runnerovi, ktorého si zahral z predošlého dielu dobre známy Harrison Ford, ktorý bol tridsať rokov nezvestný…

It

ČSFD: 77%

IMDB: 7.7

Derry nie je obyčajným americkým malomestom. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Keď v meste začnú miznúť deti, skupinka siedmich priateľov sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a čeliť strachu a zlu stelesnenom záhadným klaunom… Film je nakrútený podľa rovnomenného románu majstra hororovej literatúry Stephena Kinga.

John Wick: Chapter 2

ČSFD: 77%

IMDB: 7.6

Legendárny hrdina John Wick je späť. Pod nátlakom bývalého spolupracovníka, ktorý má v pláne získať kontrolu nad tajným medzinárodným združením nájomných vrahov, sa v plnej sile vracia do akcie. Viazaný krvavou prísahou sa vydáva na cestu do Ríma, kde ho čaká zúčtovanie s bandou tých najnebezpečnejších zabijakov na svete.

Good Time

ČSFD: 71%

IMDB: 7.4

Constantinov brat sa po pokazenej bankovej lúpeži ocitne vo väzení. Constantine sa kvôli jeho vyslobodení vydá na zúfalú cestu mestským podsvetím. Počas jedinej šialenej noci, závodí s časom, aby získal dostatok peňazí na bratovu kauciu a vlastne zachránil aj sám seba, pretože si postupne začnel uvedomovať, že životy ich obidvcoch, sú vlastne úplne stratené.

 

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ČSFD: 88%

IMDB: 8.5

Tento film do našich kín zatiaľ nedorazil, no v zahraničí stihol zožať veľký úspech. Jeho tvorca, režisér a scenárista Martin McDonagh, je pôvodne divadelným režisérom a práve z toho dôvodu sa často dostáva do hľadáčika najprísnejších kritikov. Ide v poradí o jeho tretí celovečerný film a už trailer napovedá, že sa máme na čo tešiť. Jeho predchádzajúce tituly In Bruges a Seven Psychopaths si získali popularitu veľmi rýchlo a takmer okamžite sa zaradili medzi kultové filmy.

Rok 2017 však ešte nie je na úplnom konci a preto na zozname nie sú všetky film, ktoré tento rok ešte len uzrú svetlo sveta na striebornom plátne. Najočakávanejší titul tohto roka dorazí do kín už o týždeň (14.12.2017). V mene všetkých fanúšikov, kyborgov a samozvaných Jediov dúfame, že Star Wars: The Last Jedi, nesklame. Tešiť sa tento rok tiež môžeme na film Molly’s Game, v ktorom si hlavné úlohy zahrajú Jessica Chastain a Idris Elba. Scenár k filmu napísal Aaron Sorkin na základe knihy od spisovateľky Molly Bloom. Sorkin sa ujal aj réžie a to úplne po prvýkrát, preto sa nemôžeme dočkať, čo tento titul prinesie.

Pozri aj: 20 hercov, ktorí sa pri hraní filmovej roly zmenili na nepoznanie

Príbehy
0
Komentovať (0)