Foto: Malcolm McLeod/ANU

Novú drogu objavili náhodou v austrálskom hlavnom meste Canberra.

Austrálska národná univerzita oznámila, že objavili novú drogu, ktorú pomenovali CanKet. Má byť podobná ketamínu, ale sú v nej dva významné chemické rozdiely. Vedci, ktorí drogu ako prví analyzovali, majú podozrenie, že už je v širokom obehu v Austrálii a možno aj po celom svete. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál IFLScience, to, že sa drogu podarilo objaviť práve v austrálskom hlavnom meste, je aj kvôli prijatej legislatíve. Canberra prijala prístup k minimalizácii škôd spôsobených drogami a ak užívateľ má podozrenie, že nelegálna látka, ktorú si kúpil, nemusí byť to, za čo je vydávaná, môže ju doniesť do testovacieho miesta CanTEST a tam zistia, čo to vlastne je.

Podivný „ketamín“

Niekto predložil našej testovacej službe malé plastové vrecko s kryštálmi a práškom,“ uviedol vo vyhlásení profesor Malcolm McLeod. „Osoba povedala, že si myslela, že ide o ketamín, avšak účinky drogy boli veľmi odlišné od toho, čo očakávala, tak nám ju priniesla na kontrolu,“ dodal.

Portál Science Alert opisuje, čo s drogou vedci robili. Najprv ju podrobili skúmaniu pomocou infračerveného spektrometra s Fourierovou transformáciou. Ide o bežný prístroj na kontrolu drog a liečiv po celom svete. Vyšle laserový lúč na substanciu, ktorý ju „rozochveje“ a na základe odrazeného lúča sa určí, o čo ide. Test nepotvrdil zhodu s ketamínom, ale naznačil, že by mohlo ísť o nový analóg ketamínu nazývaný 2 -fluórdeschlórketamín.

Ilustračná foto: pixabay

Podrobnejšie testy vyvolávali ďalšie otázky

Látku teda podrobili skúmaniu pomocou kvapalinovej chromatografie s fotodiódovým poľom. Aj keď sa ukazovali zhody s ketamínom, problémom bolo neabsorbovanie ultrafialového žiarenia. Čistý ketamín a ani 2-fluórdeschlórketamín to teda nebol.

Ďalším krokom v analýze bolo podrobenie záhadnej látky plynovej chromatografii, a tiež hmotnostnej spektrometrii. Laicky sa dá povedať, že droga bola rozomletá na kúsočky a vykonaný jej „odtlačok prsta“.

Tu sa prišlo na to, že výsledky rozboru silno korelovali s derivátom ketamínu známym ako fluorexetamín. Nedala sa však vylúčiť prítomnosť izoméru, čiže dvoch zlúčenín s rovnakým vzorcom molekuly, avšak inak usporiadaných.

Vedci preto vytiahli najťažšie zbrane. Išlo o nukleárny magnetický rezonančný spektrometer. Po viacerých viacúrovňových meraniach zistili, že fluorexetamín to byť nemôže, kvôli usporiadaniu vodíka. Vyšlo im, že látka, ktorú doniesla neznáma osoba, je 2′-fluór-2-oxo-fenylcyklohexyletylamín. A túto zlúčeninu predtým nikto predtým nepozoroval.

Ilustračná foto: Pixabay

Nevedia, prečo vznikol

Vedci oslovili kolegov z celého sveta a nikto nič o takejto látke nevedel. Neskôr našli jednu správu z Číny, kde bola táto látka tiež popísaná.

Keďže názov 2′-fluór-2-oxo-fenylcyklohexyletylamín je zložitý na vyslovenie, látku nazvali CanKet, čo teda má predstavovať „Canberra Ketamín“. Aj keď vedci nepoznajú jej účinky, je to prvý krok k pochopeniu novej drogy.

Dôvod, prečo vôbec CanKet vznikol, sú zvláštne. Zvyčajne sa totiž výrobcovia nových drog snažia upraviť drogu tak, aby sa svojím zložením vyhla zákonom a bola v podstate „legálna“. Pri CanKete by však väčšina laboratórií drogu identifikovala ako ketamín (aj keď ním úplne nie je).

Svetlo do celého prípadu a pochopenie, prečo vôbec CanKet vznikol, sa možno ukáže až časom, keď sa spoznajú jeho účinky.

Uložiť článok

Najnovšie články