Foto: wikimedia.org

Moderná história koncentračných táborov začala oveľa skôr, ako sa ich chopili nacisti. Medzi prvé patria tie britské v južnej Afrike.

Keď sa povie koncentračný tábor, väčšine ľudí sa vybavia hrôzy holokaustu a beštiálne vraždenie nemeckých nacistov. Málokto však vie, že moderná história koncentračných táborov (miesto zadržiavania veľkého množstva osôb bez súdneho rozhodnutia) siaha oveľa ďalej ako do obdobia druhej svetovej vojny. Medzi prvých zriaďovateľov koncentračných táborov patrí Veľká Británia. Zoznámte sa s hroznou históriou koloniálnej éry, kedy Británia v koncentračných táboroch pripravila o život desaťtisíce ľudí.

Koncentračné tábory na území dnešnej Juhoafrickej republiky zakladali Briti na prelome 19. a 20. storočia počas konfliktu, ktorý poznáme ako druhá búrska vojna. Búrske vojny boli vojenským konfliktom medzi Veľkou Britániou a búrskymi štátmi Transvaale a Oranžskou slobodnou republikou, ktoré sa nachádzali na severe územia južnej Afriky, ktorú poznáme dnes. Príčinou konfliktu bola túžba Britov zmocniť sa ložísk zlata, ktoré sa našli na území slobodných búrskych štátov. Nezhody prerástli do vojny, v ktorej zomrelo takmer 50-tisíc civilistov.

Foto: wikimedia.org

Druhá búrska vojna sa pre Britov nevyvíjala veľmi sľubne. Drvivú väčšinu bitiek Briti prehrávali, a preto sa utiahli k radikálnym riešeniam. Vojnu začali viesť špinavým spôsobom. Aby búrov prinútili vzdať sa, začali politiku „spálenej zeme“. Tá spočívala vo vypaľovaní a zasoľovaní pôdy, aby tak zamedzili prísun potravín a zásob búrskej armáde. Okrem toho začali zriaďovať koncentračné tábory určené pre búrskych utečencov a vojenských zajatcov. Situácia sa však Britom vymkla spod kontroly. Akútny nedostatok potravín a zlé hygienické podmienky vyústili v masové úmrtia v táboroch. Zo 115-tisíc ľudí za plotmi táborov zomrelo na následky hladu a chorôb asi 25-tisíc, čo je viac ako počet padlých vojakov na oboch stranách konfliktu.

Foto: wikimedia.org

Briti druhú búrsku vojnu nakoniec vyhrali. Do bojov však museli pre víťazstvo nakoniec povolať až pol milióna vojakov (celá búrska populácia dospelých mužov pritom činila asi 85 000 ľudí). Vo vojne, v ktorej bojoval aj Winston Churchill, Arthur Conan Doyle (otec Sherlocka Holmesa) či Maháthma Gándhí nakoniec umrelo takmer 50-tisíc civilistov, z čoho asi polovica našla smrť práve v koncentračných táboroch.

Zábery jedných z prvých koncentračných táborov na svete, ktoré Briti zriadili v južnej Afrike, nájdete v nižšie uvedenej galérii.

Poznámka redakcie: Britské koncentračné tábory zriadené počas druhej búrskej vojny sa od nacistických táborov smrti líšili. Hlavným rozdielom bolo, že britské tábory neboli zriadené za účelom vyčistenia rasy či národa. Ich úlohou bolo skoncentrovať vojenských zajatcov a civilných utečencov na jedno miesto, odstrihnúť búrsku armádu od zásobovateľov potravín a prinútiť búrsku armádu poddať sa britskej nadvláde.

Pozri aj: Na svedomí má viac ako 10 miliónov ľudských životov, no na dejepise sa o ňom neučí. Samozvaný kráľ Konga Leopold II. vytvoril peklo v strednej Afrike, ktoré trvá dodnes

BBC, wikipedia.org, sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články