Foto: TASR - Pavel Neubauer

Máme čím testovať v prípade plošného testovania Slovenska v decembri?

Realizácia a prípadná forma plošného testovania na COVID-19 je predmetom diskusie a témou pre ústredný krízový štáb, v hre je viacero možností. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Pripustil, že si vie predstaviť aj formu testovania, pri ktorom zdravotníci budú navštevovať domácnosti. “Bez toho, aby som prejudikoval nejaké rozhodnutie, v Abu Dabí v Spojených arabských emirátoch, odkiaľ sme sa aj s pánom ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom vrátili, to teraz práve takto robia,“ oznámil.

Foto: TASR – Martin Baumann

Poznamenal, že medzi možnosťami je aj akýsi hybridný systém, kde by v obciach zdravotníci navštevovali domácnosti, v mestách by sa konalo testovanie ako doteraz. “Tých možností je veľa, všetko má svoje výhody a nevýhody. Otázka je, ako to logisticky zabezpečiť, ale o tom bude rokovať ústredný krízový štáb,“ zdôraznil.

V akom štádiu je obstarávanie testov?

V každom prípade je podľa neho správne a nevyhnutné, že sa pristúpilo k obstarávaniu antigénových testov. “Či už sa bude diať celoplošné testovanie alebo nie, budú potrebné minimálne pre cielené testovanie vo vybraných lokalitách či ohrozených skupinách,” ozrejmil. “Každá krajina sa teraz snaží zabezpečiť si testy,” zdôraznil. Podľa jeho vedomostí je o predloženie ponuky veľký záujem, záujem o tender má mať vyše 50 firiem.

Ako však informoval minister hospodárstva Richar Sulík, ktorý má obstarávanie antigénových testov na starosti, do 2. decembra nie je možné, aby sa nakúpili 4 milióny testov. Možné by to podľa neho bolo len v prípade, že by sa porušil zákon. Listom o tom informoval aj premiéra. “Dodržať ten najskorší termín 2. decembra na dodávku prvých 4 miliónov testov je možné len za cenu porušenia zákona, a to teda určite nechcem robiť,” uviedol Sulík po rokovaní vlády.

Ako dodal, je teda možné, že pri nákupoch nastanú zmeny. “Je možné, že sa bude meniť suma. Určite sa budú meniť dátumy dodania,” myslí si minister. Podľa neho sa snažia celý proces doladiť, ale nie je jednouché kúpiť také veľké množstvo testov tak, aby to bolo v súlade so zákonom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )